Anasayfa / AKTÜEL / “2021 Yılın Rengi”

“2021 Yılın Rengi”

Hem kalıcı hem de moral veren, güç ve umut mesajı ileten renklerin evliliği

Global renk otoritesi ve tasarım topluluğu için profesyonel renk dili standartları ve dijital çözümler sağlayıcısı olan Pantone, bugün PANTONE 17-5104 Ultimate Grey ve PANTONE 13-0647 Illuminating renklerini “2021 Pantone® Yılın Rengi” seçimi olarak duyurdu. Gün ışığı dolu bir günün iyimser vaadiyle daha derin düşünceli duyguları birleştiren, arzu uyandıran bir renk eşleşmesi yaratmak için bir araya gelen iki bağımsız renk.

İnsanlar kendilerini enerji, netlik ve devam eden belirsizliğin üstesinden gelme umuduyla güçlendirmenin yollarını ararken, canlı ve cesaret verici gölgeler canlılık arayışımızı tatmin eder. Illuminating, canlılık ile ışıldayan parlak ve neşeli bir sarı renktir, güneş enerjisi ile doldurulmuş ılık sarı bir renk tonu. Ultimate Gray, kalıcı olan güçlü bir temel ve güvenilir unsurların simgesidir. Kumsaldaki çakıl taşlarının renkleri ve yıpranmış görünümü zamana karşı koyma yeteneğini vurgulayan doğal unsurlar, Ultimate Gray sessizce sakinlik, kararlılık ve esneklik duygularını teşvik eder.

 

 “İki bağımsız rengin seçimi, farklı öğelerin hem kalıcı hem de moral veren bir güç ve umut mesajını ifade etmek için nasıl bir araya geldiğini vurgulayarak, bunun tek bir renk veya tek bir kişi hakkında olmadığını, birden fazla olduğu fikrini iletiyor. Kalıcı bir Ultimate Grey ile canlı sarı Illuminating’in beraber kullanımı, metanetle desteklenen bir pozitiflik mesajını ifade ediyor, ”dedi Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman. “Pratik ve kaya gibi sağlam ama aynı zamanda sıcak ve iyimser, bu bize esneklik ve umut veren bir renk kombinasyonu veriyor. İnsan ruhu için çok önemli olan cesaretli ve moralli hissetmemizi sağlıyor. “

 

Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman “Yılın Pantone Rengi, küresel kültürümüzde olup biteni yansıtıyor ve insanların o rengi arayışlarında karşılık bulacağını umduklarını ifade ediyor.” diyerek ekledi. “Toplum, rengi kritik bir iletişim biçimi, düşünceleri ve fikirleri sembolize etmenin bir yolu olarak görmeye devam ederken, bir çok tasarımcı ve marka etkileşim kurmak ve bağlantı kurmak için renk dilini benimsiyor.”

 

Kullanım

Güç ve iyimserliğin evliliği olan Ultimate Grey ve Illuminating’in eşit oranlarda kullanılması şart değildir, iki renkten her hangi birisi giyim, güzellik, ev mobilyası, ürün veya ambalaj tasarımı için öncelikli olarak kullanılabilir.

Görünürlüğün ve yansıtıcılığın rengi olan Illuminating’i, Ultimate Gray ile yan yana kullanmak, nerede görünürse görünsün görsel olarak fark edilir bir mesaj üretir.

Dostluk ifadesi veren Illuminating’in sessizce güven veren Ultimate Gray ile birleşmesi, ambalaj ve multimedya tasarımıda güvenilirlik, bilgelik ve deneyim ifadelerine canlılık mesajı veriyor.


Yılın Pantone Rengi Hakkında

“Yılın Rengi” seçimi süreci, dikkatlice düşünmeyi ve trend analizi yapmayı gerektiriyor. Her yıl seçim yapmak için, Pantone Renk Enstitüsü’ndeki Pantone’un renk uzmanları yeni renk etkileri arayışıyla dünyayı tarıyor. Bu, eğlence endüstrisini ve prodüksiyondaki filmleri, seyahat eden sanat koleksiyonlarını ve yeni sanatçıları, modayı, tasarımın tüm alanlarını, popüler seyahat noktalarını, yeni yaşam tarzlarını, oyun tarzlarını ve sosyo-ekonomik koşulları kapsıyor. Seçimdeki etkiler ayrıca rengi etkileyen yeni teknolojiler, malzemeler, dokular ve etkilerden, ilgili sosyal medya platformlarından ve hatta dünya çapında dikkat çeken gelecek spor etkinliklerinden kaynaklanabilir. 21 yıldır Pantone Yılın Rengi seçimi, moda, ev mobilyası ve endüstriyel tasarımın yanı sıra ürün ambalajı ve grafik tasarım dahil olmak üzere birçok sektör de ürün geliştirme ve satın alma kararlarını etkiledi.

 

2020 Yılının Pantone Rengi olarak seçilen renk, moda, tekstil, ev ve iç mimari tasarımlarında yaygın olarak kullanılan ve tanınan renk standartları sistemi olan Pantone Fashion, Home + Interiors Color System’den alınmıştır.

 

2021 Yılının Pantone Rengi hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://www.pantone.com/ adresini ziyaret edin.

 

Pantone Türkiye’ye ulaşın!

Odak Kimya Endüstri Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti., kurucularının sektördeki geniş tecrübelerinin ışığında ileri teknoloji ürünlerini Türk Sanayicisi ile buluşturmak üzere 1998 yılında kurulmuştur. Günümüzde renk mükemmelliğine dayalı uygulamalar ve yenilikler ile sektörün öncü kuruluşlarından biri haline gelen Odak Kimya; renk ölçüm sistemleri, renk standartları, online baskı çözümleri, baskı ve prova kağıtları, farklı test cihazları, ışıklı prova kontrol istasyonları, boya test cihazları ve yol çizgi boyaları test cihazlarında dünya lideri olan birçok marka ile çalışmaktadır. www.odakkimya.com.tr

 

 

#pantone #renk #tekstil #mimari #moda #color #endüstriyel

İnceleyin

Lidya Grup, FESPA Eurasia 2021’de son teknoloji dijital baskı makinelerini sergiliyor

Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, 2 – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar ...