Anasayfa / 3D Teknoloji / 3D Yazıcı Teknolojisi Konferansı Yapıldı

3D Yazıcı Teknolojisi Konferansı Yapıldı

tekno1Ankara ODTÜ Teknokent’te 9 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilen konferansta 3D yazıcı teknolojisinin geleceği, kullanım alanları ve örnekleri masaya yatırıldı. 

ODTÜ öğrencileri ve sektör paydaşlarının özel ilgi gösterdiği konferansta 3D yazıcı teknolojisinin bugünü yarını ve farklı sektörlerdeki kullanım alanlarına dair görüşlere ve sunumlara yer verildi. Bu kapsamda konferansa ODTÜ İşletme Bölümü’nden ve aynı zamanda da GİMER Direktörlüğü’nü yürüten Doç. Dr. Adil Oran, ViaPia Kurucu Ortağı Berkay Türkben, Protosis Ltd. Genel Müdürü Işık Yücel, Ay Tasarım Kurucusu Ayberk Yağız, Viveka İnkübasyon Merkezi Kurucu Ortağı Emin Oktan ve Designnobis Ürün Tasarımcısı Eren Şenyurt konuşmacı olarak katıldılar. Konferansın sponsorluğunu ViaPia 3D Design & Modelling, Ay Tasarım, Designnobis, Protosis ve ODTÜ Teknokent Viveka İnkübasyon Merkezi üstlendi.

“Ciddi İmkânlar Sunuyor”

Konferansta ilk olarak sahne alan Adil Oran 3D Printerı ilginç bulduğunu ve takip etmeye çalıştığını belirterek sözlerine başladı. Bu teknolojinin muhteşem şeyler sunduğunun altını çizen Oran, bu teknolojinin bir işletmeci olarak kendisini korkuttuğunu çünkü kendi işlerini darma duman edebilecek bir potansiyele sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Oran, piyasada kullanılan bazı örnekleri yaptığı bir sunum eşliğinde katılımcılar ve izleyicilerle paylaştı. Oran daha sonra şu açıklamayı yaparak sahneden ayrıldı: “Girişimciler için çok ciddi imkânlar sunuyor. Tüm sektörlerde oyunun kurallarını değiştirecek olması açısından da heyecan verici. Sağlık sektöründe, alet yapımında, ev yapımında, hatta yem ek yapımında bile kullanılıyor.”

Oran’ın ardından sahneye gelen Berkay Türkben, ‘3D printer nedir ve nasıl başladı?’ sorularının yanıtlarını vererek sözlerine başladı. Türkben ardından sözlerini şöyle sürdürdü: “3D printer teknolojisiyle birlikte yeni bir üretim metodu olan ‘Eklemeli Üretim Metodu’ ortaya çıktı. Bu alanda bu teknolojiyi en çok kullanan sektör ise medikal sektörü oldu. Modelleme bildikten sonra üretimi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Türkiye’de özellikle GATA’da protezle ilgili çalışmalar yapılıyor. 2009 yılında ise hücre dizilimi konusunda çalışmalar başladı, bu da organ basımı konusunun önünü açtı.”

“Çeşitli Malzemelerle Üretim Yapmak Mümkün”

Ayrıca bu teknolojinin kalıp endüstrisini arka plana attığını belirten Türkben, çeşitli malzemelerle üretim yapmanın mümkün tekno2olduğunun altını çizdi. Türkben, teknolojinin geçmişini ve geleceğini şu benzetmeyi yaparak özetledi: “Bu, 90’lı yıllardaki kaset teknolojisinin yerini sırasıyla CD ve DVD teknolojisine terk etmesine benziyor ama daha iyi bir şekilde gelişeceğine inanıyorum.”

Türkben’in ardından konuşmak için sahneye gelen Işık Yücel ise konuşmasına herkese teşekkür ederek başladı. Yücel, teknolojinin henüz çok az bir kitleye ulaştığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Hayatımızda bu teknolojinin girmesi gereken birçok alan var. Bu teknoloji bundan sonra da çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam edecek. Biz Protosis olarak yazıcıları TEKNOSAlarda satışa sunduk. Bu teknoloji fotoğrafın yerini alacak çünkü görüntülemek istediğiniz her şeyin taramak suretiyle çıktısını alabiliyorsunuz. Hızlı olması da esneklik sağlıyor.”

“KOBİler de Tercih Edecek”

Yücel daha sonra sunumunu kısa videolarla destekledi. Dünyada neredeyse her firmanın bu teknolojiyi kullandığını ve bizlerin de bundan henüz haberimiz olduğunu belirten Yücel, bu teknolojinin ekonomik hale gelmesiyle ileride KOBİler tarafından da tercih edileceğini sözlerine ekledi. Yücel izleyicilerin yönelttiği soruları yanıtlayarak yerini Ayberk Yağız’a bıraktı.

Sahneyi alan Yağız sözlerine firması olan Ay Tasarım’dan bahsederek başladı. Konsept olarak medikal alanında tek olduklarını bildiren Yağız şöyle konuştu: “Buradaki asıl amaç, operasyon planlamasının operasyon öncesinde yapılması. Medikal alanına özel olarak aslında burada 3D printer kullandığımızı söylemek yanlış çünkü çok daha hassas cihazlar kullanıyoruz. Bunların kanserojen içermemesi, steril olması, tozsuz bir ortamda kullanılması gerekiyor bu sebeplerle speed protptyping gibi yöntemleri kullanmak daha doğru olacaktır.”

Medikal Alanda Avantaj Sağlıyor

Yağız ardından bu teknolojinin hekimlere hastanın maketi üzerinde çalışma imkânı sunduğunu bu yönüyle büyük avantaj sağladığını belirtti ve bu bio modellerin henüz SGK kapsamında olmadığına dikkat çekti. Yağız bu teknolojinin medikal alandaki amaçlarını ise şu şekilde sıraladı: “Operasyon hatalarının azaltılması, anestezi ve tedavi sürelerinin kısaltılması, insizyon miktarının azaltılması ve post operatif travmaların azaltılması.”

Yağız son olarak şu anda 3D printerların emekleme döneminde olduğumuza dikkat çekerek bunun daha da çok gelişmesini istediğini belirtti.

Fikirler Somutlaşıyor

Yağız’ın ardından sahneye gelen Emin Oktan ise bir projeyi sunmak için en iyi cihazın 3D printer olduğunu vurguladı. Bu sayede yatırım fikirlerinin somutlaştırılabildiğini ifade eden Oktan, “Bu sayede daha ayağı yere basan dolayısıyla destek alabilecek proje sunumları yapmaya olanak sağlıyor. Fablab bünyesinde ise şu anda sadece yazılımsal projeler yapılabiliyor ama bu teknoloji sayesinde yakın gelecekte somut işler de yapabiliyor olacağız” dedi.

Sahneye son olarak gelen Şenyurt ise en büyük eksikliğin ürünleştirme süreci olduğunu ifade ederek bu süreci gerçekleştirdiklerini söyledi.

Böylece üç oturumdan oluşan konferansın sonuna gelindi ve Türkiye’de 3D yazıcı teknolojilerinin durumuna, geleceğine ve kullanıldığı sektörlere mercek tutulmuş oldu.

İnceleyin

Roland DG, FESPA 2018’de Geniş Yelpazedeki İleri Düzey bas&kes ve UV-LED Çözümlerini Sergileyecek

‘Sizin için önemli olan şeyler, bizim yaptıklarımıza ilham verir.’ Roland DG Stant B20, Hall 2.2’de! 19 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir