Anasayfa / OLDEST POSTS / Ared Endüstriyel Reklamcılık Sektör Buluşması Gerçekleşti
Ared

Ared Endüstriyel Reklamcılık Sektör Buluşması Gerçekleşti

ARED Endüstriyel Reklamcılık Sektör Buluşması 16 Mart 2017 tarihinde Ankara Ticaret Odası’nda gerçekleşti. Türkiye genelinde sektör temsilcileri, tabela ustaları ve usta yakınlarının katılım sağladığı toplantıda Halil Eligür, ARED Açıkhava Reklamcıları Derneği ve faaliyetleri ile endüstriyel reklamcılık sektörü hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantı, ARED Endüstriyel Reklamcı Ulusal Meslek Standartları tanıtım toplantısı ile ARED Ankara ustalara saygı töreni olmak üzere iki bölüm olarak yapıldı.

ARED Ankara ÜAredyelerinden Şahin Acar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açıldı. ARED Açıkhava Reklamcıları Derneği ve faaliyetleri ile endüstriyel reklamcılık sektörü hakkında katılımcıları bilgilendiren Halil Eligür, multidisipliner bir yapıya sahip olan endüstriyel reklamcılık sektörünün kapsadığı alanlar ve ürünler hakkında bilgiler aktardı. ARED’in üyesi olduğu Avrupa derneklerinin de sektörel standartlar konusunda çok ileride olmadıklarını, ARED’in MYK ile yaptığı protokolün sektörümüz adına önemli bir adım olduğunun altını çizen Halil Eligür, ARED’in 14-15 Nisan’da Ankara’da gerçekleştireceği endüstriyel reklamcı ulusal meslek standardı çalıştayına katkı sunabilecek sektör temsilcilerine, çalıştaya katılma çağrısında bulundu.

MEB Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin’den mesleki yeterlilik sunumu

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nü temsilen toplantıya katılan Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin de yaptığı sunum ile sektör temsilcilerini mesleki ve teknik eğitim hakkında bilgilendirdi ve ARED’in MYK ile yaptığı girişimin öneminin altını çizdi.

Şennur Çetin, mesleki ve teknik ortaöğretimden mezun olanların meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş uygulamasının kaldırıldığını, bu uygulamanın yerine üniversiteye geçiş sınav sonucuna göre alanında eğitim yapmak isteyen mezunlara meslek yüksekokullarına geçişte ek puan verileceğini, mesleki ve teknik eğitimi geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla kamu/özel kurum ve kuruluşları ile geliştirilen iş birlikleri kapsamında ARED’in de dahil olduğu 89 kurum ve kuruluşla 75 protokol yürütüldüğünü açıkladı. Bu iş birliği protokolleri kapsamında, öğrencilere eğitimler verildiğini, öğretmenlere hizmet içi eğitimler düzenlendiğini, eğitim binalarının onarım ve bakımlarının yapıldığını, atölye ve laboratuvarlar kurulduğunu, öğrencilere staj ve istihdam imkanları sunulduğunu belirten Şennur Çetin ayrıca öğrencilere burslar verildiğini sözlerine ekledi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan konuşmasında eğitim-istihdam uyumunun önemine işaret etti

MYK Başkanı Adem Ceylan sözlerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir kurumu olan Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun ana hedefinin eğitim-istihdam uyumunu sağlayarak nitelikli insan kaynağının oluşmasına öncülük etmek olduğunun altını çizerek başladı. Kamu, işçi, işveren kuruluşlarının MYK yönetiminde aktif olarak yer aldığını ve kurumun tüm faaliyetlerini bu kesimlerin ortak katılım ve kararlarıyla gerçekleştirdiğini belirten Adem Ceylan, MYK’nın temel görevinin Avrupa Birliği ile uyumlu temel yeterlilik sistemini kurmak ve işletmek olduğunu belirtti.

Ulusal yeterlilik sistemini: ‘ulusal meslek standartlarının ve yeterliliklerinin hazırlanması ve uygulanması için gerekli yetkilendirme, denetim, sınav ve belgelendirmeyi kapsayan kural ve faaliyetlerin bütünü’ olarak tanımlayan Adem Ceylan, MYK’nın Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi’yle uyumlu Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi’ni oluşturmakla görevli olduğunu söyledi. Ulusal meslek standartları ve ulusal yeterliliklerin; MYK tarafından yetkilendirilen, sektörünü temsil gücüne sahip ve yetkinliği olan kuruluşlarca hazırlandığını belirten Ceylan, MYK’nın endüstriyel reklamcılık sektöründeki üç mesleğin standartlarının hazırlanması görevinin imzalanan protokol ile ARED’e verildiğini belirtti. Adem Ceylan, ARED’den standart çalışmasının ardından yeterlilik çalışmasını de beklediklerini belirterek sözlerini tamamladı.

ARED endüstriyel reklamcı ulusal meslek standardı tanıtım toplantısı ile ARED Ankara ustalara saygı töreni organizasyonu çalışmaları, Ankara’daki ARED Yönetim Kurulu Üyeleri Aynur Çakır ve Ali Tekin Çelik, ARED Ankara il temsilcisi Erol Gökmen, ARED Ankara üyeleri Abdullah Ursavaş ve Şahin Acar ile ARED 5. ve 6. dönem Başkanı Birol Fedai’nin destekleri ve Apostrof İletişim ve Reklam Hizmetleri, Ankara Ticaret Odası, CMYK Reklam, FESPA Eurasia, Folpa Reklam, Frimpeks, İstanbul Reklam, Omedya, Set Reklam Makineleri, Ströer Kentvizyon ve Unifol firmalarının sponsorluklarıyla hayata geçirildi.

ARED Ustalara Saygı Töreni Geleneği Ankara’da da devam etti

ARED’in açıkhava reklamcılığı mesleğine sahip çıkmak ve sektörde iz bırakmış ustaları tarihe taşıyarak mesleki geçmişimizi korumak amacıyla 2011 yılında başlattığı ustalara saygı töreni, 16 Mart’ta Ankara Ticaret Odası’nda yapılan ARED endüstriyel reklamcı ulusal meslek standardı tanıtım toplantısının ikinci bölümünde gerçekleşti.

İlk adımı, 2011’de İzmir’de gerçekleşen ‘Sektörde İz Bırakan Ustalara Saygı Gecesi’ ile atılan ‘Açıkhavada Dünden Bugüne Ustalarımız’ projesinde, dört yıl süresince dernek merkezinde toplanan ustaların özgeçmişleri ile fotoğrafları bir kitap haline getirildi. ‘Açıkhavada Dünden Bugüne Ustalarımız’ adıyla yayınlanan kitabın lansmanı 11.12.2015 tarihinde FESPA Eurasia 2015 Fuarı’nda yapıldı. ‘Açıkhavada Dünden Bugüne Ustalarımız’ kitabında dönemin görselleriyle bir araya gelen toplam 128 tabela ustasının anı, anekdot, öğüt ve yorumları, Açıkhava reklamcılığının kronolojik gelişimini ortaya koyan ve sektörün Cumhuriyet Tarihi ile beraber geçirdiği dönüşüme tanıklık etme özelliği taşıyan önemli birer sektörel kaynak haline getirildiler. Bu kitapta Ankara’dan da 14 tabela ustası yer almıştı.

Açıkhavada Dünden Bugüne Ustalarımız kitabında yer alan ve kitabın baskısından sonra da ulaşılan tabela ustalarına onur plaketlerini takdim etmek üzere düzenlenen ARED Ankara ustalara saygı töreni, ARED Ankara il temsilcisi ve aynı zamanda kitapta da yer alan ustalardan biri olan Erol Gökmen’in açılış konuşması ile başladı. Yine kitapta yer alan ustalardan Ertürk Dölek, ‘Bir Ustamız’ bölümünde söz alarak tüm ustalar adına bu proje için ARED’e teşekkür etti. Ankara Reklamcılar, Tabelacılar Odası Başkanı Haydar Yalçın da programa açılış konuşması ile dâhil oldu.

Türkiye’de başka bir örneği olmayan ‘Açıkhavada Dünden Bugüne Ustalarımız’ projesi yeni eklenen ustaların özgeçmişleri ve fotoğrafları ile ikinci baskısı hazırlanacak.

#AREDEndüstriyelReklamcılık #ARED #SektörBuluşması

İnceleyin

“Bir sayfa basın, bir tane ağaç dikelim” Xerox, işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşabilmeleri için PrintReleaf ile ortak oldu.

Teknoloji devi Xerox’un yönetilen baskı hizmetleri (MPS) müşterileri, markanın PrintReleaf ile yeni ortaklığı aracılığıyla küresel ...