Anasayfa / Baskı yönetimi / Bunun Arkası Indigo Fırtınası

Bunun Arkası Indigo Fırtınası

Son yılların özellikle teknik toplantı ve fuarlar söz konusu olduğunda tartışmasız lideri ‘ya da en büyük organizasyonu yapan ve en fazla misafir ağırlayan diyelim’ şirketi HP. HP 2018’in ilk VIP Event’ini 19 – 22 Şubat tarihleri arasında yaptı. Bu büyük organizasyona katılan HP Indigo müşteri sayısı 700 civarında bildirildi. Türkiye’den ise HP Indigo Türkiye Distribütörü Matset tarafından 7 şirketten toplam dokuz uzman bu önemli toplantıya katıldı. Katılımcı şirketlerin üçü etiket, üçü kopyalama ve biri de ticari baskı alanındandı. MATBAA&TEKNİK olarak bu dokuz kişilik ekibin onuncusu olduk. 22 Şubat akşamı dönüşümüzde hissiyatımız ise 2019’a kadar uzayacak bir HP Indigo yağışı gerçekleşeceği şeklindeydi. Zevkle ve yorgunlukla takip ettiğimiz bir toplantı gerçekleştirildi.

 1. AKİF TATLISU

MATBAA&TEKNİK olarak farklı ülkelerden gelmiş yirmiye yakın gazeteci ile birlikte özel bir toplantılar zincirine dahil olduk ve iki günlük süreçte çok önemli bilgileri toparlarken bir yandan da önemli anlara şahit olduk. Birinci günümüz HP Indigo’da geçerken ikinci günü HP Scitex’e ayırmışlardı. İki taraftan da önemli haberler var. Bu kısa süre içinde hızla toparlayabildiklerimizi vereceğiz. Ama konuşulanlar ve yenilikler önümüzdeki sayılara da sarkacaktır.

HP Indigo ile başlayalım. Elbette yenilikler var. Bunlardan önde gelenleri 6000 serisinin yeni 6900 versiyonu ve 12000HD modeli. Bunun yanı sıra mürekkepler ile ilgili de yenilikler olduğunu söyleyelim. Toplamda HP Indigo tarafındaki yeniliklerin hepsini aşağıdaki resmi basın bülteninde okuyabilirsiniz. Ancak giriş anlamında bizim yorumumuz biraz farklı olacak:

HP Indigo kendi patentli buluşu olan ElectroInk ile pazarda yalnız. Yani başka ElectroInk kullanan ve makinesine Dijital Ofset adını verebilecek blanket teknolojisine sahip olan başka bir üretici yok. Oysa rakipler toner ve inkjet teknolojilerini kullanarak daha hızlı bir yayılma sağlayabilirler ve öyle de olacaktır tahminimize karşın şu bilgi geldi:

RESİM HPVIPEVENT_SUBAT_2018 (14)

ElektroInk ve inkjet yükselirken…

HP Indigo Genel Müdürü Alon Bar Shany 19 Şubat akşamı basına HP Indigo’nun etiket ve ambalaj alanındaki dijital baskı çözümleri içinde liderliğini altı ‘diğer mürekkep teknolojisini kullanan’ rakip üreticilerle kıyaslayarak değerlendirdiklerini (Kaynak IDC ve ASP bazlı Internal görüşler) söyledi. ElectroInk yani HP Indigo’nun payını artırdığını ekledi. 2017 yılı için HP Indigo’nun pazar payının üç puan artarak %72’e; inkjet teknolojisinin payının bir puan artarak %7’e toner bazlı makinelerin ise payının 3 puan gerileyerek %22’ye vardığını, söyledi. 20 Şubat’ta yapılan ve tam gün süren basın toplantılarının ana hattında da LEP (Likit Elektrofotografik Baskı) vardı. HP Indigo’nun bu toplantılardaki kullandığı sloganlardan biri de Print on Anything yani herhangi bir şey üzerine bas! Oldu. Biz de yoruma buradan devam edelim ve LEP’nin neredeyse üzerine baskı yapacak malzeme kalmadığını uygulamalar cephesinden anlatalım.

Uygulama kraldır!

HP Indigo toplantı alanı ustaca ve bir o kadar da karışık bölünmüştü. Köşelerden birinde 1996 yılında çıkan ilk sayımıza da haber olmuş olan meşhur ilk dijital baskı makinesi Indigo E-Print 1000 yerleştirilmişti. Çünkü E-Print 1000’in pazara çıkmasından bu yana 25 yıl geçmiş. O kısmı geçince büyükçe bir uygulamalar alanı açılmıştı. Bu alana basın mensupları olarak en son girdik. Ama uygulamalar alanına girince de bir gün boyunca dinlediğimiz tüm teknolojik yenilikler anlamını bizim için yitirdi. Çünkü bu ileri teknoloji, elbette bu uygulamaları en iyi biçimde yapmaya imkan veriyor ama bu uygulamaları yapacak yenilikçi kafalar da olmadan teknoloji tek başına iş yapmıyor. Bu yazının içine uygulamalar köşesinden alınmış bir kaç foto koyuyoruz. İlginizi çekecektir. En meşhur HP Indigo projesi Coca Cola isimli etiketlerdir değil mi? Biraz daha araştırdıysanız Oreo’dan da Nestle’den de haberiniz vardır ve biri iki global markadan daha. Biz ne demek istediğimizi başka bir örnekle özetleyip sözü uzatmayalım.

RESİM SERİT1 VE SERİT 2 Yİ SAYFA BOYUNCA BU ALANDA KULLAN

Bir facebook sayfası, Tasty. 90 milyondan fazla takipçisi var. Yemek tarifleri olan; bizde de mutfakta mahir pek çok ev hanımının yaptığı bir şey. Yemek tariflerini paylaşmak. Çok çok sponsor bulup bir iki çekim yapmak, sayfa üyelerini bir araya toplayıp onlara sponsorun ürünlerinin pazarlamasını yapmasını sağlamak bu arada sosyal medyada yemek fenomeni olmak türünden bir iş. Tasty ise takipçilerine kendi yemek kitaplarını basma imkânı vermiş. Tariflerinizi seçiyorsunuz. Bunun dışında kişisel notlarınız, fotolarınız vs. ekleyip kendi özel Tasty kitabınızı kargo ile alıyorsunuz. Bu facebook sayfasını yapanı mı yoksa bu sayfayı yapana bu kitap projesini götüreni mi tebrik edelim de yenilikçi ilan edelim bilemedik. Ama neticede HP Indigo’da kişiselleştirilmiş olarak dijital basılan Tasty kitap sayısı 20 bin imiş. Fiyatını sormadık bile.

Söylemeye çalıştığımız şu. Dijital baskı evet kişiselleştirme, versiyonlama, özelleştirme için çok iyi bir çözüm ama işin tamamı bu değil. Aslında işin tamamı diye bir şey de yok. Dijital baskı açık zihinleri yeniliklere zorlayan ve şirketlere yeni kapılar açan bir olgu. Bu etkinlikte bunu anladık. Bir de HP Indigo’nun bu herhangi bir şeye bas! Mottosundan hareketle tekstile, elektronik devrelere bağlı kağıtlara ve daha bir çok şeye baskı yapmak için termal mürekkep geliştirmeye uğraştığını, geliştirme yaptığını da bu toplantıda öğrendik. Kısaca üzerimizde bıraktığı etki budur. Teknik detay iki paragraf aşağıdadır.

RESİM David Tomer_HP Caesarea

32 metrelik dev: PageWide C500

Gelelim 21 Şubat’a yani HP Scitex ziyaretine. HP Scitex PageWide C500 Post print oluklu karton baskı makinesini açıkladı. Tek geçişli, dakikada 75 metre, kaplamalı kaplamasız kağıtlar üzerine ve en önemlisi gıda için uygun su bazlı mürekkeple ile baskı yapan 32 metrelik dev bir makine. (Makinenin kapladığı alan 32 x 8 x 4,8 metre) PageWide C500. Bu makineye ilişkin detayları bir sonraki sayıya bırakalım ki boyuna uygun bir yazısı olsun. Yalnız düşmemiz gereken not şudur: HP Scitex Genel Müdürü David Tomer diyor ki 2017’de 3,5 milyar dolar olan oluklu pazarı 2022’de 5,5 milyar dolar’a yükselecek. Metal, esnek, karton, plastik ambalajlar ve etiketler ile karşılaştırıldığında en önemli büyüme oluklu ambalajda olacak. Tomer’in bir diğer söylediği ise tüm oluklu ambalaj üretiminin %50’den fazlası gıda ambalajı olarak üretiliyor olması.

RESİM Niv Ishay

Şimdi üst paragraftaki son bilgilerle PageWide C500’ün kabaca yazdığım özelliklerini kıyasladığınızda ortaya çıkan şey bu makinenin ne kadar doğru bir yatırım olduğu. Sadece oluklu ambalaj demeyelim. Biliyorsunuz PageWide’ın geçtiğimiz yılda hatta ondan önceki sene de defalarca yazdığımız T serisi makineleri var. Pre Print ve bobin besleme. Bu makineler ile ilgili olarak PageWide Endüstriyel Bölümü WW İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü David Murphy’nin arka arkaya sıraladığı 6 adet oluklu gıda ambalajı uygulama hikâyesi var. Çok etkileyici. Kişiselleştirme var, versiyonlama var. Özeleştirme var. Yani dijitalin bir malı sattırmak için sunduğu ne imkân varsa hepsi uygulanmış. Sadece altıncı başarı hikâyesinde 2017 yılı içinde satışlarda bu sayede gelen %79 artış var.

PageWide C500’ü ayrıca anlatacağız. Şimdi gelelim Indigo’da yeni ne var?

RESİM David_Murphy

HP müşterisinin dijital baskı alanında büyümesini hızlandırıyor

HP Inc. etiket ve packaging portföyünü baskıyı yönlendiren ve herhangi bir uygulamanın daha esnek, üretken ve kârlı dijital baskıya dönüşmesini sağlayan çözümlerle genişletti. Yeni çözümler  arasında etiketler ve ambalaj için HP Indigo 6900 ve oluklu karton ambalaj üretimi için HP PageWide C500 bulunuyor.

HP Inc., Grafik Çözümler Küresel Başkanı Santi Morera,  genişlemenin ardından , ePac ile HP Indigo için şimdiye kadarki en büyük ambalaj anlaşmasının yapıldığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Müşterilerimiz  tüm segmentlerde hızla büyüyor ve büyük başarı elde ediyor. Yenilikçilik ve markaların gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için HP teknolojisini kullanıyorlar. Piyasaya sürdüğümüz bu yeni teknolojilere artık öncekinden daha fazla ihtiyaç duyuluyor ve bu da müşterilerimizin daha üretken olmasına imkân sağlıyor.”

HPVIPEVENT_SUBAT_2018 (85)

Yenilikler dijital üretim kârını arttırıyor

Yeni HP Indigo 6900 adreslenebilir etiket pazarını geliştirirken metre başına daha yüksek gelir sağlıyor; bunlara aşağıdakiler dahil:

 • Gıda, ev ürünleri, kimyasal ve farma etiketlemek için yüksek mukavemetli etiketlerin üretilmesinde Pack Ready for Labels. Dört beta tesisinde, ticari işler üretiliyor.
 • Şu anda ticari olarak mevcut olan yeni HP Indigo ElectroInk Silver, geniş bir renk skalasında, Pantone 877’ye benzer metalik efektler sunuyor.
 • HP Indigo ElectroInk Görünmez Mavi ve Sarı, marka korunması ve promosyonal etiketler için UV ışığı altında görünür hale geliyor.
 • Spot, dokunsal efekt, yaldız, hologramlar, mini dokular ve laminasyon için bütünüyle dijital, tek geçiş etiket baskı ve süsleme çözümü için HP Indigo GEM embellishment ünitesi ile entegrasyon sağlanıyor.

Buna ilave olarak, HP Indigo 6900’da Indigo Etiketler ve Ambalajlar için yüksek performanslı HP Production Pro bulunuyor ve bu yıl HP Indigo’nun etiket ve ambalaj portföyünde görücüye çıkıyor. Beş kat hızlı RIP power ve Esko Color Engine özellikli güçlü Digital Front End, matbaaların çok sayıda baskı makinesinde ve tesiste dijital üretimlerini ölçeklendirmesine ve yönetmesine, günlük iş sayısını arttırmasına ve teslimat devirlerini kısaltmasına imkân sağlamak amacıyla sürekli dijital üretim için kapsamlı üretkenlik ve ölçeklenebilirlik sunuyor.

Pack Ready Laminator ticari olarak mevcut

HP Indigo 20000 esnek ambalaj baskı makinesi için geliştirilen HP Indigo Pack Ready Laminator, şu anda ticari olarak mevcut. Öncü teknoloji Pack Ready Lamination, tutkal kullanımını ortadan kaldırarak HP Indigo’nun dijital olarak basılmış esnek ambalajının anında piyasaya ulaşmasına yardımcı oluyor. Pack Ready Laminator Karlville tarafından üretildi ve tedarik edildi.

HP Indigo 30000 için genişletilmiş beceriler

HP Indigo 30000 matbaacılara maliyet etkin kısa tirajlar ile katma değerli uzun tiraj üretimi kullanan yeni kârlı işletmeler kurma fırsatı sunuyor. Yeni beceriler ve iyileştirilmiş performans şunları içeriyor:

 • Her gün onlarca karton kutu işinin ve her ay 1 milyona kadar B2 sayfasının yapılmasına imkân sağlamak içi daha fazla üretkenlik.
 • Tek bir makinede en geniş karton kutu uygulaması, kartonlardan metalize, sentetik ve şeffaf medyaya kadar çeşitli geniş medyaları kulanmanın yanı sıra, micro-text ve micro QR-kodları ile yeni otomatik mass customisation ve kişiselleştime becerileri gibi yeni güvenlik özelliklerine de sahip.
 • HP Indigo tarafından satılan Tresu iCoat 30000, lamine edilmiş sağlam karton kutuların üretim hattı için kullanılıyor.

RESİM HPVIPEVENT_SUBAT_2018 (38)

Merkezi Deinze’de (Belçika) bulunan bir karton kutu üreticisi olan Digilinck, üretim hattına ikinci bir HP  Indigo 30000 ekliyor. Digilinck’in sahibi Vincent Oosterlinck, karton kutu pazarının değiştiğini ve müşterilerinin hızı teslimat süreleri ile daha düşük envanter seviyeleri beklediğini belirttikten sonra sözlerine şöyle devam etti: “HP Indigo 30000’in yüksek düzeydeki ensekliği ve offset eşleştirme kalitesi, kısa iş dönüş süresi ve kısa tiraj sağlık hizmeti paketlerinin ekonomik üretimine imkan vererek bu fırsattan faydalanmamıza ve yeni, kârlı bir dijital işletme inşa etmemize imkân sağlıyor. Makinenin kurulumundan beri, işletmemiz son üç yılda %66 büyüdü.”

Dinamik oluklu ambalaj pazarına yönelik

HP aynı zamanda, oluklu ve sert ambalaj alanında lider bir MIS/MES yazılım çözümü sağlayıcısı olan Kiwiplan’ın bütünüyle entege edileceğini, HP PageWide C500 baskı makinesinin optimum kapasitede çalışırken, müşterilerin üretim ve tedarik zinciri verimliğinde zamandan ve maliyetten tasarruf etmesine yardımcı olduğunu duyurdu.

Avrupa ve Birleşik Devletler’de bulunan beş müşteri, direkt oluklu üzerine post-print oluklu üretim için PageWide C500 satın aldı. İlk ünitenin sevkiyatı bu ay gerçekleştirilecek.

HP’nin yüksek performanslı tek geçiş Termal Inkjet teknolojisini kullanan HP PageWide C500, offset laminasyon ve flekso üretim için maliyet etkin bir dijital alternatif sunuyor. Makine en iyi yüksek üretkenlikte hem kuşeli hem de kuşesiz kağıtlar üzerinde offset kalitesinde direkt baskı yaparak, en ince ayrıntıları bile muhafaza eden canlı grafikler bulunan ambalaj üretilmesine yardımcı oluyor.

RESİM 1. HP PageWide C500 Image

Bariyere gerek kalmadan kimyasal göçsüz oluklu ambalaj

HP PageWide C500, UV-reactive kimyasallar içermeyen HP CV150 Su Bazlı Mürekkepleri kullanıyor. Bu gerçek su bazlı mürekkepler oluklu üreticilerinin primer ve sekonder gıdayla bağlantılı ambalajların baskısını ilave bariyer olmadan yapmasına imkân sağlıyor. Bu sağlam ve güvenilir çözüm en sıkı küresel gıda güvenliği mevzuatlarına ve endüstri ilkelerine uyulmasına imkân sağlıyor.

Yüksek Çözünürlüklü Dijital Baskı Makinesi 12000HD

Yeni dijital baskı uygulamaları için sürekli yenilikçilik

Piyasadaki en üretken dijital baskı makinesi olan HP Indigo 50000’e, offset işlerin maliyet etkin baskısı için artık sağlam bir sonlandırma çözümü eşlik ediyor.

HP aynı zamanda yeni renk skalası teknolojisinin ve yeni mürekkeplerin de duyurusunu yaptı.

 • ColorUP! CMY mürekkeplerinin ilave vuruşlarını kullanarak presteki renk skalasını genişletmek için renk profillerini kullanan daha geniş bir renk skalası sunuyor.
 • Dğün fotoğrafları gibi son teknoloji fotoğraf uygulamaları için daha parlak mürekkepler içeren bir set oluşturan HP Indigo ElectroInk Canlı Pembe ve HP Indigo ElectroInk Canlı Yeşil printer’ların daha canlı pembe, yeşil ve mavi tonlara ulaşmasına olanak sağlıyor.
 • Daha önce var olan Florasan Pembe’ye ilave olarak HP Indigo ElectroInk Florasan Yeşil, Sarı ve Turuncu renkler de ticari olarak piyasaya çıktı. Mürekkepler, ticari uygulamaların üretilmesi için şu anda PSP’ler tarafından kullanılıyor.

RESİM HPVIPEVENT_SUBAT_2018 (57)

HPVIPEVENT_SUBAT_2018 (58)

İş akış çözümleri ve uçtan uca çözümler ile daha verimli bir üretim alanı oluşturmak

PrintOS platformunda çalışan güçlü uygulama PSP’lerin üretimi otomatikleştirmesi, baskı makinelerini optimize etmesi ve büyümesine imkân sağlamak için bulut avantajlarını sunuyor.

Mevcut olan yeni HP PrintOS uygulaması şunları içeriyor:

 • Genel Ekipman Verimliliğinin etkin ve otomatik ölçümü için, baskı mükemmelliği sağlayan değer tabanlı on-press veri sunan opsiyonel bir OEE.
 • Renk standartlarına güvenilir ve istikrarlı olarak ulaşılmasını sağlamak için renk izlemeye ve raporlamaya imkân sağlayan Color Beat.

HP Site Flow’un yeni versiyonu müşterilerin her gün yüzlerce veya binlerce çevrim içi siparişi verimli şekilde yerine getirmesine imkân sağlıyor. Hızlı ve kolay başlatma ve anında ölçeklendirebilme özeliği ile PSP’ler siparişten teslimata kadar her aşamada üretkenliği arttırırken yeni işleri üstlenebiliyor ve sıkı teslim sürelerine uyabiliyor.

#HP, #Indigo, #Dinamik

İnceleyin

İnkjet Tekstil Baskı – Dijital Tekstilin Yükselişi

FESPA’nın 2018 Baskı Araştırması’na göre tekstil baskı uygulamaları, bu alandaki işletmelere anlamlı bir büyüme potansiyeli ...