Anasayfa / Makaleler / Büyüyen Şirketlerin İlham Veren Hikâyeleri

Büyüyen Şirketlerin İlham Veren Hikâyeleri

İşletmem nasıl büyür? ARED ev sahipliğinde Açıkhava Sektör Buluşması Endüstriyel Reklam Summit 2018, reklam sektöründe çıtayı yükselten ve büyüyen firmaların dikkat çeken hikâyelerine ev sahipliği yaptı. Ana sponsorluğunu SDS’nin üstlendiği zirvenin sponsorlukları Armada, Deniz Reklam, FESPA Eurasia, FESPA, İnkateknik, LEDU, Lidya Grup, Met Etiket, Optimum Digital Planet, Solvetex, Süstaş ve Taç Reklam tarafından üstlenildi.

Açıkhava reklam sektöründe, uluslararası federasyonlarla kurduğu güçlü bağlarla Türkiye’de sektör adına önemli bir yeri bulunan ARED (Açıkhava Reklamcıları Derneği), kapsamlı bir etkinlik ile açık hava reklam sektörünün her alanında emeği bulunan sektörün tüm dallarını bir araya getirdi.

2000 yılından beri faaliyet gösteren, baskı ve endüstriyel reklama ilişkin firmaların üye olduğu, çeşitli komitelerden oluşan, ulusal ve uluslararası üyelikleri bulunan ARED, sektörü geliştirmek adına adımlar atan aktif bir dernek olarak dikkat çekiyor. 50 yılı aşkın sektör ve fuar deneyimine sahip, global federasyon FESPA ile iş birliği içerisinde olan ARED, ortağı olduğu FESPA ile 5 yıldır FESPA Eurasia adlı baskı ve endüstriyel reklam fuarını gerçekleştiriyor.

ARED’in aktif bir komitesi olan ve sektörün 2. neslini bir çatı altında toplayan Genç ARED, sektörün birbiriyle bir araya gelerek ve bilgi aktarımı sağlayarak gelişeceğine olan inancını güçlü bir şekilde sürdüren bir oluşum.

Genç ARED’in organizasyonunu üstlendiği, ARED’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Açıkhava Sektör Buluşması – Summit 2018 ile reklamcılığın tüm aşamalarında yer alan temsilcileri buluştu. ARED’in, açıkhava reklam sektörü adına bu denli kapsamlı olarak düzenlediği ilk etkinlik olan ARED Açıkhava Sektör Buluşması – Summit 2018’de, kurumsal marka temsilcileri, medya ve kreatif ajans yetkilileri, akademisyen kadro ve duayen üreticiler bir araya geldi. Açıkhava reklam sektörünün; üretim aşamaları, proje yaratım aşamaları gibi farklı alanlarının birebir temsilcileri tarafından aktarıldığı bu etkinlik, reklamcılık sektörüyle ilgili akılda kalan soruların cevaplandığı, reklamcıların her alanında emeği bulunan tüm temsilcilerin ortak bir alanda toplandığı bir buluşma noktası oldu.

İlk oturum ‘Yeni Pazarlara Açılmak’

Yeni pazarlara açılmak oturumunda, FikirOn Kurucu Ortağı Alpay Alptekin moderatörlüğünde, MT Display CEO’su Tufan Kalkan ve Hakan Reklam CEO’su Hakan Bilgiç konuşma yaptı.

Yeni endüstrileşen sektörde, sektörün gelişen dinamiklerine uyum sağlandığında başarının yakalandığını belirten Hakan Bilgiç, “Müşteri ile empati kurmak gerekiyor. Yurtdışına ürünü gönderip orası için satış sonrası destek ve servis hizmeti sağlayamadığınız taktirde güçlü bir profil yakalayamazsınız. Sürdürülebilir kaliteyi ön görmek, bunu sunduğunuz hizmetlere yansıtmak lazım. Ürününüzün kalitesiyle müşteri, referansta önemli bir araçtır” ifadelerine yer vererek, yurtdışı fuarlarının da bu noktada önemine dikkat çekti.

Diğer bir konuşmacı olan Tufan Kalkan ise yeni pazarlara açılmada başarılı olmak için markanın kendine özün bir ürünü olmasının, bu süreçte her adımı ince ince hesaplamasının, müşteriye güven vermesinin, sorunlara etkili ve kolay çözümler getirebilmesinin ve müşterileri yeniliklerle buluşturma imkânı sağlama sözünü verebilmenin önemine işaret etti.

Oturumun sonunda başarının sırrı için;

*Kararlılık, büyük bir istek ve prensipli, dürüst bir yaklaşım

*Doğru ürün, etkili bir Ar-Ge, ürün çeşitliliği sağlama, hızlı üretim, sürdürülebilir kalite ve satış sonrası servis sağlayabilmek

*Doğru pazar (Hangi pazara nasıl girilmeli?)

*Doğru ekip

*Doğru pazarlama satışı; doğru fiyat politikası belirleme

alt başlıkları üzerinde durularak bunların önemine dikkat çekildi.

Büyüyen şirketlerin kırılma noktaları…

İkinci oturumda büyüyen şirketlerin kırılma noktaları ele alındı. Başarılı markaların geriye dönüp bakıldığında hep bir kırılma noktaları, hikâyeleri olduğunu görüyoruz. Bu oturumda Sistem Printing Company şirketinin kırılma noktasını Eski CEO’su Birol Fedai’den dinlerken, Sera Reklam’ın hikâyesini CEO’su Ali Tekin Çelik ve Standart TİM’i ise CEO’su Halil Eligür anlattı.

Sistem Printing Company şirketinin bugün yakaladığı başarıyı korkmadan ve risk alarak hareket etmeye bağlayan Birol Fedai, “Marka olarak risk almamız, her şeye yapılabilir mantığıyla yaklaşarak hareket etmemiz bizim en büyük kırılma noktalarımızdı. Bugüne kadar Arçelik’ten, Coca Cola’ya kadar birçok markanın taleplerine o günün şartlarında yenilikçi bir bakış açısı getirerek ve risk alarak başarıda bir adım öne geçtik. Günün şartlarında düşünmeden daha büyük bir vizyondan bakarak, önümüze gelen fırsatları iyi değerlendirdik. Tedarikçinin talep ve beklentileri doğrultusunda üretim yapıyor olmak bizi daha yenilikçi bir firma yaptı” dedi.

Kısıtlı bir sermaye ile yolca çıkan, bugün başarılı bir çizgi yakalayan Sera Reklam’ın kırılma noktasını da Ali Tekin Çelik anlattı; “Dışarıya bağlı kalmadan kendi imkanlarımızla en iyisini yapacağımıza dair verdiğimiz söz bizim kırılma noktamız oldu. Bu nedenle hedeflerimizi net bir şekilde belirledik. 1986 yılında bu mesleği yapanlar hep ‘tabelacı’ olarak kendilerini tanıtırken, biz ise ‘reklamcı’ olarak anılmayı tercih ettik. Marka olarak kendi çizgimizi hep koruduk.”

Kadın istihdamına verdiği önem ve destekle de dikkat çekerek kendilerine böyle bir misyon da yüklediklerini belirten Çelik, endüstri 4.0’da sektör olarak biraz geri kaldığımızı da sözlerine ekledi.

Ortaklıkların iyi yönetildiğinde çok güçlü bir birlikteliğe dönüşebildiğinin en iyi örneklerinden olan Standart TİM’in sırrını anlatan Halil Eligür, “Müşteri hızlı bir hizmet bekliyor. Büyüyen firmalar ise maalesef bu konuda biraz zayıf kalıyor. Güçsüz olduğumuz alanları 2008 yılında TİM Reklam Faruk Sirkan ile tamamlayarak bu birleşimden katma değer sağladık. Rekabetten sıyrılmada bize ne gibi artıları olabileceği konusunu titizlikle hesapladık” dedi.

Şirketi büyütme noktasında sürdürülebilirliğe de dikkat çeken Eligür, ‘Müşteriyi nasıl seçeriz?’ üzerinde araştırmalar yaptıklarını, kurumsal bir yapı kurup, doğru bir manifesto belirleyerek müşteriyi kendilerinin seçtiklerini belirtti.

Tüm konuşmacıların ortak işaret ettiği noktalar ise, yurtdışı fuarlarının çok önemli olduğu, gelişen teknolojiye hazır olmak için kendimizi hazırlamamız gerektiği, müşteri isteklerini karşılayarak pazarı sürdürebileceğimiz, ortaklıkların iyi yönetilmesinden güçlü yapılar inşa edildiği ve işler karıştığında sadeleşmek gerektiği oldu.

Kobiler için finansman araçlar önemli!

Açık Hava Sektör Buluşması’nın diğer dikkat çeken oturumu ‘Kobiler İçin Finansman Araçları’ oldu.

Büyümek isteyenler için gerek özel sektörün gerek devletin verdiği onlarca teşvik var. YKB Kobi Merkezi Satış Kanalı v e İş Geliştirme Direktörü Burak Bıçaklar, KGF İstanbul Şube Müdürü Alper Akar, WRM Yönetim ve Danışmanlık Kurucusu CEO Ramazan Sarıcı bu teşviklerden faydalanmanın önemine işaret ederek, konunun uzmanları ile çalışıldığında kaynak bulmanın mümkün olduğunu belirtti.

Mustafa Sandal: “Çılgın fikirler ortaya koymak lazım”

Yılın melek yatırımcısı seçilen Mustafa Sandal, Açık Hava Sektör Buluşması’nda İnovasyon ve Girişimcilikte Sanat oturumunda konuşmacı olarak yer aldı. “Farklı noktalardan yaklaşarak çılgın fikirler ortaya koymak lazım” diyen Mustafa Sandal, kendi kariyerinden verdiği örneklerle inovasyon ve girişimcilikte sektöre ilham verdi.

Birçok farklı panelden meydana gelen Açıkhava Sektör Buluşması – Summit 2018, kurumsal firmaların satın alma davranışları ve tedarikçi seçimleri, dış pazarlara açılmanın mümkünlüğü, kurumsallaşmanın gerekleri, büyüyen şirketlerin hikâyeleri, finansman ve hibe destekleri, açıkhava reklamının tasarımdan montaja süreç incelemesi gibi konulardan oluştu.

Alpay Alptekin’in moderatörlüğünde gerçekleşen Açıkhava Sektör Buluşması – Summit 2018’de sektörün ileri gelenlerinden akademik uzmanlara, ajanslardan imalatçılara kadar sektörün çeşitli temsilcilerinden oluşan güçlü bir konuşmacı kitlesine yer verdi.

ARED Açıkhava Sektör Buluşması – Summit 2018’e yaklaşık 250 kişi katılım sağladı.

ARED, şirket sahiplerine yönelik gerçekleştirilen bu etkinlik ile açık hava reklam sektöründe; üreticilerin kurumsal markalar ile ne şartlarda çalışabileceği, dış pazarlarda kendine hangi yollar ile ne şekilde yer bulabileceği ve gelecekte alınacak yatırım kararlarını etkileyebilecek konular üzerine yoğunlaştı.

#Hikayeler, #MustafaSandal, #Kobi

İnceleyin

İleti Büro ve Elektromak güçlerini birleştirdi

8 yılı aşkın süredir Türkiye pazarında faaliyet gösteren NOCAI Türkiye İthalatçısı İleti Büro Makinaları, büyüme ...