Anasayfa / AKTÜEL / Daha Becerikli Matbaalar

Daha Becerikli Matbaalar

29 Nisan’da bir basın toplantısı düzenleyen HP Yeni T250 HD bobin besleme dijital inkjet baskı makinesi ile Brilliant Mürekkebinin ticari matbaalar ile yayın matbaacılarına getirdiği yeni ek kabiliyetleri anlattı.

M. AKİF TATLISU

Çevrimiçi basın toplantısı yalaşık bir saat sürdü. Küresel Kategori Müdürü Candyce Holcomb’un moderatörü olduğu toplantıda Ticari Bölüm Direktörü Carles Farre, Küresel Strateji Müdürü Yale Goldis ve Küresel Pazarlama Müdürü Kristin Albee konuştular. 56 cm’lik bobinlere baskı yapan HP’nin yeni amiral gemisi PageWide T250 HD, Hp Brilliant Mürekkep ve genişletilmiş baskı altı malzeme çeşitliliği ile yüksek tirajlı ticari, yayın, tarnsaction ve direkt postalama baskıları için yeni avantajlar sunuyor. Bu basın toplanıtısının bel kemiğini teşkil eden bu ana yeni geliştirmeleri alt alta yazalım:

1-HP Brilliant mürekkep göz alıcı renkler ile daha yüksek kaliteli bir baskı vadediyor. Çarpıcı kırmızı, baştan çıkaran bir mavi ve parlak baskılar bu vaatler arasında. Bu yeni CMYK mürekkep seti geniş bir renk gamutu sunmakla beraber özellikle yüksek kaliteli kuşeli ya da kuşesiz ofset kâğıtlarına baskı için tasarlanmış.

2-HP Optimizer tarafından sunulan daha yumuşak renk geçişleri ve bununla birlikte fabrikadan fabrikaya değişen kağıt kalitesine rağmen ofset kuşesiz kağıtlarda düzeltilmiş bir yüksek optik yansıtıcılık ile daha geniş bir uygulama porfföyü sağlar.

3-Yerleşik bir renk tespit sistemi ve spektrofotometre ile sürdürülebilir kalite ve  performans sağlar. HP’nin Quality Image Check, renk tespit monitörleri, gerçek zamanlı baskı kalitesinin yanı sıra baskı operatörlerine hiçbir renk hatasını kaçırmayacakları garantisini verir. Dakikada 152 metre hızla çalışırken bile…

HP’de PageWide Endüstriyel Bölümü Genel Müdürü Eric Weisner, bu baskı makinesine ilişkin şu yorumu yapmıştı: “HP, ticari matbaalara kendini kanıtlamış bir baskı makine platformunda işlerini kârlı bir şekilde büyütmek için etkileyici kalite ve çok yönlülük sunan HP PageWide T250 HD ile yenilikler yapmaya devam ediyor. Ticari baskı, reklam gönderileri (direkt posta), yayıncılık, transaction ve daha fazlası için mükemmel bir baskı arkadaşı olan bu teknolojiyi benimseyen müşteriler, yükseltilebilir bir baskı makinesinde üstün kalite, çarpıcı üretkenlik, geniş çok yönlülük ve zorlayıcı ekonominin tadını çıkarıyor.”

Sürekli yükseltilebilen bir makine

Weisner’in son cümlesindeki altı çizilesi kelime ‘yükseltilebilir’. Carles Farre de bunun altını çiziyor. Bir müşteri üzerinden örneklediği yükseltilme hikâyesine bir bakalım: İlk makine 2010’da T200. Dakikada 500 metre renkli baskı hızıyla. 2012’de T230’a yükseltiliyor. Bunun anlamı baskı hızı ve aylık basılan sayfa sayı kapasitesinin neredeyse ikiyle çarpılması. Ayda 30 milyon sayfadan 50 milyon sayfaya… Ayrıca kurutucular, dijital front end, baskı kafaları ve yazılım güncellemeleri. 2016 ise güncelleme sonucu T240 HD geliyor. Baskı hızı dakikada 1270 metreye yükseliyor. Güncellemeler ise yüksek çözünürlük baskı (HD) ile yüksek baskı kalitesi, yeni kurutucular, yazılım güncellemeleri, yerleşik yazılımlar, primer baskısı olarak sıralanabilir.

Ofset dijitale nasıl evrilir?

Farre’ye göre ticari baskı hızla dijitale doğru evriliyor. Bu bizim de kabul ettiğimiz bir gerçek. Ancak burada söz konusu olan yüksek hacimli baskı olduğu için bu ticari baskı konusu biraz da çok üniteli yüksek hızlı ticari ofsetlere kıyasla söylendiğini fark etmek gerekir. Evet, ticari baskı dijitale evriliyor. Çünkü ticari baskının dört eğilimi var. Bunlar: Üretim maliyetleri düşük olacak. Tedarik akışı hiç durmayacak. Müşteriye özel üretim olacak ve çevreci olacak. Bununla birlikte dijital derken doğru kelimeyi de seçmek lazım. Dijital inkjet!

Çünkü gerçek yüksek kapasiteli, üretim kapasitesi açısından ofsete diş geçirecek teknoloji bu. Farre’de bunu söylüyor ama rakamlarla. Rakamlara göre inkjet ile basılmış sayfa sayısı geçen sene 100 milyarı geçti. Bu arada küçük bir not, HP kullanıcıları sektörden daha hızlı büyüyor, diyor Farre. 2019’a kadar süregelen büyümenin %60’ 2016 drupasından sonra yaşanmış. Bunun anlamını benim yazmama gerek yok, sanırım. HP PageWide’daki büyümeyi sektör bazında sınıflayan Farre, en önemli büyümenin pazarlama dökümanları, posterler, biletler, menüler, kartlar gibi baskı uygulamaları ile ticari baskıda (%18) olduğunu ve onu , pazarlama mektupları, müşteriye özel postalar ve ekstre gibi baskılarla direkt postalama baskısının (%14) ve kitap, gazete ve dergi baskılarının (%12)  takip ettiğini söylüyor.

Bu araya Küresel Pazarlama Müdürü Kristine Albee’nin sunumundan bir alıntı yapayım. Albee, kovid-19 öncesi Ocak’ta yapılmış bir IT Strategies araştırmasının rakamlarını paylaşıyor. Bu rakamlara göre dijital inkjeti parlak bir gelecek bekliyor. Çünkü 2019-‘dan 2023’e dijital inkjet üretim baskısının büyümesi 376 milyar A4’den 540 milyar A4’e olacak. Bu büyümeden en büyük payı ise %22 ile ticari baskı alacak. Kitap baskısı ise yarısı kadar yani %11 büyüyecek.

Dijital inkjet ofseti yenmek üzere. Ofsetin tek avantajı artık yaygın oluşu ve kolay bulunuşu

HP PageWide bobin beslemeli dijital inkjet baskı makineleri bugün dört seri altında sunuluyor. T200 HD Serisi (56 ve 66 cm bobin genişliği)

T300 HD Serisi (76 cm bobin genişliği)

T400 HD Serisi (1062 mm bobin genişliği)

T1100S Serisi (2794 mm bobin genişliği)

Farre, sunumunu toparlamanın son adımında yukarıda yazdığım ‘ofsete diş geçirecek teknoloji bu’ iddiasını çürütme iddiasındaki

‘dijital dediğin bir baskı kafasının üstünü örten bir kutu. Kutunun büyük olduğuna bakmayın aslında içi boş’

söylemini ortadan kaldıralım. Farre’nin sunumundan esinlenerek tabii: Üç HP PageWide’a ilişkin bilgi veriyor Farre. Ben birini yazayım: T490 HD mesela 30 tonluk bir kutu! Bir ofset ünitesinin takribi 1 ton ağırlığında olduğunu ölçü olarak buraya ekleyeyim ve T490’ın aylık baskı kapasite rakamını da yazayım 200 milyon A4. Bir 70 x 100 ile 8 A4 sayfa bastığınıza göre 25 milyon tabakaya çevirecek basit bir hesap yapabiliriz. Bununla birlikte ‘herşey baskı makinesinden ibaret değil’ diyor Farre: “HP çok ciddi bir alanda tüm tamamlayıcı destekleri sağlıyor.” Biri ki tanesini sayalım: baskı kafaları, mürekkepler, baskı altı astarlar (primer), görüntü işleyiciler, yerleşik yazılımlar, bulut ve yerel iş akışları, kurutucular, sunucular vb. Bir hatırlatma da ben yapayım. HP’nin kendi dijital baskı üretimini destekleyecek diğer komponentleri üreten fabrikalarla da işbirlikleri bulunuyor. Tresu, Scodix, BN Technology gibi… Bunlardan en yenisi ise Harris & Bruno. Şirketin ürettiği UV ve su bazlı lâklara imkân tanıyan lâk ünitesi HP PageWide bobin besleme dijital inkjet makinesine inline olarak bağlanabiliyor. Lâk demek daha özel ve göz alıcı baskılar demek özellikle ticari baskılarda. Hele hele ticari baskıyı dijital inkjet ile yapacaksanız lâkı inline basmak büyük zaman ve para kazandıracak bir işlem olacak.

Özetle HP PageWide TD250 HD

Küresel Strateji Müdürü Yale Goldis ise aslında bir drupa 2020 lansmanı olan ve drupa’nın ertelenmesi ile bu toplantıya konu olan TD250 HD hakkında neler anlatıyor alt alta sıralayalım:

-Bu yeni baskı makinesi 30-50% daha geniş bir renk gamutu sunuyor.

-HP Brilliant mürekkep kâğıttan daha parlak ve bu da müşterilerde şaşkınlığa sebep olacak bir parlaklık anlamına geliyor.

-HP Optimizer ile çok yönlü bir medya genişliği sunuyoruz.

-HP Brilliant mürekkep ve Hp Optimizer ile çevreciyiz çünkü endüstrinin en düşük VOC’i ile, tehlikeli hava kirleticilerin olmaması, alev almayan, tutucu olmayan, su bazlı mürekkebi sağlıyoruz.

Albee ise makinenin ötesinde baskı işini daha mükemmel kılan noktalar dikkat çekiyor.  Bunları ise servisler-ki dijital baskıda en önemli alan bu sanıyorum çünkü sürekli bir teknik desteğe ihtiyaç var. Bu makine ile çok geniş bir baskı altı malzeme kullanım imkânınız var. Parlak, ipek, saten ya da mat kâğıtlar, kuşeli ya da kuşesiz ofset kağıtlar, inkjet kartlar ve farmada kullanılan kağıt türleri gibi… Tüm iş akış yazılımları. Kişiselleştirme bütün baskı yönetimi, otomasyonu vb. Dikiş, perforaj, tabakalama, katlama, kitap bloku haline getirme UV ya da su bazlı lâk gibi sonlandırma seçenekleri ve tüm bunlar sayesinde yapılabilecek neredeyse sınırsız uygulamalar.

Carles Farre’nin WhatTehyThink – David Zwang’a verdiği röportajı aşağıda izleyebilirsiniz:

Kaynak: whattheythink.com

#HPPageWide #T250HD #DijitalBaski #HP #TicariBaski #inkjet #Dijitalinkjet #CarlesFarre #HPbrilliantInk #Yayin #DigitalWebPress #PageWide #PageWideTserisi #Matset #HPTurkiye #DoguPabuccuoglu #FatihOzatay

İnceleyin

Kyocera’nın Inkjet Üretim Yazıcısına Ödül

Kyocera Document Solutions, devrim niteliğindeki mürekkep püskürtmeli ilk üretim yazıcısı TASKalfa Pro 15000c ile Avrupa ...