Anasayfa / AKTÜEL / Dekorasyon da yeni bir çağ ; Solveteks

Dekorasyon da yeni bir çağ ; Solveteks

10 yılı aşkın tecrübesiyle sektörde yer alan Soletex Ar-Ge ‘ye dayalı yüksek teknolojili ürünleriyle sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli ürün ihtiyacına cevap vermeye devam ediyor.

6-9 Aralık 2018  tarihinde gerçekleştirilen Fespa Eurasia fuarında yer alan Solvetex duvar kaplama kumaşlarını ve ışıklı kasa kumaşlarını ön plana çıkardı. Fuar değerlendirmesi yaptığımız Solvetex Genel Müdürü Mehmet Efe 2019 yılı hedeflerinden söz ederek karamsarlığın veya umutsuzluğun kimseye faydası olmadığının altını çizdi.

Fespa Eurasia fuarında sergilenen yeni ürün ve ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Bu fuarda  özellikle 320 cm eninde  tek parça duvar kaplama kumaşlarını ve ışıklı kasa kumaşlarını ön plana çıkarmak istedik. Kumaş  trendi artık  Sign sektöründen ziyade dekorasyona doğru  bizi yönlendiriyor. Biz de özellikle iç mekân uygulamalarda ihtiyaca göre kumaş alternatifleri sunuyoruz. Burada da yeni nesil duvar tekstilleri ön plana çıkıyor. Klasik duvar kâğıtlarına göre birçok avantajı nedeniyle tercih ediliyor. En önemli avantajı 320 cm en için tek parça uygulanabilmesi. Dijital baskıya uygun olması nedeniyle sonsuz renk ve desen alternatifi sunuyor. Kumaşa ekstra özellikler katmak mümkün örneğin alev almazlık, nefes alabilme, anti bakteriyel, küf ve mantar tutmazlık gibi spesifikasyonlar mümkün bu tür kumaşlarda. Yeni yılda bu konu üzerine ağırlık vermek istiyoruz.

Bir de tabi ışıklı kasa kumaşları çok popüler ürünler şu sıralarda. Ağırlıkta da UV veya Lateks makinelerle basılıyor. Biz piyasadan farklı olarak bunların haricinde Sublimasyon baskıya uygun bir backlit kumaş geliştirdik. Bunun avantajı ise birinci olarak su bazlı boya olduğu için çevre dostu bir ürün. İkincisi makine ve mürekkep yatırımı neredeyse yarı yarıya daha düşük. Üçüncüsü ise katlandığında iz ve kırık yapmadığı için nakliye avantajı sağlıyor. İç piyasa henüz bu ürünü tanımıyor ama Avrupa pazarı bu ürünü çok kullanıyor. Biz de Türkiye pazarına bu ürünü tanıtmaya çalışıyoruz. Üreticilere maliyet avantajı sunuyoruz.

Fespa fuar ziyaretçisi ve fuar  beklentilerinizi değerlendirebilir misiniz?

Ziyaretçi sayısını düşük buldum işin doğrusu bir önceki yılla karşılaştırdığımızda aşağı yönlü bir seyir izledi. Ama yurtdışı ziyaretçisi açısından değerlendirirsek bir önceki yıldan daha fazla yabancı müşteri geldi. Böylelikle birbirini dengelemiş oldu sanırım.

2019 yılı için gaza bastık!

2019 yılı hedefleriniz ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

Genel olarak sektörde 2019 için bir belirsizlik ve umutsuzluk söz konusu. Ancak Solotex olarak biz 2019’a büyük bir yatırımla giriyoruz. İki yeni üretim hattı siparişi verdik nisan sonu gibi kurulumu tamamlanacak ve mevcut kapasite iki katına çıkacak. 5500 m2 den 11.000 m2 yeni yerimize Mart 2019 itibarı ile taşınıyoruz. Her ne kadar olumsuzluklar söz konusu olsa da hayat devam ediyor. Uçak türbülansa girince ya fazlalıkları atmak ya da gaza basmak gerekir. Biz gaza basmayı tercih ettik. İnşallah çakılmayız. Şaka bir yana sadece Türkiye pazarını hedeflemiyoruz asıl amaç dünyaya mal satmak Türkiye 80 MİLYON Dünya 8 MİLYAR. Bu amacı gerçekleştirmek için donanımınızın da en az rakiplerinizinki kadar iyi olması gerekiyor.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

2019 belki çok iyi bir yıl olmayabilir ama kısa vadeli düşünmek yerine 5-10 yıllık planlar yapmamız lazım. Karamsarlığın veya umutsuzluğun kimseye faydası yok bize düşen çalışmak gayret etmek. Biz zaferden değil seferden mesulüz.

İnceleyin

Dijital Tekstil Baskı Makinelerindeki Yenilikler

Tarsus Turkey tarafından bu yıl 21.’si düzenlenen Uluslararası SIGN İstanbul, tekstil baskıdaki dijital teknolojilere ev ...