Anasayfa / AKTÜEL / drupa 2021’e dair…

drupa 2021’e dair…

Sabine Geldermann drupa 2021’i anlatıyor

13 Mart’ta yapılan bir duyuru ile koronavirüsün hızlı ve büyük yayılımı sebep gösterilerek dünyanın önde gelen baskı teknolojileri ticaret fuarı drupa’nın 20-30 Nisan 2021’e ertelendiği açıklanmıştı. Messe Düsseldorf’ta Baskı Teknolojileri Küresel Başkanı ve drupa Direktörü olan , Sabine Geldermann’ın ertelenmeye ilişkin soruları cevapladığı yeni bir duyuru yayınlandı. Bu hazır röportajı aynen çevirerek yayınlıyoruz:

Messe Düsseldorf’un drupa’yı ertelemesi için belirleyici faktör neydi?

Messe Düsseldorf, büyük olayların riskini değerlendirirken Federal Hükümeti’nin kriz yönetim ekibinin kararlarına uyar. Bu ekip ise Robert Koch Enstitüsü’nün ilkelerine uyar. Messe Düsseldorf bu öneriye ve Avrupa da dahil olmak üzere yeni korona virüsü (SARS-CoV-2) ile enfekte olmuş insan sayısındaki son zamanlarda meydana gelen önemli artışa dayanarak, durumu yeniden değerlendirdi. Buna ek olarak, 11 Mart 2020’de Düsseldorf şehri tarafından verilen ve aynı anda binden fazla katılımcının bulunduğu büyük etkinliklerin genellikle yasaklandığı genel bir karar vardı. Bu arka plana karşı, maalesef drupa’yı ertelemekten başka seçenek yoktu.

 

Yeni tarihi hangi kriterlerde belirlediniz?

“Normal şartlar altında” 2020 yılı Messe Düsseldorf için bir “ticaret fuarı mitingi” olurdu, çünkü geçen yılın Ağustos ayından bu Haziran’a kadar Düsseldorf’un dünya lideri büyük ticaret fuarlarının neredeyse tamamı gerçekleşmiş olmalıydı – drupa ise bu fuarların finali olacaktı. Koronavirüsün etkisi ve ilgili resmi kararnameler veya kısıtlamalar nedeniyle, bu bahar için planlanan yedi ticaret fuarı 2020’nin ikinci yarısına ve 2021 baharına ertelendi. drupa içinse yaklaşık kurulum söküm gibi işlemlerin uzunluğu nedeniyle iki aylık bir zaman çerçevesine ihtiyacımız olduğu için sadece sınırlı seçenekler mevcuttu. Tüm parametreleri değerlendirildiğinde ve uluslararası ticaret fuarı takvimi göz önüne alındığında, seçilen tarih, 20-30 Nisan 2021, Başkanımız ve VDMA ile destekleyici dernek olarak birlikte kabul ettiğimiz en erken ve en iyi tarih oldu. Mevcut koşullar altında, bu tarih artık ilgili tüm taraflar için mümkün olan en yüksek planlama güvenliğine izin vermektedir. Neyse ki, şimdi bir kez daha sektörde yaygınlaşan drupa’nın orijinal, geleneksel Mayıs tarihine benzer bir zaman dilimindeyiz.

Global baskı topluluğu duyurunuza nasıl yanıt verdi?

Mevcut durum, dünya çapındaki tüm endüstrileri görülmemiş bir şekilde etkiliyor ve koronavirüsün etkileri zaten kamu ve ekonomik yaşam üzerinde ciddi bir etkiye sahip. Diğer endüstrilerde olduğu gibi, basım endüstrisi de bunun etkilerini ulusal ve küresel düzeyde kısa süreli çalışma, üretim kesintileri ve tedarik darboğazları şeklinde hissediyor. Ancak bu durumda çalışanların ve ortaklarının sağlığı ve korunması önceliklidir. Bu nedenle, uluslararası müşterilerimizin ve ortaklarımızın ertelemeye tepkisi sürekli olarak olumluydu ve büyük bir anlayış ve kabulle karşılandı. drupa’nın düzenli olarak planlanmasından üç ay önce, bu noktada birçok katılımcıya, makinelerin nakliyesi gibi yaklaşan lojistik ve çok masraflı önlemlerini yeniden planlama fırsatı verdik.

Sosyal ağlarımız ve platformlarımızdaki sayısız duygusal geri bildirimlerden çok memnunuz. Kesin olan bir şey var: endüstri imajını, parlaklığını ve küresel duruşunu koruyan bir drupa’ya tekrar sahip olmak istiyor – bu, mevcut koşullar altında mümkün olmazdı. Bu nedenle, Nisan 2021’de küresel müşterilerimizin beklentilerini karşılamak için her türlü önlemi alacağız – 2021’de geleceği birlikte kucaklayalım!

Katılımcılar geleneksel olarak yeni ürünleriyle drupa tarihine doğru çalışıyorlar: Haziran ayı için çok şey tamamlandı; katılımcılar yeni ürünleri müşterilerine sunmak için beklemek istemiyorlar. drupa şimdi alternatif, sanal sunum biçimleriyle karşı karşıya mı görünüyor?

Katılımcılarımız, bu yılki yeniliklerinin bir kısmını müşteri etkinlikleri veya dijital platformlar gibi farklı formatlar kullanarak kesinlikle sunacaklar. Bununla birlikte, bunlar sadece mevcut talebi köprüleyebilir – bize göre, dünya çapında cazibeli bir ticaret fuarı için tam bir yedek sunmuyorlar. drupa, baskı endüstrisinin yenilikleri sunması, bir araya gelmesi ve her şeyden önce bir ağ oluşturması için en iyi platform olmaya devam edecek. Bu nedenle drupa, ertelemeden sonra bile baskı sektörünün üzerinde çalıştığı hedef olmaya devam edecektir. drupa, endüstri katılımcıları için vazgeçilmez bir platform sunmakta, yönlendirme, itici güç ve her şeyden önce yüz yüze toplantılar ve deneyim dünyaları için talebi büyük ölçüde karşılamaktadır. Her şey katılımcıları büyüleyen ve bu noktada kesinlikle dijital medya tarafından yerine getirilemeyen insan ihtiyaçları, dokunsal deneyimler ve canlı demo yapan makineler ile ilgilidir. drupa gibi önde gelen dünya ticaret fuarlarını ayıran şey, birçok insanın toplanmasından doğan yoğun enerjidir; kişisel ve duygusal değişim; karar vericilerin, çarpanların ve fikir sağlayıcıların ortak varlığı; canlı tartışmalar; hızı belirleyen sunumlar; şans karşılaşmaları; yeni müşteriler edinme fırsatları; işe alım seçenekleri …

Özellikle çok sayıda Avrupa ülkesinin beklenmedik kısıtlamalara maruz kaldığı mevcut durumda, kişisel deneyimlere duyulan ihtiyaç ve böyle bir deneyimden sonra olağanüstü bir müşteri deneyimi gelecekte kesinlikle daha da belirgin hale gelecektir. Bizler insanız, bir avatar değiliz ve tüm dijital formatlara rağmen büyüleyici bir ortamda kişisel değişim, bilgi aktarımı ve ağ oluşturma arzusunu yok edemezsiniz. Bu yüzden sayısız yön veren hesabın “2021’de geleceği birlikte kucaklayalım” sloganını şekillendirdiğini görmek harika.

Matbaa işletmelerinin salgının neden olduğu fırtınayı nasıl atlatabileceğine inanıyorsunuz?

Hiç şüphe yok ki düşüşler ve kalıcı ekonomik aksaklıklar olacak. Hükümetin önlemleri ve yardımları yolda. Ancak, mevcut önlemlerin bir sonucu olarak endüstrinin üretimde tam bir durma yaşamaması önemlidir. Sektörümüz pazar fırsatlarını değerlendirmek için geleceğe yatırım yapmaya devam etmelidir, çünkü pek çok farklı ve kapsamlı uygulama ve kullanım şekli ile baskı gelecekte birçok pazarda vazgeçilmez olmaya devam edecektir. Endüstri oyuncuları arasında fikir alışverişi ve gerekli ilham bu amaç için anahtar araçlardır ve drupa gibi önde gelen dünya ticaret fuarlarında geleceğe yönelik bir şekilde yaşanmakta ve tanıtılmaktadır.

 

Erteleme sonucunda drupa 2021 için ne gibi değişiklikler olacak?

Erteleme, ilgili herkes için yeni ve benzeri görülmemiş bir senaryoyu temsil eder ve belirli bir esneklik gerektirir. Geçmişte olduğu gibi, drupa’nın başarılı statüsünü 2021’de yeni tarihe taşımak için mümkün olan her önlemi almaya devam edeceğiz. Bu bizim 2021’de küresel müşterilerimiz için benzersiz ve başarılı bir drupa organize etme arzumuz ve hırsımızdır.

Çerçeve programı yürürlükte kalacak mı?

Beş özel forumdaki destek programımız büyüleyici biçimler, ünlü konuşmacılar ve heyecan verici konulardan çoktan etkilendi. Önceliğimiz ziyaretçilerimize son derece alakalı, ilham verici ve kalıcı olarak değerli içerik sunmaktır. Portalımızdan rezervasyonlar için zaten hazırdı. Şimdi amacımız elbette programı mümkün olduğunca Nisan tarihine uyarlamak ve aktarmak.

Devam eden dijital dönüşümle ilgili önemli konular, döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik ile ilgili konular veya anahtar notlar, panel tartışmaları ve en iyi vakalar olarak sunulacak yeni iş modelleri, şirketlere ilham vermeye ve başarılı bir şekilde tavsiyede bulunmaya devam edecek – ve bu koronavirüsün etkisinden sonra her zamankinden daha alakalı olacak.

Ertelemenin uydu fuarlar üzerindeki etkileri nelerdir?

Şu anda bu değişimin “Baskı Teknolojileri” portföyümüzde ve dolayısıyla Messe Düsseldorf’un dış ticaret fuarlarında herhangi bir etkisi görmüyoruz.

drupa’nın ertelenmesinin bir sonucu olarak, uluslararası portföyümüzdeki en önemli ticaret fuarı olan All in Print China, Ekim ayında Şangay’da, 2020’de en büyük ve en önemli baskı fuarı olacak ve uluslararası katılımcılarımıza Asya’da son derece alakalı bir fuar olacak. Ayrıca, Ekim ayında PPP Manila, gelişmekte olan Güneydoğu Asya pazarında ek bir platform sunacak. Ve Jakarta’daki Eylül 2020 için planlanan indoprint, güncel bilgilere göre planlanan zamanda yapılacak. Elbette, bağlı ortaklarımız Messe Düsseldorf China ve Messe Düsseldorf Asia ile birlikte ortaklarımızla birlikte durumu yakından takip ediyoruz ve gerekirse zamanında hareket edeceğiz. Bu amaçla çeşitli platformlarımız aracılığıyla müşterilerimizle iletişim halinde oluyoruz ve yabancı temsilcilerimiz ile Düsseldorf’taki ekibim tüm sorularınız için hazır.

#MesseDüsseldorf  #SabineGeldermann #drupa2020 #drupa2021 #postponedrupa #VDMA #Print #baskı #matbaa #MatbaaTeknik

İnceleyin

Lidya Grup’tan Dev Değişim Kampanyası

Dijital baskı sektörünün yenilikçi tedarikçisi Lidya Grup, pazarı desteklemeye devam ediyor. Sektöründe finansman desteği uygulayan ...