Anasayfa / Etiket ve endüstriyel dijital baskı / EFI Fiery Proserver ile renklerinizi yönetin

EFI Fiery Proserver ile renklerinizi yönetin

“Ulusal ve uluslararası firmalar için marka bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple, logoları ve kurumsal renkleri çok önemlidir.”

Yapılan basılı işlerde “Renk Yönetimi ve Baskıda Renk Denetleme”nin önemini anlatan Lidya Grup Grafik Sanatlar Satış Uzmanı Emre Soyucen, EFI Fiery Proserver ile her seferinde aynı renklerin elde edilmesiyle renklerin yönetildiğini söyledi.

Ulusal ve uluslararası markalar için kurumsal renklerinin yapılan her işte aynı renkte olmasının önemine değinen Emre Soyucen, şunları kaydetti:

“Ulusal ve uluslararası firmalar için marka bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple, logoları ve kurumsal renkleri çok önemlidir. Yapılan araştırmalarda, market raflarında müşterilerin alımı esnasında, aynı üründeki renk ton farklılığının alımı etkileği gözlemlenmiştir. Kişilerin algılarında yerleşen renk ton bilinci, ürünün renk tonunun açık yada koyu basılması halinde, ürünün orjinalliği hakkında soru işaretlerine sebep olduğu belirlenmiştir.  Günümüzde firmalarımızda özellikle logo oluşumunda renk bilinci oluşmuştur. Örnek vermek gerekirse, Gratis’in moru, Koçtaş’ın turuncusu, Çilek Mobilya’nın kırmızısı şeklinde toplumun bilincine yerleşen renk algısı mevcuttur. Bu sebeple, masaüstü yayıncılıkta ve açıkhava reklamcılığında, reklam çalışmalarında kullanılan basılı materyallerde renklerin orjinallerine çok yakın olması talep edilmektedir. Çevrenize baktığınızda, sadece beyaz rengin 180’e varan farklı tonunun var olduğu düşünülürse, renk tonunun tutturulmasının zorluğu ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple sözleşmelerde, orjinal renk ton sapma farklığı max ∆E 2 değerinde olması gerektiği belirtmeye başlanmıştır” dedi.

Açıkhava reklamcılığında aynı renk tonunu tutturmak sanıldığı kadar kolay değil

Konuya ilişkin bilgi veren Emre Soyucen, şunları anlattı:

“Açıkhava reklamcılığında aynı renk tonunu tutturmak, sanıldığı kadar kolay değildir. Grafik atölyelerinde kullanılan monitörlerin, baskı makinesinin kabiliyetleri ile kalibrasyonu, makinelerimizde kullanılan ve kullanılacak materyallere göre baskı kalibrasyonu sürekli güncellenerek standart sağlanması gerekmektedir. Türkiye distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz Efi Vutek Dijital Baskı makinelerimizde standart olarak Fiery proServer Rip yazılımının içeriğinde Fiery Color Profiler Suite programı ile renk değerlerinin ölçümlemesini yapan EFI Es-2000 Spektrofotomekter ile birlikte gelmektedir. Doğru ve hızlı şekilde renk kalibrasyonunu ölçen EFI ES-2000 spektrofotometre özelliği, sadece EFI VUTEk dijital baskı makinelerinde buluyor. Böylece baskı operatörlerinin elinin altında baskı ön hazırlık kısmında yaşanan süre kaybını minimuma indirilmesi sağlanmıştır. Yapılan ölçümlemelerle % 90 a varan renk ton doğruluğu yakalandığı gözlemlenmiştir. Nitekim endüstriyel pazardan yoğun talep alan ABD kökenli EFI’nin 20’nin üzerinde modeli bulunuyor ve makinelerin fiyatları 150 bin dolar ile 3.5 milyon dolar arasında değişiyor. İleri teknolojiye sahip olan, geniş renk gamutu bulunan bu makinelere sahip olan firmalar, global çapta en kaliteli baskıyı yapmaya devam etmektedirler” diye konuştu.

#EFI, #Fiery, #Proserver

İnceleyin

Canapa Kağıt Teknolojileri tekstil sektöründen tam not aldı

*ITM 2018 International Textile Machinery Fuarı’nda tekstil sektörü ile buluşan Canapa Kağıt Teknolojileri, dijitalleşen tekstil ...