Anasayfa / TİCARİ BASKI VE KİTAP / FARKLI İHTİYAÇLAR DOĞDU, CANON CEVAPLADI Canon’un Gözünden 2020
Melike Güher

FARKLI İHTİYAÇLAR DOĞDU, CANON CEVAPLADI Canon’un Gözünden 2020

Melike Güher: “Kişiselleştirilmiş ürünler için farklı ihtiyaçlar doğdu ve bunun yansıması bazı baskı  uygulamalarında kendini gösterdi. Özellikle duvar kâğıdı baskısında önemli bir artış oldu ve bu artış doğal olarak pazarda yeni ürünler kurmamıza katkı sağladı.”

2019 Aralık ayından bu yana yaşanan olumlu olumsuz tüm gelişmelere rağmen ve o gelişmelerin paralelinde geniş format baskı pazarını lider tedarikçilerinin değerlendirmeleri çerçevesinde değerlendireceğimiz bu özel sayımızda görüşlerine müracaat ettiğimiz Canon Eurasia’da B2B Profesyonel Ürünler Pazarlama Yöneticisi Melike Güher,

 

Şirketinizin pazara sunduğu yeniliklerden bahseder misiniz?  

Melike Güher: eservice uygulaması ve yeni Colorado 1650 serisi, geniş format alanında pazara sunduğumuz yenilikler altında değerlendirilebilir.

Canon’un eService uygulaması, gizli maliyetleri ortadan kaldıran ve üretkenliği en üst düzeye çıkaran eksiksiz bir “Yönetilen Baskı Hizmeti” ile iç rahatlığını garanti eden benzersiz, uygun maliyetli yeni bir hizmettir. Temel ihtiyaçlar tanımlandıktan sonra, yazıcı bulut tabanlı yazıcı izleme sistemine bağlanır. bu sistem, yazıcıdan servis durumu, mürekkep kullanımı ve mürekkep seviyeleri ile ilgili verileri uzaktan alır. Bu sistem ve veriler, çalışma süresinin izlenmesine, proaktif olarak rutin bakım sunulmasına ve mürekkep tanklarının, bakım kartuşlarının, baskı kafalarının otomatik olarak yenilenmesine ve servis ve destek sağlanmasına olanak tanır. Hizmet karşılığında, izleme uygulaması tarafından ölçülen tüketilen mililitre mürekkep miktarına göre basit bir aylık ücret ödenir.

 

Océ Colorado 1650

Colorado serisi, 64 inç rulodan ruloya yazıcılardan oluşan bir seri. Bu seriye yeni eklenen 1650 modeli sayesinde, müşterilerimize hem mat hem de parlak baskılar elde etme imkânı sunuyoruz. Uygulamalarınızın gerçek güzelliğini yalnızca doğru yüzey ile gösterebilirsiniz. Kaliteli duvar kâğıdı, hoş ve mat bir yüzey ile daha gösterişli görünür. Fotoğrafların, gerçek renk derinliğini ve duygusal etkisini pürüzsüz, ayna gibi parlak bir yüzeyle aktarabilirsiniz. Océ FLXfinish teknolojisiyle özel mürekkep veya medya kullanma ihtiyacı olmadan tüm uygulamalarınıza parlak veya mat yüzey verebilirsiniz. Bu esnekliğin temeli, Océ Colorado 1650 modelinin UV LED kurutma ışıklarının akıllı kullanımıdır. Tam kuruma işlemi, baskı sürecinin sonunda gerçekleşir. UVgel mürekkepleri püskürtüldükten sonra ise son dokunuş yapılır. Mat yüzey veya gözenekli medya uygulamalarında her mürekkep damlası püskürtüldükten ve dondurulduktan hemen sonra kısa süreli bir UV ışığı, UVgel damlacıklarını yerine sabitler. Bu işlem, mat bir görünüm ve kadifemsi bir dokunuş sağlayarak mikro seviyede pürüzlü bir yüzeyle sonuçlanır. Parlak bir yüzey için damlacıklara pürüzsüz ve düz bir katmana yerleşmeleri için biraz daha zaman verilir.

 

Geçen bir yılı ticari anlamda değerlendirmek ister misiniz?

Melike Güher: Pandemi nedeniyle çok ciddi baskı hacmi düşüşü yaşanan  geniş format baskı sektöründe, son kullanıcıların pandemi süresince evde geçirdikleri sürede özellikle kişiselleştirilmiş ürünler için farklı ihtiyaçlar doğdu ve bunun yansıması bazı baskı  uygulamalarında kendini gösterdi. Özellikle duvar kâğıdı baskısında önemli bir artış oldu ve bu artış doğal olarak pazarda yeni ürünler kurmamıza katkı sağladı.

 

Inkjet geniş format baskının geliştirilmesi ve baskı verimliliğinin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalarınız nelerdir?

Melike Güher: Son kullanıcılara, fark getirecek uygulama ve medya çeşitlilikleri ile ilgili gerek ülke içi ve gerekse dünya pazarlarından örnekleri anlatarak iş geliştirmelerinde destek olmaya çalışıyoruz. Müşterilerimiz ile Canon’un geniş format baskı sektöründe yeni geliştirdiği teknolojilerin hem maliyet, hem uygulama ve hem de verimlilik konularında getirdiği önemli katma değerleri paylaşıyoruz.

 

Sorumlu olduğunuz pazarlar dahilinde PSP’ler oluşan pazar şartlarında yeniliklere nasıl cevap verdiler?

Melike Güher: Bazı baskı uygulamalarında bu yeniliklerin karşılığını tatmin edici seviyede aldık diyebiliriz.

 

Şirketinizin yeni! başlıklı satış, pazarlama, eğitim ve tanıtım faaliyetleri neler oldu? Potansiyel müşterilerinize ulaşmak konusunda kullandığınız yöntemler nelerdi?

Melike Güher: Ürünlerimizi müşterilerimize anlatmakta kullandığımız en önemli araçlardan biri, topluca tüm müşteriler ile bir araya geldiğimiz fuarlar ve canlı demo yapabildiğimiz tanıtım ve lansman ortamlarıydı. Ancak pandemi döneminde bu tarz organizasyonlara ara vermek durumunda kaldık. Bu dönemde genellikle online araçlar, sosyal medya, webinar’lar ve hatta online demolar üzerinden müşterilerimize ulaşmaya çalışıyoruz.

 

Yukarıdaki soruya paralel ertelenen fuarların genel olarak sektörünüze ve şirketinize etkisini değerlendirir misiniz?

Melike Güher: Fuarlar tabii ki son kullanıcıların birçok ürünü bir arada görme imkanına sahip olduğu etkinlikler olmakla birlikte biz her müşteri için gerçekleştirdiğimiz birebir demo uygulamalarının daha verimli olduğunu düşünüyoruz. Gelişen yeni süreçte sanal ortamda ürün demoları ve etkinlikleri gerçekleştirebilecek aksiyonlar aldık ve Avrupa’daki müşteri deneyim merkezlerimizden de bu konuda faydalanıyoruz.

 

Geniş format baskıda hangi pazarın daha etkin bir hale geldiğini değerlendirir misiniz?

Melike Güher: Pandemi sürecini ayrı değerlendirirsek normal şartlarda genel olarak  birçok pazarda geniş format baskı hacminin arttığını düşünüyoruz. Özellikle ambalaj sektörüne yönelik  bir talep artışı olduğunu  gözlemliyoruz.

 

 

#canon #baski #genişformat #lansman #ambalaj #inkjet

İnceleyin

Fogra, Ricoh Pro™ VC70000’in en yüksek endüstri standartlarına göre olduğunu onayladı.

Ricoh Pro VC70000, prestijli Fogra Validation Printing System (VPS) (Baskı Sistemleri Validasyonu) sertifikasına sahip olan, ...