Anasayfa / AKTÜEL / FOTOGRAF SANATÇILARI İÇİN ÖZEL ÇÖZÜMLER

FOTOGRAF SANATÇILARI İÇİN ÖZEL ÇÖZÜMLER

Odak Daha Özel Fotograflar İçin Çözümlerini Anlatıyor

Tasarımdan Üretime Renk Mükemmelliği sloganı ile renge dair birçok çözüm sunan Odak Kimya şirketinin önemli hizmet alanlarından biri de fotoğraf. Elbette fotoğraf da üretime geçmek için elimizde olması gereken orjinallerden en önemlisi. Şirketin bu konuda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotograf Bölümü ile yaptığı eğitim çalışmaları fotoğraf sanatçıları için önemli ip uçları veren ve gelişmelerine yardımcı olan çalışmalar olarak kayda geçiyor. Aynı Bölümde bir de laboratuvarı bulunan Odak Kimya geçtiğimiz ay iki etkinlik daha yaptı.

Ilford Galerie Creative Emülsiyonlar

Bu etkinliklerden birincisi MSGS Üniversitesinde yapılan uygulamalı bir etkinlikti. Şirket EIZO monitörler, EPSON yazıcılar ve Ilford Emisyonlarını bir araya getirdiği bu etkinlikte fotografçıların nasıl her biri özel ve tekrarlanamaz eşsiz fotoğraf basabileceklerini, gösterdi.

Ilford Galerie Creative emülsiyonlar su bazlı bir inkjet üst kaplama ve inkjet yazıcılar ile herhangi bir kâğıt üzerine fotoğraf baskısına imkân tanıyor. Manuel olarak sürülen emülsiyon geniş bir renk gamutunda, nefis bir keskinlikle, en iyi renk değerlerinde herhangi bir desen veya renk içermeyen kâğıtlar üzerine baskı yapılmasına yardımcı olurken, manuel uygulanıyor olması her bir baskının bir sonrakinin aynısı olmamasına da sebep oluyor. Böylelikle fotografçılar her baskıda sadece kendilerinin belirlediği ve tekrarlanamaz orjinaller elde edebiliyor.

Yeni başlayanlar için fotoğrafta renk yönetimi

Bir diğer etkinlik ise İFSAK’ta yapıldı. Dijital fotografların baskı öncesi renk yönetimi konusunda ihtisaslaşmış ve bu konuda MSGS Üniversitesi’nde de ders veren bir fotoğraf sanatçısı olan Nurettin Sarı, bu seminerde sergi öncesi fotoğraflarda nasıl renk düzeltmesi yapılacağını, anlattı. Seminer fotoğraf sanatına yeni başlayanlar için son üretim esnasında ve sergi öncesi baskıya hazırlıkta monitörden basılı fotoğrafa ulaşan süreçlerdeki renk profillerinin oluşturulması ve renklerin nasıl düzenlenebileceğine dairdi. Sarı, seminer boyunca katılımcılara renk hakkında ön ve kısa ipuçları verdikten sonra fotoğraf makinesinin, monitörün ve baskı makinesinin birbirine uygun biçimde kalibre edilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Kalibre edilmemiş ve edilmiş fotoğraflara ilişkin bir uygulama da seminerin parçası olarak edinilen bilgilerin pekiştiricisi oldu.

Odak Kimya fotoğraf alanı için Eizo monitörler, spektrofotometreler, i1 komponentleri ve colormunki kalibrasyon cihazları gibi pek çok farklı cihazlarla en iyi fotoğrafın elde edilmesine yardımcı oluyor.

 

 

 

#odak #fotoğraf #renkayarı #ifsak #dijital #epson #eizo #colormunki

İnceleyin

Lidya Grup Grafik Sanatlar Satış Direktörü Adem Öz, “Rakipsiz ürünlerimiz ve servis standardımızla, pazardaki kalite algımız çok yüksek”

Dijital baskı sektöründe temsil ettikleri Xerox, Epson, Efi, Sutec markaları ile rakipsiz olduklarını anlatan Lidya ...