Anasayfa / Aktüel / HP Indigo 20000, Türkiye’de İlk Kez Doğa Etiket’te Kuruldu

HP Indigo 20000, Türkiye’de İlk Kez Doğa Etiket’te Kuruldu

HP Indigo’nun orta en (762 mm) esnek ambalaj üretimi için geliştirdiği bobinden bobine dijital baskı çözümü HP Indigo 20000, Türkiye’de ilk kez Doğa Etiket’te kurularak üretime başladı. Türkiye içinde ilk kez kurulan 20000, aynı zamanda EMEA bölgesi için 50. makine olarak bir kilometre taşı niteliğinde. Doğa Etiket’te Bora İnan ve Zafer Akbaş, HP Indigo yöneticileri, HP Indigo Türkiye Distribütörü Matset A.Ş yöneticileri yatırımı geniş çaplı değerlendirdiler.

1997 yılında kurulan Doğa Etiket, 2003 yılında Tuzla’daki fabrika binasına taşındı. Şirket ortağı Bora İnan, “Amacımız Avrupa standartlarında etiket üretmekti” dedi. Şirket bu vizyonla ilk yatırımını yine Türkiye’de muadili olmayan konfigürasyonda kombin bir baskı makinesi ile yaptı. “O günden bugüne bu tarz öncü yatırımlarla teknolojiyi takip etmeye çalışarak ilerde olmaya çalıştık” diyen İnan, şirket prensiplerini şöyle açıklıyor: “Ana üretim konumuz kendinden yapışkanlı etiketler. Çok renkli kombine baskılı etiketler bizim uzmanlık alanımız ve niş marketimiz. Burada müşterilerimizin ihtiyacı olabilecek her türlü etiketi ihtiyaç duyulan her türlü baskı tekniği ile müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. Müşterilerimize iyi hizmet vermek, tedarikçiden çok ortak olmak en önemli parolamız. Hedefimiz, Doğa Etiket’in sektöründeki pozisyonu korumak ve geliştirmektir. Bölgesel pozisyonunu daha da ileriye götürmektir. Türkiye önemli bir Pazar ama bölgesel olarak ihracat pazarlarımızdaki pozisyonlarımızı daha da kuvvetlendirmek ve yeni yatırımlarımızla da müşterilerimizin kısa tirajlı ihtiyaçlarında fleksıbıl ambalaj konusunda da ihtiyaçlarında yardımcı olmak önemli hedefimizdir.”

Geleceğe yatırım yapma konusundaki öngörüleri ile Doğa Etiket aslında ilk dijital yatırımını 2013 yılında yine HP Indigo’nun WS 6600 baskı makinesi ile gerçekleştirmiş. Bugün şirket 20000 ile birlikte üç dijital baskı makinesi kullanıyor. 20000 baskı kararını vermek de uzun zaman almış. İnan, “Makine 2013’de ilk kez sunulduğundan bu yana takip ediyoruz” dedi.

İnan, ilk dijital baskı yatırım kararı almalarını da şu sebepler çerçevesinde anlatıyor:

Bizim açımızdan uzun olan bir araştırma ve hesap fizibilitesi çalışmasından sonra Matset’in ciddi desteği ve motivesiyle bu yatırımı yaptık. Çok fabrika gezdik, çok araştırdık, çok sorduk, birçok tanıtım toplantılara katıldık. Makinemiz kurulana kadar devasa bir printer aldığımızı düşünüyorduk. Dijitalin içine girdikçe öyle olmadığını, dijitalin hem teknolojik olarak hem de müşteri tarafında iş organizasyonu olarak apayrı bir şey olduğunu öğrendik. Bunu dijital yatırımı yapan herkes zaman içerisinde öğrenecektir zaten.”

“Geleceğin dijitalde olduğunu gördük”

“Müşterilerimizden gelen dijital baskı talebi çok minimaldi. Dijital pazarı da çok küçük bir alan kaplıyordu. Ama biz önümüzdeki yıllar için bir şeyler yapmamız gerekiyor fikrindeydik. Geleceğin dijitalde olduğunu gördük. Kombine baskılarla büyüttüğümüz işimizi ileriye götürmek için müşteri talebini biz yönlendirdik.” İnan, geçen süre içinde dijital baskıyı üretime en iyi biçimde dâhil ettiklerini de sözlerine ekliyor: “Avrupa da dâhil olmak üzere sadece dijital baskı yapan şirketleri bir kenara bırakırsak ciddi konvansiyonel kapasitesi olan firmalarla mukayese ettiğimizde Doğa Etiket, dijitalleşme oranı en yüksek firmalardan birisidir, diye tahmin ediyorum. Sektör ortalamasının çok üstünde bir kullanım hacmimiz var.”

İnan, HP Indigo yatırımının üç ayaklı bir karar olduğunu da ekliyor. HP, Matset ve Doğa Etiket. Bu konuda Matset’e de özel bir parantez açan İnan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bizim bu kararımızda Matset de önemli bir rol oynuyor. Türkiye’de servis çok önemli. Avrupa’da iki saat araba sürüp başka ülkeye geçip hemen parça alıp gelebilmeniz veya teknisyenin gelebilmesi mümkünken maalesef Türkiye’de bu kadar rahat değil. Dolayısıyla iyi bir distribütöre sahip olmak çok önemli. Biz bu bakımdan Matset’e daha önce yaptığımız yatırımlarda da gördüğümüz üzere güveniyoruz. Net bir şekilde söyleyeyim şayet bu distribütör Matset değil farklı bir firma olsaydı belki yatırım bu kadar rahat olmayabilirdi, gerçekleşemeyebilirdi bile.

Kapasite ve hizmet kalitesini artıran yatırım

Dijital baskı yatırımının ciddi bir kapasite artışına imkân tanıdığını anlatan İnan’ı Matset A.Ş Genel Müdürü Doğu Pabuçcuoğlu da teyit ediyor. Pabuçcuoğlu’na göre 20000, 2.6 adet 6800 anlamına geliyor. Bunun yanı sıra shrink sleeve de dâhil olmak üzere değişik medyalar üzerine baskı imkânı vermesi de kapasite ve baskı imkânları açısından avantaj sağlamakta. Makine en olarak genişlerken kullandığı medyalarda sağladığı genişleme ile daha farklı işleri de dijital baskıda üretme fırsatı sağlıyor. Ayrıca özellikle teslimatla ilgili olarak getirdiği hız avantajı, hizmet kalitesinin de artmasına vesile oluyor. Tabii dijitalin ana faydaları olan ve iyi bilinen versiyonlama ve kişiselleştirme ile birlikte. Bir diğer önemli avantaj ise insan kaynaklı hataların azaltılması ve tabii ki kısa tirajlı işlerde sağladığı maliyet avantajı.

“Doğa Etiket bizim çok güvendiğimiz, inandığımız bir şirket”

Pabuçcuoğlu, bu kurulum ve Doğa Etiket’e ilişkin olarak da şu yorumu yapıyor: “Doğa Etiket’te kurulan HP Indigo 20000, Türkiye’deki ilk bölgede ise ellinci kurulum. Bu makine doğru bir matbaada kurulmalıydı. Bizim için önemli bir referans Doğa Etiket. Bu sebeple biz henüz görüşmelere başladığımızda ürün gelmeden 3 tane teknisyen ürün eğitimine gitti. Çünkü HP’nin teknik servis regülasyonları var. Bora Bey’in de bahsettiği gibi 20000 için hakikaten çok çalıştılar. 2013 yılından beri Matset ile süregelen bir çalışma var. Ama ondan sonraki süreç çok hızlı geçti. Mesela operatör eğitimlerinin ‘neredeyse özel eğitimlerle’ bir kısmını Barcelona’da bir kısmını İsrail’de gerçekleştirdik. Yani olmayan eğitimler açıldı ki makine 1 Ocak’ta burada çalışır hale gelebilsin. Makine kurulurken bir yandan da eğitimlere gidildi. Makineyi kurmak önemli değil kurarsınız çalışır. Önemli olan üretime almaktı ki biz bunu Doğa Etiket ile birlikte başardık. 2013’de başlayan süreç 2017 Eylül’ünde Labelexpo’da el sıkışarak tamamlandı ve biz bu kısa süre içinde makineyi üretime katabildik.” Matset A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Babataş da “Makineyi satmak önemli değil. Doğru yere satmak bizim için çok önemli ve Doğa Etiket de bizim çok güvendiğimiz, inandığımız bir firma. Ve bu konuda da gerçekten çok çaba harcayıp her türlü yatırımı yapıyorlar. Bilinçliler ve bilgi birikimleri çok yüksek” yorumu ile Pabuçcuoğlu’nun teyit ediyor.

Doğa Etiket ile çalışmaktan dolayı HP Indigo olarak mutluyuz

Doğa Etiket çok ciddi çalışma prensiplerine sahip bir matbaa. Şirketin 110 çalışanı bulunuyor ve çalışanları içinde üretimde yer alanları kendi yetiştiriyor. Şirkette ilk günden bu yana çalışan personel bulunması insana yatırım ve çalışan sadakati konusunda başarılı olduklarının en önemli göstergesi. Şirketin ciddi ve prensipli duruşu konusunda HP Indigo MEMA Bölgesi Yöneticisi Israel Kenan’ı da etkilemiş görünüyor. Kenan, Doğa Etiket’in baskı işindeki tecrübe ve bilgisine dikkat çekiyor ve profesyonel yaklaşımlarının işlerindeki başarıyı getirdiğine inandığını anlatıyor: “Müşteri ile işbirlikleri güçlü. Makine parkurları, yazılımları ve iş akışları ile güçlü bir firma ve bizim için de iyi bir referans şirket. Profesyoneller, inovasyona inanıyorlar ve uyguluyorlar. Daha çok uygulamalar yapma, teknolojiyi en iyi biçimde kullanma konusunda kendilerine inancımız tam ve Doğa Etiket ile çalışmaktan dolayı HP Indigo olarak mutluyuz” diyen Kenan sözlerini şöyle tamamlıyor: “20000 iki önemli problemi çözen bir sistem. Birincisi daha çok verimlilik sağlıyor. İkincisi maliyet avantajı getiriyor. Ambalaj işi tüm dünyada genişliyor. HP Indigo, esnek ambalajda kullanıcıları daha rekabetçi bir hale getiriyor ve özellikle dedike ambalaj çözümlerinde fayda sağlıyor.”

Doğa Etiket’i dijitalin halen pazarın önemli bir kısmında -acaba nedir? Kıvamında tartışıldığını göz önünde bulundurursak üretime bu kadar hızlı adapte etmiş olmalarından dolayı kutlamak gerekiyor. HP Indigo’nun global başarısını göz önünde bulundurmamak veya inkâr etmek mümkün değil. Bu sebeple şirketi Türkiye’de başarıyla temsil ettiği Doğa Etiket tarafından da teyit edilen Matset’i de kutluyoruz. Ülkemiz için bu ilk 20000 yatırımın hayırlı olması dileğiyle…

#Doga, #ZaferAkbas, #HP

İnceleyin

Promosyon ve kurumsal tanıtım sektör buluşmasından davet var!

Promosyon ve Kurumsal Tanıtım Sektörü 27-30 Eylül’de PROMOSYON SHOW İSTANBUL’da bir araya geliyor. Son yıllarda; ...