Anasayfa / AMBALAJ / İnsanî Hatayı Minimuma İndirmek
TURGUT KARCI, İŞ GELİŞTİRME MÜDÜRÜ, ELEKTROSER

İnsanî Hatayı Minimuma İndirmek

“SCREEN, yöneticilerin üretim sürecini ölçümlemesi ve makine ile operatöre dayalı hata oranını en az düzeyde tutmasına olanak sunar.”

Sektörümüzün pdf’ten mamule diyerek nitelediğimiz tüm prosesleri bir amaç olarak üretimi içerir. Bu üretim süreci sonunda çıktı olarak her bir ürün siparişe özel olarak gerçekleştirilir. Bu da her ürünün farklılaşmasını ifade eder. Aynı firmanın aynı ürününün farklı dil versiyonları dahi ayrı bir ürün anlamına gelmektedir. Bu nedenle sürecin hatasız ve ürünün istenilen şekilde üretilmesi çok önemlidir. İstenilen biçimde üretilemeyen ürün, başka bir yerde kullanılamayacağından fire-hurda haline dönüşür.

Günümüzde ise bu siparişe dayalı bu süreci takip etmek artık tamamen dijital ortamlardan faydalanmayla gerçekleşmektedir. Sürecin, siparişin alınmasından hammadde tedariği ile başlangıcından teslimine kadar bütünü veya belirli bir kısmı farklı araçlarla izlenebilmektedir.

Sürecin başlangıcından sonuna bir bütün olması ve her bir zincirinin tamamlanma zorunluluğu sebebiyle prosesleri birbirine göre önem sıralamasına sokmak çok zordur.

Ancak baskı üretimi tarafında konuşmak gerekirse, baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası süreçlerinin tamamının baskı öncesinde tamamlanması sebebiyle baskı öncesinin biraz daha önem taşıdığını söyleyebiliriz. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte zaten baskı süreçleri baskı öncesinin yönlendirmesi ile hareket etmektedir. Bunun yanında her üretim prosesi farklı şekillerde anlık takip edilebilmekte, dönemsel ve anlık raporlamalarla desteklenebilmektedir. Yazılımlar tarafından gerçekleştirilen takiplerin önemi de sektöre ve işe göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Elektroser’in Türkiye Temsilcisi olduğu SCREEN firmasının bu anlamda üretim sistemlerinde kullandığı çeşitli yazılımlar (EQUIOS, TRUST, Spekta)  mevcuttur. Bu yazılımlar, farklı sektörlere hitap eden makinelerde farklı şekillerde kullanılmaktadır. Özellikle dijital baskı söz konusu olduğunda baskının, neredeyse tamamen baskı öncesi süreç tarafından yönetildiğini söylemek yanlış olmaz. Bu sayede baskı üretimi, baskı öncesi yazılımlarla garanti altına alınmaktadır.

Yazılımların bir diğer görevi de renk yönetim sistemleri ve tramlama teknikleri ile dijital baskı ve konvansiyonel baskı gibi farklı baskı teknikleri arasında bile profil ayarları oluşturulması yolu ile baskındaki entegrasyonu sağlamaktır.

SCREEN, görüntüleme teknolojileri üzerine uzmanlığı sayesinde, inkjet dijital baskı makinelerinde Fogra gibi belirli sertifikasyonları da barındırmaktadır.

Bunun yanında SCREEN profilindeki bir sistem üreticisi firma, kullandığı yazılımlarla baskı üretim süreçlerinin takibine ek olarak

1) sistemin geri beslemesini – raporlamasını

2) bakım takibini ve

3) belirli arızaların uzaktan çözülmesini sağlar.

Bu sayede SCREEN, yöneticilerin üretim sürecini ölçümlemesi ve makine ile operatöre dayalı hata oranını en az düzeyde tutmasına olanak sunar.

Yazılımların hedefi, insan hatasını ortadan kaldırmak, doğru ve standart kalitedeki ürüne doğru planlama ile doğru zamanda ulaşabilmek olmalıdır. Yazılımların hedefi insan faktörünün ortadan kaldırılması değildir. Ancak insan gücünün inisiyatifi ile hata payının artmasının söz konusu olduğu her alanda, otomasyona yönelim olması muhtemeldir.

Yeni tip sistemlerin, teknolojiden en üst düzeyde faydalandığı ve günümüz dünyasında piyasa ve ihtiyaçların değişkenliği göz önüne alındığında, global bir desteğin yerel uygulanabilmesi çok önemli hale gelmiştir. Devamlı değişken çevre koşulları içinde bulunduğumuzu düşündüğümüzde, desteğin de çevik bir şekilde bulunması gerekmektedir.

 

 

#SCREEN #Elektroser #makine #operatör #baskı #hammadde #yazılım #teknoloji #dijitalbaskı

İnceleyin

Printing-expo.online

PRINTING-EXPO.ONLINE’DA RESOLVE BM ORTAK YÖNETİM MÜDÜRÜ VE İÇERİK DİREKTÖRÜ CHRISTOPHER WATSON YAZDI İş ortağım Wayne ...