Anasayfa / TİCARİ BASKI VE KİTAP / KONU RENK HASSASİYETİ İSE Seçim HP Indigo

KONU RENK HASSASİYETİ İSE Seçim HP Indigo

Bu ay ziyaret ettiğimiz baskı tedarikçileri arasında Çözüm Baskı Merkezi de bulunuyordu. Firmanın kurucusu ve yöneticisi Ergin Ünlü ise tam anlamıyla alaylı. 20 yılı aşkın süredir baskı sektöründe olan Ünlü, mesleğe mücellitlik ile başlamış. Dijital baskı operatörü olarak mesleğe devam eden ve bir başka kopyalama merkezinin yöneticisi olan Ünlü, iki sene önce Çözüm Baskı Merkezi’ni kurmuş.

Çözüm Baskı Merkezi’nde farklı baskılar için farklı makineler mevcut ancak toplamda içerideki makineler sadece iki üreticiye ait. Bir HP Indigo 3550 ve diğerleri. Daha da ilginç olanı ise önce diğer markanın baskı makineleri ve sonra HP Indigo alınmış. Ünlü’nün marka sadakatini sorgulamak istedik. Profesyonel bir cevap geldi. Ünlü, “Kurumsal müşterilerimizin renk kaygıları bizim için daha geniş bir renk gamutuna sahip kılan HP Indigo’yu kaçınılmaz kıldı”, diyor. Ünlü, Çözüm Baskı Merkezi’nin şöyle anlatıyor:

“Hizmet politikamız müşterimizin işini kolaylaştırmak baskıyı problem olmaktan çıkarmak üzerinedir”

Baskı merkezimizi kuralı mayıs ayında tam iki yıl olacak. Bu geçen iki yıl içinde müşteri potansiyelimiz her geçen gün arttı ve şu an hatırı sayılır bir kurumsal müşteri portföyümüz var. Kapıdan geçen kişiye de, hizmet veriyoruz ama daha çok kurumsal müşterilerimiz için baskı üretiyoruz. Kurumsal müşterilerimizin siparişlerini elektronik ortamda alıyoruz. Baskı ve sonlandırmayı tamamlayıp ücretsiz kurye ile teslim sağlıyoruz. Bu şekilde hizmetimizin ön plana çıktığı bir üretim stratejisi oluşturduk.”

“Kısa tiraj ve talep üzerine baskı bizim işimiz. Ofsetin yapamadığını yapıyoruz.”

“İşimizin büyük çoğunluğu ticari baskılardır. Baskı adetleri düşüktür. Bu zaten dijital baskının en önemli kazancı ancak bizim bir de işi acil müşterilerimiz var. Ya da müşterilerimizin acil işleri de olabiliyor. Bu işler de 2 bin adede kadar çıktığımız oluyor. Bu noktada biz yine dijitalin hızıl baskıya girme avantajını kullanarak yüksek tirajlı da olsa sabahtan akşama baskı yetiştiriyoruz. Ofset matbaaları bu hizmeti veremeyeşi bizi bir adım öne çıkarıyor.”

“İki makine ile ayda 200 bin baskıya ulaşıyoruz”

“İki farklı marka makinemiz var. Her iki makinede 33×48. Mono ve renkli. Toplam baskı hacmimiz 200 bine ulaşıyor. Bunun dışında poster, lateks, A4 siyah-beyaz baskı makinelerimiz de bulunuyor. Bakım zamanları hariç makinelerimiz boş kalmaz. Haftalık ve günlük bakımlarımızı kendimiz yapıyoruz. Bugüne kadar herhangi bir arızı ya da problem yaşamadık. Makinenize bakarsanız makine de sizi yarı yolda bırakmaz. Tercih ettiğimiz makineler de üretim makineleridir. Biz de bu teknolojileri tecrübemizle en iyi biçimde kullanarak üretimimizi en iyi biçimde yapıyoruz.”

“Yüksek tirajda değişken data baskısı yapıyoruz.”

“Kurumsal müşterilerimiz QR kod içeren değişken data talepleri oluyor. Bunlar genellikle düşük tirajlı işler olmuyor. Müşterilerimiz kaliteli bir baskı istediği için bize gelir. Kullandığımız kâğıdı dahi sorgular. Biz de baskıda hamur, kuşe ya da çıkartma kâğıdı fark etmez en iyi kâğıdı kullanırız. HP Indigo’nun baskıya uygun geniş bir baskı altı malzeme desteği var. Bu bize müşteri taleplerini karşılamakta yardımcı oluyor. Bununla birlikte müşterilerimizin renk talepleri ön plandadır. Kurumsal baskılar yaparken şirketlerin kurumsal renklerini doğru basabilmek için doğru bir renk teknolojisi kullanmak gerekir ki HP Indigo bize bu konuda da yardımcı oluyor. Renk gamutu ile tüm renk taleplerini en doğru biçimde karşılamayı sağlıyor. Şimdilik yeni bir şirketiz. 2550 ile başladık ve getirdiği kazanımlar ile ilerisi için yeni yatırımların mümkün olacağını düşünüyorum.”

 

#ÇözümBaskıMerkezi #HPindigo #elektroink #HP #Matset #ErgünÜnlü #GökhanKuyrukçu #TicariBaskı #KopyalamaMerkezi #CopyCenter

İnceleyin

FARKLI İHTİYAÇLAR DOĞDU, CANON CEVAPLADI Canon’un Gözünden 2020

Melike Güher: “Kişiselleştirilmiş ürünler için farklı ihtiyaçlar doğdu ve bunun yansıması bazı baskı  uygulamalarında kendini ...