Anasayfa / ETİKET / “LABEL MAKERS” FİRMASI, DURST DİJİTAL BASKI KALİTESİYLE

“LABEL MAKERS” FİRMASI, DURST DİJİTAL BASKI KALİTESİYLE

“DIABLESSE” Etiketle 2 Ödül Birden Kazandı

 

Derleme: Nadir KARGI, Lino SİSTEM A.Ş.

ROM markası Diablesse’in karmaşık baskı örneği, İngiltere’de konuşlu Etiket üreticisi “The Label Makers” tarafından yapılan süslemeler ve baskılar ile tam anlamıyla yeniden yaratıldı. Çalışmanın sonucu son olarak gerçekleştirilen İngiltere Ambalaj Ödüllerinde “Yılın Etiketi” ödülünü ve 2019 Dijital Baskı Ödülleri’nde “Etiketler ve Ambalajdaki Özel Efektler” kategorilerinde ödülleri toplamak oldu.

Bu rom bağımsız Manchester içki üretim firmaları “Farman & Son” tarafından üretildi ve iki farklı seriden oluşmaktadır: “Diablesse Caribbean Rum” ve “Diablesse Clementine Spiced Rum”. Tasarım Leeds merkezli yaratıcı bir reklam ajansı tarafından yapıldı, Made by Analogue ajansı, tarafından tasarlanan etiket, güzel ve baştan çıkarıcı görünen Karayipler kültüründen gelen bir cazibe olan ‘Diablesse’nin hikayesini anlatıyor; ama güzelliğin altında, hiçbir şüphe duymadan kendilerini tamamen ona bırakan âşıklarının kalbini ve ruhunu ele geçiren karanlık ve şeytani bir kadın yatıyor.

Mitolojiye uygun olarak, etiketin hedefi tüketiciyi cezbederek, satın alıp, bir yudum içmek dışında başka bir seçeneğin olmadığı merak uyandıran bir dünyaya çekmek ve baştan çıkarmaktı. Karakter zengin ve göz alıcı bir yaklaşımla canlandırıldı ve romun içindeki tadı derinliğine hissettirmek için lüks altın varaktan olabildiğince yararlanılarak bu sonuç elde edildi.

Ayrıntılara büyük özen gösterilerek basılan etiket, görselin detaylardaki karmaşıklıklarını yakalayarak ve kabartmalı mat altın varaklarında yardımıyla ve dikkat çekici detayların ortaya konmasıyla gerçekleştirilmiştir. “The Label Makers” bu işte Fasson Matt Wine FSC baskı altı malzemesini kullandılar, DURST Dijital Baskı Sistemi RSC’de 8 renk olarak basıldı ve daha sonra kabartmalı kalıp kullanılarak sıcak yaldız uygulaması yapılan etiket sonrasında ince işlemeli embossing uygulaması ile tamamlandı.

“The Label Makers etiketi tasarımdan gerçek etikete dönüştürme sürecinde harika bir iş çıkardılar ve başlangıçtaki vizyonumdan hareketle, yapılabileceğin en iyisini yapılması ümidimi tam olarak yerine getirdiler.

Projenin, beklenen folyo blokajı ve örtücülüğü gibi bir takım baskı sonrası uygulamalardaki zorluklarının üstesinden gelinmesi gerektiği bilinciyle, doğru olarak gerçekleştirilmesi önemli bir süreç ve dikkat gerektirdi. “Bitmiş etiketi gördüğümde aklım başımdan gitti ve bundan sonra kesinlikle “The Label Makers” ile çalışmaya devam etmeye karar verdim” dedi kurucu Cleao FARMAN.

The Label Makers’ın genel müdürü David Webster şunları ekledi: “Etiketin amacı, markanın hikâyesini anlatmak ve tüketicilerle samimi bir etkileşim oluşturmaktı. Bu, görselin ince detaylarının özenle reprodüktre edilmesi ve entrika ve gizemin özünü yakalamak için mat altın yaldızın liberal kullanımıyla başarılmıştır. Etiketin günümüze ulaştırılmış olmasından çok memnunuz”.

 

 

#LabelMakers #DavidWebster #CleaoFARMAN #Diablesse #RSC #DURST #dijitalbaskı #etiket

İnceleyin

Printing-expo.online

PRINTING-EXPO.ONLINE’DA RESOLVE BM ORTAK YÖNETİM MÜDÜRÜ VE İÇERİK DİREKTÖRÜ CHRISTOPHER WATSON YAZDI İş ortağım Wayne ...