Anasayfa / Baskı yönetimi / Lila Tekstil: “Kaliteli olmak ve üretmek güzel olmasını istediğimiz her şeyin anahtarı”

Lila Tekstil: “Kaliteli olmak ve üretmek güzel olmasını istediğimiz her şeyin anahtarı”

Lila Tekstil Hizmetlerinin Ortağı ve Yetkili Müdürü Erman Öztürk faaliyetleri ve Brother GTX, Endüstriyel Garment Printer hakkında bilgi verdi

Kendinizi tanıtır mısınız? Firmanızın kuruluşu ve bu günlere gelişi hakkında bilgi verir misiniz?

Merhabalar, ben Erman Öztürk. Lila Tekstil Hizmetlerinin ortağı ve yetkili müdürüyüm. 2. nesil olarak Lila Tekstil Hizmetlerini işletmekte ve yönetmekteyim. İst. Ticaret Üni. İşletme bölümü lisans ve İst. Tic. üni. Uluslararası Ticaret Yüksek lisans bölümlerinde eğitim gördüm. 3 senedir yetkili müdür olarak firmamızın her aşamasında bilfiil çalışmakta ve kontrol, problem çözme, iş geliştirme gibi gereklilikleri yerine getirmekteyim.

Firmamız 1980 yılında Emin Öztürk tarafından kurulmuştur. Kendisi Mimar Sinan Üni. (UESYO) Tekstil bölümü mezunu olmakla beraber firmayı kurulduğundan bugüne kadar piyasada kalite ve hizmet olarak aranılan ve takdir edilen şekilde hep üst seviyede tutmuştur. Kurulduğu dönemin tekellerinden olan Lila Tekstil Hizmetleri ana konusu olan desen tasarımı ve baskı şablonları imalatında her zaman piyasanın öncüsü olmuş ve bir okul gibi piyasaya birçok kalifiye eleman yetiştirmiştir.

Son 3 senedir ise tesisimize emprime baskı ve süblime dijital baskı tesisini entegre ederek yeni bir iş kolunda daha yılların verdiği tecrübe ve birikimle yer almaktayız. Tesisimizde 2 adet 24 Pano tablalı (75×115) oval makinamız, 190 cm’lik sublime yazıcımız ve konveyör silindirimiz bulunmaktadır. Bunlara ek olarak yeni eklenen ve tek başına bir işletme olarak gördüğümüz ve geleceğinden çok ümitli olduğumuz, bir çok ürüne yüksek kalite baskı aldığımız Brother GTX marka printerimiz da tesisimizde hizmet vermektedir.

Firmamızı son dönemde kurumsallaştırmak ve yeni pazarlara hitap etmek adına denetim ve onay süreçlerine hazırlamaktayız. Hâlihazırda imalatçı firma referansıyla onay sürecinde olup kısa süre içinde belirlenmiş markalara imalat onayı için denetime sunulmayı beklemekteyiz.

Firmanızın sunduğu ürün konsepti ve verdiğiniz hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız öncelikle ana konusu olan desen tasarımı ve baskı şablonları konusunda kalite olarak piyasanın başı çeken işletmelerindendir. Yıllardır bu konuda uzmanlığımızı hiçbir işi geri çevirmeden ve çok çeşitli şablon ebatlarını sıkıntı çekmeden imal etmeyi görev bilmişizdir. Hâlihazırda hala isteyen müşterilerimize desen ve şablon üretimi yapmaktayız.

Emprime tesisimizde ise 75×115 pano tablalarımızda 70 x 100’e kadar baskı yapabilmekteyiz. İç piyasa ve ihracat olarak çeşitli pazarlara iş yapmaktayız.

İmalat sürecinde müşteri talebine göre çeşitli boyalar kullanmaktayız. Bu boyalar tamamen MS-DS Raporları olan ve ekoloji boyalardır, talep halinde incelemeye açıktır. Yukarıda da belirttiğim gibi onay sürecinde olduğumuzdan ötürü kullandığımız her ürünün raporları mevcuttur.

Tesisimizde bir diğer hizmetimiz olan süblime dijital baskı bölümünde 190 eninde metraj yapmakla beraber istenildiğinde parça baskı yapmaya da uygundur. Ayrıca dikili ürün basmak için de ezme özelliği bulunmaktadır.

Brother GTX makinamız ise işletmemize yeni eklenen bir makinedir. Bu makinamızla yoğun olarak pamuk t-shirt basmaktayız. Hız ve kalite olarak çok güvendiğimiz bir makine olup firmamıza geniş bir potansiyel müşteri yelpazesi açmıştır.

Brother GTX daha üstün ve sıkıntısız ve 4 kat hızında baskı yapabiliyor

Öncelikle Brother GTX piyasaya çıkmadan önce de biz pamuk dijital basan makineler araştırıyor ve işletmemize katmak istiyorduk fakat etraftan duyduğumuz piyasada kullanılan makinelerde yaşanılan kafa tıkanma sorunları ve sahiplerini sıkıntıya sokmalarından sebep güvenip işletmemize katamıyorduk. Brother GTXi yakın dostlarımızın tavsiyesi üzerine fuarda inceledik ve piyasada bulunan makinelerden çok daha üstün ve sıkıntı yaratmayan, imalatı etkilemeyen sorunsuz bir makina olduğunu gördük ve hız olarak da neredeyse 4 katı hızında baskı yapabilmekteydi.

Hız, baskı kalitesi ve sorunsuz her daim çalışmaya hazır olması bizim için yeterli etkenlerdi ve bu durumda Brother GTX’i işletmemize katmaya karar verdik.

Bu bağlamda güvenilir bir makina olduğu için hiç düşünmeden her türlü pazarlama ve reklam işlerine girerek olabildiğince duyurmaya başladık. Çünkü bu makinanın yaptıklarını seri ve sorunsuz halde yapabilen bildiğim kadarıyla başka bir makina yok ve bu işletmemiz için büyüme yönünde büyük bir adım. Emprimede renk sayısı sorunu yaşayan müşterilerimiz bu makinada çok güzel sonuçlar almaktadır, böylece makina kendi işini kendi yaratmaktadır. Şu anda bizim yapmamız gereken bu makinanın değeri anlaşılıp yaygınlaşmadan olabildiğince tanıtım ve reklam yaparak daha fazla makineyi işletmemize eklemek yönünde kendimizi planlamaktır.

Kullandığımız bütün malzemeler öncelikle MS-DS raporları olan ekolojik kimyasallardır. Bu konuda hassasız çünkü bastığımız ürünleri insanlar giyiyor, biz giyiyoruz. Ekolojik olduğu için çevreye zararları da minimum seviyededir. Minimumdan kalan kısmını ise işletmemizde bulunan arıtma sayesinde içerde tutarak şebekeye karışmadan katı atığa çevirerek sözleşmeli olarak anlaşılan firmalar aracılığıyla imha edilmektedir.

#Lila, #Kalite, #GTX

İnceleyin

İnkjet Tekstil Baskı – Dijital Tekstilin Yükselişi

FESPA’nın 2018 Baskı Araştırması’na göre tekstil baskı uygulamaları, bu alandaki işletmelere anlamlı bir büyüme potansiyeli ...