Anasayfa / OLDEST POSTS / Memjet: Daha Yüksek Hız, Daha Düşük Maliyet Ve Daha Çok Kazanç

Memjet: Daha Yüksek Hız, Daha Düşük Maliyet Ve Daha Çok Kazanç

memjet

8-11 Aralık 2016’da CNR Expo’da düzenlenen Fespa Eurasia fuarında Memjet Geniş Format Teknolojisi Genel Müdürü Kevin Shimamoto ile faaliyetleri ve sektör hakkında röportaj gerçekleştirdik.

Alışılagelen baskı makinelerinde materyal üzerindeki baskı kafaları hareket ederek baskı alınır ve bu da baskı hızını düşürür. Dünya çapında tanınan ve aslında çok yeni bir teknoloji olan Memjet teknolojisi 5 kafa kullanır ve bu kafalar sabit haldedir. Baskı sırasında kağıt hareket ederken CMY + 2 siyah renge sahip mürekkep waterfall adı verilen şelale şeklinde akar. Bu da baskının çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Sonuçta geleneksel inkjet yazıcı kafalarından 8 kat daha hızlı bir yazma kafası vardır. Memjet renkli baskı kafası, “şelale” teknolojisini kullanır. Basitçe söylemek gerekirse, 5 kafanın her birinde 70,400 deliği bulunur. Memjet kafasının tasarımı bir paradigma değişikliğidir. Bu durum tamamen geniş formatlı inkjet pazarına farklı bir boyut kazandırıp, geleneksel baskı merkezlerine yeni ufuklar açmaktadır. Yaklaşık 3,500 küresel patent sahibi Memjet’in şirket ofisi San Diego’da bulunuyor ve özel şirketin Dublin, Sidney, Taipei, Singapur ve Boise, Idaho’da ofisleri var.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

“Ben Kevin Shimamoto. Memjet Geniş Format genel müdürlüğünü yapıyorum.”

Memjet teknolojisi hakkında paylaşımda bulunur musunuz?

“Memjet teknolojisi yaklaşık on yıl önce, merkezi Sydney ve Kaliforniya’da kuruldu. Biz tek geçişli baskıda saniyede 700 milyon ile sektöre öncülük ediyoruz; bu tekli geçiş ancak çeşitli genişliklerde, çeşitli hızlarda, çok görüntü kalitesinde ve gerçekten en hızlı tek geçişli yazdırmada etkin olup baskı kafasının daima yazdırılacak farklı konfigürasyonlara sahip olabilmesine olanak tanıyor. Bugün piyasadaki en düşük toplam maliyeti sunan yüksek çözünürlüklü bir teknoloji.”

Para biriminde ekonomik bir dalgalanma var. Türkiye’deki distribütörünüze ekstra bir avantaj sunuyor musunuz?

“Son zamanlarda OEM ortağımız ve distribütörümüzle düzenli çalışarak pazarın ne kadar önemli olduğunun farkındalığı ile bu pazarın en agresif ve en iyi fiyatlandırmasına sahip olduğumuzdan emin olabilirsiniz ve pazarda daha da başarılı olabilmek için gereken çalışmayı yapıp, daha yüksek çözünürlük için gayret ediyoruz. Ancak sermaye maliyeti açısından baskı fiyatını Türkiye için özel bir fiyatla sunuyoruz.”

Türk baskı endüstrisinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Bu pazar bizi heyecanlandırıyor. Tek geçişli baskı işleminin, sadece ticari baskılar, etiket, posta, adreslemede değil, aynı zamanda yeni kategoriler olan tekstil ve üç boyutlu baskı gibi başka bir alt segmentle birlikte kabin ve kartuşlar gibi geniş format uygulamaları için Türkiye genelinde yaygınlaşabileceğini sanıyoruz. Bence çok fırsatı var ve bu uygulamaların birçoğu Türkiye’de ya bugün ya da bu teknolojiden faydalanarak ilerde yeni uygulamalar olarak geliştirilebilir.”

2017 sonrası yatırımlarınız ve hareketleriniz ne olacak?

“Teknolojimize öncelikle RQR teknolojisi, yazıcı kafaları, mürekkepler ve bu yazıcı kafalarını destekleme mekanizmasına yatırım yapıyoruz. Daha düşük bir maliyetle daha hızlı, daha kaliteli görüntü kalitesini basmak için büyük baskı kafalarını, mürekkeplerine sürekli olarak yatırıma devam ediyoruz; böylece gelecek nesil teknolojimiz için umut verici olacağız ve gelecekteki RQR teknolojimizin daha da gelişeceğini düşünüyoruz.”

Fuarda Memjet’in yanında yeni bir teknoloji sunuyor musunuz?

“Memjet olarak çok farklı baskı çözümlerine entegre olan OEM ortaklarının başında gelen yeni nesil yazıcı kafalarına, mürekkeplere ve kartuşlara fuarda yer veriyoruz. Gerçekten güçlü OEM ortaklarımıza iyi tecrübeler, özel pazar segmentleri ve farklı pazar alanlarında dağıtabilecekleri baskı çözümleri ve onları tasarlama konusunda güveniyoruz.”

Bu fuarda başka hangi ürünleri sergilediniz?1

“Fuarda GFK tarafından dağıtılan Vortex 4200 geniş formatlı yazıcıları sergiledik. The Vortex® 4200, Memjet teknolojisi ile güçlendirilmiş geniş format yazıcı saniyede 30 cm (12 ips) tam renkli ve 1067 mm (42 “) genişliği baskılama yapar. Vortex, standart 2 rulo besleme ünitesi ve tabaka besleme girişi özelliği ile Display Graphics, Kopyalama Merkezi, GIS (haritalama) CAD / AEC uygulamaları içinde idealdir. Geleneksel inkjet sistemlerinin aksine, Memjet teknolojisi ile tüm resim türlerini, renk karışımlarını basabilirsiniz. Bununla birlikte birçok medya türüne de baskı yapabilirsiniz. Vortex ürünü, kullandığı memjet ana gövde yapısı ve kendi geliştirdiği rulo besleme ünitesinin birleşimi ile inkjet pazarı içinde üst sıralarda hızı ve kalitesi ile yer alıyor.”

Ziyaretçi ve firmalar Fespa Avrasya’daki ürünlerinizi beğendi mi?

“Evet ürünlerimiz beğenildi. Ürünlerimizin değeri ve çok hızlı baskı hızı fark ediliyor, yüksek nitelikli görüntü kalitesi, çözünürlük ve döngü özelliği sunuyoruz. Bunlar ve düşük işletme maliyeti, bu üç şeyin kombinasyonu ile ürünlerimiz piyasada çok başarılı bir şekilde yerini alıyor. Fespa Eurasia’yı ve Türkiye’yi seviyorum.”

Son olarak Türkiye’de sanayiye mesajınız var mı?

“Son kapanış mesajı, tekli işiniz için hangilerinin avantajlı olabileceğini bulmak için tek geçişli yazdırma işlemlerine bakılmalı. İş akışına, çevreye tek geçişli yazdırmaya dayalı müşteri temelli gelişmiş baskı kafasının tamamını sunan ürünlerimizle, büyük verimlilik ve bireysel iş büyütme fırsatı elde edebilir, bugün gerçekten işletmeler kendi işlerine odaklanarak kendileri için optimize edebilmektedir. Tek geçişli yazdırmada aşırı bir değer var, bu yazdırma işlerine göre farklılık gösteriyor. Tek geçişli baskının her bir işletmeye nasıl fayda sağladığını ve onların işini nasıl büyüttüğünü görmek güzel bir durum.”

#Memjet #Yüksek #YüksekHız #Hız #DüşükMaliyet #Maliyet #ÇokKazanç #Kazanç

İnceleyin

KÜRESEL BASKI ENDÜSTRİSİ EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZORLUKLARLA KARŞI KARŞIYA 7. drupa Küresel Eğilimler Raporu

7.drupa Küresel Eğilimler Raporu Nisan ayında yayınlandı. Korona virüsünün patlak vermesinden ve drupa’nın Nisan 2021’e ...