Anasayfa / AKTÜEL / Mimaki 3D Baskı Çözümleri Üretime Yeni Bakış Getiriyor

Mimaki 3D Baskı Çözümleri Üretime Yeni Bakış Getiriyor

Kalıp hazırlama süreçlerini ortadan kaldıran Mimaki 3D baskı çözümleri, ister bireysel kullanıcıların isterse endüstriyel işletmelerin yeni tarz üretim yöntemlerindeki en önemli yardımcısı oluyor. Mimaki’nin 10 milyon renkli 3D baskı çözümü ile foto-gerçekçi modeller, prototipler ve diğer uygulamalar kolayca ve hızlıca gerçekleşiyor.

Küresel pazarda doksanlı yıllardan itibaren ciddi bir dönüşüm yaşandı. Üretim yöntemleri geleneksel 150 yıllık sanayi devrimi mirasının üzerinde yeni bir boyuta taşındı. Dijitalleşme ile birlikte daha hızlı, daha verimli ve daha çeşitli üretim kapasitesine ulaşıldı. Yeni dönemin en yaratıcı geliştirmesi hiç kuşkusuz 3D baskı ya da diğer bir deyişle katmanlı üretim oldu. Klasik kalıp hazırlama ve kalıp ile üretimin uzun ve zorlu prosesinin yerini alan 3D (3 boyutlu) baskı teknolojisi, zamandan ve maliyetten avantaj sağlamanın yanı sıra, özgün parçaların ve numunelerin üretilmesine de büyük bir kolaylık sağladı. Günümüzde 3D baskı makineleri birçok farklı sektör için önemli bir araç haline gelmeye başladı.

 

Inkjet baskı teknolojilerinin küresel gücü Mimaki, bu konuda da öncü kimliğini göstererek, sektörü birçok yenilikle buluşturdu. Bilgisayar ortamında oluşturulmuş bir dökümanı objeye dönüştüren Mimaki 3D baskı makineleri portföyü hızla genişlemesini sürdürüyor. Bu alandaki ilk modelini 2017 yılında lanse eden Mimaki, günümüzde kullanıcılarına zengin seçenekler sunuyor. Mimaki 3D baskı çözümleri maket oluşturmanın yanı sıra endüstriyel amaçlı parça yaratma süreçlerine de hitap ediyor. Dolayısıyla hobi amaçlı bu alanla ilgilenen kullanıcılardan endüstriyel işletmelere kadar oldukça farklı segmentten kullanıcılar Mimaki 3D baskı çözümleriyle istedikleri objeleri yaratma gücüne ulaşıyor.

Mimaki 3D baskı yolculuğu 10 milyon renkli 3DUJ-553 ile başladı

Mimaki’nin formnext 2017 fuarında tanıttığı 3DUJ-553 3D baskı makinesi bu alandaki ilk geliştirme unvanına sahip. Endüstriyel nitelikli bu 3D baskı makinesi 10 milyon renk kapasitesi ile alanında bir ilki oluşturdu. Gerçek renklerde tabelalar, prototipler, parçalar, ürünler ve diğer 3D baskı uygulamaları bu çözümle hem hızla hem de kolayca üretilebiliyor. Tam renkli modeller üreten bu 3D baskı makinesi kesintisiz üretimi mümkün kılmak için Mimaki’nin özel teknolojileriyle donatıldı.

 

Mimaki 3D baskı makineleri temel olarak, UV-LED ışığıyla sertleşen UV kürlenebilir boyaların kullanıldığı inkjet baskı teknolojisine dayanıyor. Bu sayede baskı süreci başarılı bir şekilde üst üste basılmış kürlenebilir boya katmanlarını içeriyor. Bu ise gerçekçi renkleri ve görünümleri sağlıyor.

Dünyanın 10 milyon renkli ilk 3D baskı makinesi unvanını taşıyan Mimaki 3DUJ-553, zaman kaybettiren rötuş işlemini ve küçük detaylı parçaların hasar görme riskini ortadan kaldırıyor. 508 x 508 x 305 mm’lik bir modelleme alanına sahip olan Mimaki 3DUJ-553, oldukça geniş bir malzeme yelpazesi için uygundur. CMYK, Beyaz ve Lak boya kullanılarak foto gerçekçi renklerde objeler yaratan 3DUJ-553, yazılım yönünden dikkat çekici avantajlara sahip.

 

Mimaki’nin renk yönetimi yazılımı MPM3 sayesinde obje oluşturulmadan önce hatasız renk eşleştirmesi yapılarak zamandan ve malzemeden tasarruf edilebiliyor.

Bu 3D baskı makinesi, üstün bir modelleme kalitesi sunar. Hassas damla atışı teknolojisi sayesinde 20μm kadar ince bir katman kalınlığı elde etmek mümkün hale gelmiştir. 3 farklı damla boyutu, oldukça canlı renkler ve ince detaylı objeler elde edilmesine olanak veriyor. Daha ince ve ayarlanabilir katman kalınlıkları ile nihai üründe yüzeyde hiç olmadığı kadar dengeli bir görünüm ve gerçekçilik elde ediliyor.

3DUJ-553’nin suda çözünebilen bir destek yapısını kullanması bir diğer avantajı oluşturuyor. Baskı sonrasında destek malzemesinin su kullanılarak kolay şekilde çıkarılabilmesi, bu işlem sırasında objeye zarar vermeden çok ince detaylı modellerin oluşturulmasını sağlar. Bu ise daha iyi bir verimlilik anlamına geliyor.

Mimaki 3DUJ-2207 ile tam renkli 3D baskı hayal değil

Mimaki, 3DUJ-553’ün pazarda uyandırdığı ilgiyi daha gelişmiş bir modelle bir adım öteye taşıdı. 3DUJ-553 ile aynı teknik prensipleri paylaşan yeni 3DUJ-2207 modeli tam renkli 3D baskı gücü ile daha sonraki boyama işlemlerini ortadan kaldırıyor. Hassas prototiplerin ve modellerin hassas bir şekilde üretilmesinin yanı sıra, olağanüstü renk ve detay kalitesi elde edilebiliyor. Böylece manuel boyamadan oluşabilecek hatalar ve maliyetler de gerçekleşmemiş oluyor.

 

Uygun maliyeti ile yatırım sürecinde önemli bir seçenek haline gelen 3DUJ-2207 3D baskı makinesi, giriş seviyesinin ihtiyaç duyduğu esnekliği ve ergonomiyi kullanıcılarına sunuyor. UV kürlenmeli inkjet baskı teknolojisi sayesinde, toz yatağı üretim yöntemlerinin yaklaşık iki katı yüksek çözünürlüklü sonuçlar elde edilebiliyor.

3DUJ-2207 sadece uygun maliyetiyle değil, özel malzemeleri ve uygulama çeşitliliği ile de öne çıkıyor. Bu model ile hem renkli hem de şeffaf 3D baskılı objeler yaratılabiliyor. Mimaki’nin ticari markalı şeffaf reçineleri ile farklı derecelerde şeffaf, yarı şeffaf veya renkli modeller üretilebiliyor. Ayrıca baskı sonrasında yapılan manuel temizleme ve boyama işlemlerinden kaynaklı modele hasar verme riskini de ortadan kaldıran 3DUJ-2207, sağlam ve gerçekçi renklerde ürünler elde edilmesini sağlıyor. Prototip ve model üretmede başarısını kanıtlayan 3DUJ-2207, şeffaf reçineleri ile sanatsal çalışmalar için de kullanılabiliyor.

 

Mimaki’den masaüstü 3D baskısına yeni alternatifler

3D baskı alanında hızla artan uygulama ve kullanıcı sayısı göz önüne alındığında, masa üstü çözümlerin pazarda önemli bir ağırlığı olduğu görülüyor. Mimaki bu konuda da önemli bir girişimde bulundu. Mimaki’nin Sindoh ile birlikte geliştirdiği 3DFF-222 3D baskı makinesi, 210 x 200 x 195 mm boyutlarına kadar objeleri üretebiliyor. FFF (Erimiş Filament Üretim) teknolojisini kullanan bu masaüstü 3D baskı makinesi, baskı kalıplarının firma içinde üretimini mümkün kılıyor. Yani, Mimaki’nin objelere direkt baskı yapan UV baskı makinelerinde ihtiyaç duyulan baskı kalıpları bu 3D baskı makinesinde üretilebiliyor.

3DFF-222 kullanılarak oluşturulan üç boyutlu iç mekân tabelalarına ve kanal harflerine doğrudan baskı yapılıyor, göz alıcı ve tam renkli tabelalar oluşturulabiliyor. Ayrıca bu model kullanılarak, vakumla kalıplanmış ürünler oluşturmak için gereken kalıplama aparatları üretilebiliyor. Kısacası, kullanıcılar 3DFF-222 ile sadece nihai ürünler değil, üretim süreçleri için gerekli aparat ve kalıpları da elde edebiliyor. Bu esneklik ise onu daha değerli kılıyor.

Mimaki dijital baskı teknolojilerinde yeni teknolojiler geliştirme konusundaki iddiasını ve gücünü 3D baskı alanında da sürdürüyor. Önümüzdeki yıllarda uzay çalışmaları, endüstriyel işler ve benzeri teknik uygulamalarda daha fazla kullanılacak olan 3D çözümler de düşünüldüğünde, Mimaki bu segmentte vazgeçilmez bir partnere dönüşecektir.

‘Mimaki 3D Baskı Deneyimi’ne katılmak ve daha fazla bilgi almak için Mimaki Eurasia ile temasa geçebilir, firmanın İstanbul merkezinde bulunan showroom’unda çözümleri yakından inceleyebilirsiniz.

#mimaki #3dbaskı #baskı #print #mimakidijitalbaskı

İnceleyin

Lidya Grup, FESPA Eurasia 2021’de son teknoloji dijital baskı makinelerini sergiliyor

Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, 2 – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar ...