Anasayfa / OLDEST POSTS / Print On Demand Nedir, Nasıl Yapılır?
Xeikon

Print On Demand Nedir, Nasıl Yapılır?

Belçika’da bulunan iki Xeikon kullanıcısı matbaayı Xeikon Doküman Baskısı İş Geliştirme Müdürü Dimitri Van Gaever ile gezdik.

Her ikisi de dijital baskının gerçek anlamına uygun üretimler yapan iki matbaaydı. Ancak bu iki vak’a analizinin zaten bildiğimiz ancak çok da emin olamadığımız bir gerçeği teyid ettiğini, söyleyebiliriz. Sözleşmeli müşteri varlığı zorunluluğu. Eğer uzun vadeli dijital baskı ihtiyacı olan müşteri ile sözleşme yapılacaksa dijital baskının nasıl olup da çok kazandırdığını ortaya koyan iki örnek. Birinci matbaa ING Bank ile çalışıyordu, misal. İkincisi ise sigara bandrolü basan bir matbaaydı ve direkt devlet ile çalışıyordu. İlk matbaa Mastermail.

MASTERmail, bir direkt postalama matbaası

XeikonŞirket Belçika’nın çok küçük bölgelerinden birinde Leuven’de kurulu. Bölge dediğimize bakmayın bildiğiniz tarım yapılan bir Belçika köyü ancak 22 oC havada harika hissedebileceğiniz bir bölge. MASTERmail ise bir Xeikon 8500 kullanıcısı. Tabii ki direkt postalama hizmeti veren bir kuruluş olduğu için bu konuda başka ciddi yatırımları da söz konusu. Başta da söylediğimiz gibi ağırlıklı olarak ING Bank ile çalışan şirket, bankanın tüm gönderimlerinin baskı ve dağıtım işini üstlenmiş. Bunun yanı sıra matbaadaki iGen4 ile de yine aynı müşterilerinin ticari işleri basıyor. Bu işler günlük değişen iç mekan afişleri bile olabiliyor. Yani dijital baskıyı direkt postalama alanında binlerce ya da teker teker basılan ticari baskılar içinde eşleştirebilmiş bir matbaa. Matbaanın COO’su Werner Aernouts, verdiği bilgilerde enteresan bir istatistiğe dikkat çekiyor. Her ne kadar pan Avrupa bir istatistik de olsa yol gösterici. Aernouts’un verdiği bilgilere göre halen kurumlar %91 oranında posta kullanıyor. Bu gönderilerin %87’si dijital baskı ile özelleştirildiğinde ve dahi kişiselleştirildiğinde açılıp bakılan postalar olarak kayda geçmiş. Hatırlanma oranı ise %67. Ülkemizde apartman girişlerinde artık isimsiz postaların neredeyse her dairenin kendi posta kutusu yerine topluca bir kutuya konduğunu bildiğimize göre bu rakamlar özelleştirme ve kişiselleştirmenin ne derece kurum menfaatine olduğunu, gösterebilir. MASTERmail sadece bir matbaa değil. Toplam proje çözümü sunuyor. Yani metin yazmaktan, grafik tasarıma, data işlemekten kişiselleştirmeye, üretimden dağıtıma. Matbaanın işini kurumlar açısından cazip kılan bir diğer bölgesel detay ise Belçika’da gönderilerin dört farklı dil ile gönderilmesi gerekliliği. Çünkü biliniyor ki pek çok bölgede tüm bu dilleri bilseler bile insanlar farklı dilleri kendi dilleri kabul ediyorlar. Flemenkçe, Almanca, Fransızca ya da İngilizce. Bu sebepten dolayı alıcının yaşadığı bölge ya da sıklıkla kullandığı dile göre de mektupların özelleştirilmesi gerekiyor. Tüm bu sebeplerden dolayı bu matbaanın dijital baskı yatırımında nokta atışı yaptığı, söyleyebiliriz.

Brüksel’in göbeğinde yüksek güvenlikli baskı yapıyor: Fedopress

Xeikonİkinci durak Fedopress Brüksel’de. Güvenlik baskısı yapan matbaa Xeikon 3500 kullanıcısı. Yüksek güvenlikli sigara bandrollleri basan matbaa yine yüksek güvenlikli bir baskı odasına sahip. Basılan bandroller ise yine aynı alandaki Gümrük ve Vergi Dairelerinin ofisine teslim ediliyor. Matbaanın teknik yöneticisi Bart Vanwijnsberghe, Belçika’daki yıllık vergi pulu işinin 3 milyar Euro civarında olduğunu anlatıyor. Vergi oranları 1 euro ile 11 bin 600 euro arasında değişken ve bu yüzden devlet vergi kaçakçığılını önleyebilmek adına kırk yıldır aynı pul baskısını sürdürüyormuş. İşte burada Xeikon’un teknolojisi devreye giriyor ve devlet sigara pulları ya da bandrolu (siz ne derseniz onu seçin); baskısını 1 Mart 2016 itibariyle dijital olarak yenileme kararı alıyor. Şimdi her bir pul tek, eşsiz ve her birinin bir QR kodu var. Fedopress her gün ihtiyaç kadar pul baskısı yapıyor. Her bir pul için ayrı bir kod üretiliyor ayrıca güvenlik mürekkebi kullanılarak pullar UV ışın altında kolaylıkla ayırtedilebiliyor. Xeikon burada sadece bir baskı çözümü değil. X800 uçtan uca baskı yönetimi yazılımı ile de resteklenen bir baskı söz konusu. Matbaa ayrıca Değişken data baskısı için Agfa’nın Arziro güvenlikli baskı yazılımını kullanıyor. Bununla birlikte Lake Image System’e ait baskı denetleme sistemi inline kontrol ile maksimum kalite ve daha ziyade güvenliği garanti altına alıyor. Vanwijnsberghe, dijital güvenlikli değerli pul baskısı işinde beş avantajı ile değerlendiriyor:

Daha fazla güvenlik, daha fazla esneklik, daha kısa üretim süresi, stok tutma zorunluluğu olmaması ve düşük üretim maliyeti.

#Xeikon #DimitriVanGaever #Belçika #MASTERmail #PrintOnDemand

İnceleyin

“Bir sayfa basın, bir tane ağaç dikelim” Xerox, işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşabilmeleri için PrintReleaf ile ortak oldu.

Teknoloji devi Xerox’un yönetilen baskı hizmetleri (MPS) müşterileri, markanın PrintReleaf ile yeni ortaklığı aracılığıyla küresel ...