Anasayfa / Makaleler / Renk ve Derinlik Algınızı Değiştirecek!
Sercan Dumbar

Renk ve Derinlik Algınızı Değiştirecek!

WIT, NEC’in Spectravıew Serisi Referans Grafik Monitörleri ile Renk ve Derinlik Algınızı Değiştirecek!

Sercan DUMBAR, Satış Müdürü, WIT – Dünya Bilişim Teknolojileri

Matbaa müşterilerinin kalite beklentileri her geçen gün artmakta ve matbaalar bu talepleri karşılayabilmek adına verimi artıran ve fireyi düşüren yatırımlara yönelmektedir. Bu tip yatırımların en önemlilerinden biri de “Soft Proofing” yani bir başka deyişle ekran provasıdır.

Peki ekran provasının avantajları nelerdir;

Kısa zamanda sonucu görme: Yüksek teknolojisi ile tutarlı ve güvenilir grafik monitörleri, dijital prova çıktısı ihtiyacını azaltarak, süreci hızlandırır.

Yatırımın hızlı geri dönüşü: Ekran provası üretimi hızlandırıp, fireyi düşürerek, yatırım maliyetini kısa sürede amorti eder.

Kullanım kolaylığı: İlerleyen teknoloji sayesinde monitör kalibrasyonunu yapmak son derece basittir ve renk uzmanına gerek duyulmaz.

Uzaktan prova: Prova için özel olarak üretilmiş ve doğru ayarlanmış her monitörde renkler aynı görülür. Bu sayede ekran provası kullanan yerler arasında dijital prova çıktısı gönderme ihtiyacı ortadan kaldırılarak gönderi masrafı ve zaman kaybı ortadan kaldırılır.

Ekran prova sisteminin kurulması için, öncelikle ideal aydınlatma koşulları ve renk değerlendirme/ayarlama için özel olarak üretilmiş olan grafik monitörleri gerekmektedir. Sistemin kurulduktan sonra kusursuz şekilde çalışması ise baskı makinelerinin renk profillerinin (ICC) aktif olarak kullanılması ile sağlanmaktadır.

Ortam aydınlatması ISO 3664:2009 standardını sağlamalıdır. Özet olarak; aydınlatma ışığının renk tonu 5.000 Kelvin olmalıdır. Bu, yaklaşık olarak güneşli bir öğle vakti görülen ışığın tonudur. Işığın aydınlatma şiddeti de önem teşkil etmektedir. Ekran ve basılı görsel arasında kıyaslama yapılıyorsa; görsel üzerine düşen ışık miktarı 500 ± 125 lux olmalıdır. Farklı koşullarda basılmış iki numune karşılaştırıldığında ise  (örneğin fotoğraf baskı ve ofset baskı); 2.000 lux ışık gereklidir. Çevrenin rengi ve yansıtıcılığı da önemlidir. Ortam mat gri olmalı ve %10 – %60 aralığında yansıtma yapmalıdır. Ortam ayarlanamıyorsa standartları sağlayan bir ışık kabini gereklidir.

Monitör seçmek için, panel teknolojisi, donanımsal kalibrasyon imkanı, renk gamutu genişliği, çözünürlük, parlaklık, ergonomi gibi pek çok özelliği dikkate almak büyük önem arzetmektedir.  FOGRA’nın internet sitesinde (www.fogra.org) bulunan ve prova uygunluğu onaylanan monitörler listesi, monitör seçimine yardımcı olabilmektedir.

Sistem kurulduktan sonra, üretimde kapsamlı bir renk yönetimi çalışmasının yapılması gereklidir. Bu şekilde gerek standart, gerekse özel renk profilleri kullanılarak, baskıda alınacak renkler hatasız olarak monitörde görüntülenebilmektedir.

WIT | Dünya Bilişim Teknolojileri olarak müşterilerimize geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Son derece kapsamlı yazılım, donanım çözümlerimize ilaveten, ISO 12647-2 ofset baskı standardını matbaalara en iyi şekilde yerleştirmek için danışmanlık ve sertifikalandırma hizmeti de veriyoruz. Ekran provası konusunda da müşterilerimize çözüm sunmak için araştırmalar yaptık ve farklı marka monitörler ile yaptığımız testlerde, NEC firmasının SpectraView serisi ile kusursuz sonuçlara ulaştık.

NEC grafik monitörlerinin üretiminde, teknolojinin son noktası AH-IPS panellerini kullanılmakta ve Adobe 1998 renk uzayının %99.3 ü kapsayarak, renkler hatasız olarak görüntülenmektedir. Fogra tarafından uygulanan monitör testlerinde NEC SpectraView Reference serisi tam not ile A sınıfı olarak onaylanmıştır.

Bugün monitör teknolojisi ISO 13406-II ve ISO 9241-307 standartlarına göre piksel kalitesi garantisi vermektedir ve bu standartlar belirli sayıda hatalı pikseli normal sayar. Teknolojisine duyduğu güven ile sadece NEC SpectraView Reference serisi 5 yıl genel garanti ile birlikte 6 ay hatasız piksel garantisi vermektedir.

NEC SpectraView Referans Grafik monitörlerini özellikle donanımsal kalibrasyon özelliği sayesinde olağanüstü renk yönetimi ve performans gerektiren grafik tasarım çalışmaları, baskı ve baskı öncesi, dijital fotoğraf, yayınevleri, video düzenleme ve post prodüksiyon firmalarına kurulumunu yaparak Dünya genelinde yüksek pazar payına hakim olan NEC’i ülkemizde de hızla yaygınlaştırmaktayız.

#SercanDumbar #RenkYonetimi #NEC #Monitör #grafik #SpectreView #WIT #DunyaBilisimTeknolojileri

İnceleyin

PİMMS Group’tan Sign İstanbul’da endüstriyel baskı şovu

20-23 Eylül tarihleri arasında TÜYAP’ta düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’na katılan PİMMS Group, endüstriyel baskının en ...