Anasayfa / Baskı yönetimi / ScanRobot 2.0 En Kaliteli Kitap Tarayıcısı

ScanRobot 2.0 En Kaliteli Kitap Tarayıcısı

ScanRobot 2.0 tarama sistemi sayısallaştırma sektöründe önemli olan nitelikleri bir arada sunabilen tek tarayıcıdır. ScanRobot 2.0 sistemine sahip olan kuruluş toplu kitap dijitalleştirmesi için başka hiçbir ek donanım & yazılıma ihtiyaç duymamaktadır. Bundan dolayı piyasanın yükselen yıldızı olarak bilinen ScanRobot 2.0 dünya lideri olmaya hazırlanmaktadır. Tarama teknolojilerindeki en önemli nitelikler: Hız, Hassasiyet ve Kalite. ScanRobot 2.0 hepsinde çok iddialı.

Neden en hassas?
ScanRobot 2.0 hassasiyet bakımından dünya pazarındaki diğer tarayıcılara göre çok farklı. Manuel kitap tarayıcılarına göre çok daha hassas olmasını birçok örnekle açıklayabiliriz. Öncellikle kullanıcının kitaba el teması olmadığı için insandan gelebilecek zarar etkeni ortadan kalkmıştır. Günümüzde kullanılan yatay tipi manuel kitap tarayıcıları net bir görüntü alabilmek için cam tablaları kullanır. Kitap beşiği ve cam tabla, kitaplarda oluşan bombe ve dalgalanmayı biraz olsun düzleştirebilmek için kitaba ağır bir baskı uygulamak zorundadır. Cam tablanın baskı gücünün ayarlanabilmesi özelliği bu hassasiyete bir fayda sağlamaz. Net görüntü alabilmek için kitap sayfalarının düz olması gerekir. Bu durumda düz olan kitaba zaten baskı uygulanmış olmaktadır. Genellikle kitaplar 180 derece açık şekilde cam tablanın altındadır. Beraberinde cam tablanın kırılma ve çatlama olasılıkları da başlı başına bir tehlike durumu oluşturur. ScanRobot 2.0 net görüntü alabilmek için cam tablalara, kıskaç veya insan müdahalesine ihtiyaç duymaz. Scan- Robot 2.0 hava akımı ile sayfaları çevirme yeteneğine sahip tam otomatik bir sayısallaştırma sistemidir. Sayfa çevirmenin insana göre çok daha nazik olmasını şu şekilde açıklamak mümkündür. Bir sayfa çevirme işlemi belli bir güç gerektiren işlemdir. Dolayısıyla sayfaya belli bir güç uygulanılmıştır. İnsan eli bu işlemi iki parmağını kullanarak ve iki parmak arasını kapsayan alandaki gücü toplayarak yapmak durumundadır. ScanRobot ise bu gücü tüm sayfa alanına paylaştırarak alan başına düşen baskıyı en aza indirmiştir. Buna bağlı olarak ScanRobot gereken minimum gücü tespit etme yeteneğine sahip bir sistemdir. İnsanoğlunun bu sistemi bu şekilde yapma gücü yoktur. ScanRobot bu işlemi mikro saniyeler içinde tamamlamaktadır. Zaten ScanRobot 2.0 sisteminde her fonksiyonu profesyonel ama sezgisel bir şekilde ayarlamakmümkündür. Tarama hızı, vakum gücü, sayfa çevirme hızı, tarayıcı kafasının baskı gücü ve birçok mekanizma ayarı yapılabilmektedir. ScanRobot 2.0 sisteminin çok belirgin bir başka özeliği de 60 derece açıyla tarama yapabilmesidir. Bu inanılmaz bir avantajdır. Birincisi kitap cildi bu kadar dar bir açıda hiçbir zarar görmez, ikinci avantajı ise tüm sayfa alanını kapsayan baskı alanları üstten bakışlı tarayıcılarda ölü nokta olarak kalacaktır, ScanRobot ile baskı alanın tamamı OCR için son derece uygun bir şekilde dijital ortama aktarılır. Son olarak yazılımsal bir özelliğin hassas tarama işlemine nasıl faydalı olabileceğini anlatmak gerekir. Tarama işlemini gerçekleştirirken kitap bazen kayabilir; ScanRobot 2.0 sisteminin algoritması bu harf kaymasını fark eder ve taramayı durdurur. Sonuç olarak ScanRobot 2.0 sayısallaştırma sistemi donanımsal ve yazılımsal olarak hassas taramayı destekler. Bu sebepten dolayı da 40’ı aşkın ülkede, başta ulusal kütüphane ve arşivlerde tarihi hassas ve kırılgan kitaplar taranır.

Neden en hızlı?
ScanRobot 2.0 dünyanın en hızlı ciltli kitap tarayıcı olmasına rağmen en kötü özelliği hızlı olmasıdır. Satır tarayıcı teknolojisine sahip ScanRobot bir sayfayı ortalama bir saniyede taramaktadır. Bu işlemi 400 dpi optik çözünürlük ve 24 bit renkli olarak gerçekleştirdiği için hızın yanında gereken tarama kalitesini de sağlamaktadır. Taranan sayfayı yine ortalama bir saniyede yüksek performans grafik ekranında izleyebilmek mümkündür. 400 dpi optik çözünürlük ve 24 bit ile tarama yapmak her A5 sayfa için yaklaşık 30 Megabyte veri demektir. ScanRobot 60 Mb veriyi ortalama 2 saniyede ekrana taşıyabilmektedir. Bir kez bilgisayarına bir dosya kopyalayan kişi bu hızın ne kadar ileri bir teknoloji olduğunu anlar.

Neden en kaliteli?
Bildiğiniz gibi piyasada birden fazla tarama çeşitleri mevcuttur. Düz yataklı tarayıcılar, beslemeli tarayıcılar ve üstten bakışlı yatay tarayıcılar. Ciltli tarama için beslemeli tarayıcılar zaten uygun değildir. Düz yataklı tarayıcılar ile daha yüksek çözünürlük elde edebilirsiniz ama bu teknik hassa kitaplar için çok uygun  değildir. Hassas kitaplar için (Yıpranmış,Tarihi eser,el yazmaları… vs) yatay tipi kitap tarayıcılar daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Yatay tipi kitap tarayıcılarında kitaplar
doğal okunma halinde tarayıcı ünitesine yerleştirilir ve tarama işlemi gerçekleştirilir. Kitaplarda oluşan bombeleri azaltmak için ilave cam tablaları kullanılır. Ancak bu kitap tarayıcılarının dezavantajları vardır. Tarayıcıların kamera lensleri A3 ve üzeri ebatları kapsayabilmek için belli bir uzaklık mesafesinden taranması gerekmektedir. Yüksek çözünürlükte taranan görüntüler büyütülebilse (zoom) sayfalardaki kıvrımlar, dalgalanmalar ve bozulmalar neredeyse sabit bir kamera ile net olarak taranması çok zordur. ScanRobot için bu işlem çok kolay çünkü ScanRobot kitap cildinin merkezine kadar inebilir. Sayfalara her zaman aynı mesafede ve düz bir açıda taramaktadır. Bunu yaparken de hiçbir zaman cam tablaya ya da baskı uygulayan beşiklere, kıskaçlara veya insan müdahalesine ihtiyaç duymamaktadır. Kamera teknolojisi de satır tarayan kamera teknolojisidir. Tarayıcı kamera teknolojilerinde satır tarayan ve alan tarayan teknolojiler diye ikiye ayrılmaktadır. Alan tarayan teknolojiler dijital fotoğraf makinesi mantığı ile çalışan teknolojileridir ve profesyonellerden tercih edilmemektedir. Satır tarama teknolojisine sahip manuel kitap tarayıcı sadece iki marka’da bulunmaktadır. Satır tarayabilen otomatik tarayıcı olarak ScanRobot dünya çapında tek’tir. Her şeye rağmen ScanRobot sistemi Türkiye’de çok hızlı bir otomatik tarayıcı olarak anılıyor öncellikle.

Halbuki ScanRobot 2.0 kendi işletim sistemi ve iş akışı modülüyle tam bir toplu sayısallaştırma sistemidir. Avrupa’nın en büyük teknoloji ödülüne sahip (İCT İnnovation Prize 2007) ScanRobot 2.0 tarayıcı sektöründe gelinen son nokta. Bundan dolayı yazılım kısmına ciddi yatırımlar yapan üreticiler İşletim sistemi ScanGate iş akışı yazılımı ScanFlow Professional ve Dijital kütüphane yazılımı Nainuwa ile sayısallaştırma sürecinin her aşamasına çözüm sunabildiği için anahtar teslim sayısallaştırma projeleri gerçekleştirebilmektedir. Avusturyalı üretici Treventus Mechatronics firmasının Türkiye Distribütörlüğünü yapan Deha Dijital, ScanRobot ve ürünlerinin avantajlarını Türkiye’de birçok fuarda sergileyerek yerel medyanın ilgi odağı oluyor. Yakın zamanda Anadolu Kütüphaneciler Konsorsiyumunda sergilenecek Deha Dijital çözümleri 25-27 Nisan arası Antalya Belek Maritim Congresium Center’de düzenlenecektir. Deha Dijital Ankara merkezli olup, dijital dünyanın her ihtiyacına özel çözüm üretebilen ve anahtar teslim tarama hizmeti veren bir firmadır.

İnceleyin

A ve A, Fespa Eurasia’da F-Mark’ın tanıtımını yaptı

Makine sektöründe ‘’kaliteli hizmete’’ giden yolun dört temel unsurunu “kaliteli ve kalifiye çalışanlar, kapsamlı eğitim, ...