Anasayfa / TİCARİ BASKI VE KİTAP / Step Dijital ile ‘Print on Demand’ e Geçiş Yapın

Step Dijital ile ‘Print on Demand’ e Geçiş Yapın

Esin Mocu: Ricoh Pro VC60000 kalite ve hızı ile toner, inkjet tartışmasını kesinlikle ortadan kaldırıyor, matbaaların rulo dijitale geçme sürecini tartışmasız hızlandırıyor.

Faaliyetlerini Ankara’da sürdüren Step Dijital, RICOH Pro VC60000 yatırımı ile yayın pazarına gelen yatırımlara bir yenisi ekleyerek yıllardır konuşulan talebe göre baskı, kitap maceramızın erken adapte olanları arasında yerini aldı. Aslında bu yatırım da Türk Basım Endüstrisi adına kilometre taşlarından biri. Step Dijital Yöneticisi Bayram Bakır ve Ricoh Türkiye’de Mürekkepli Sürekli Besleme Baskı Makineleri Satış Müdürü Esin Mocu ile bu kilometre taşını değerlendirdik.

 

Önce Step Dijital’i bir hatırlayalım. Bayram Bakır, 1988 yılında grafiker olarak sektöre adım attıktan sonra 1993 yılında üç arkadaş Ayrıntı Matbaasını kuruyorlar ve 1997 yılından bu yana Vadi Grafik Step Repro olarak yola devam ediyorlar. Bakır şöyle anlatıyor:

“Resmi adımız olan Vadi Grafik Step Repro markası ile 1997 yılından beri sektörümüze renk ayrımı film çıkış ve CtP-CtCP kalıp hizmeti veriyoruz. Birçok matbaa bu sistemleri kendi bünyesinde kurmaya başlayınca dikey büyümek adına sekiz yıl önce tabaka dijital sistemimizi kurduk. Bu sistemde iki adet Ricoh Baron, iki adet Andromeda, iki adet Xerox Nuvera 288, üç adet Riso ComColor bulunuyor. Baskı sonrasında iki adet Horizon kapak takma BQ 460-470 ve diğer yardımcı ekipmanlar ile üretim yapıyoruz.”

 

“Kendini ispat etmiş bir makine”

Bakır, işlerini tabaka beslemeden bobin beslemeye yükseltecek bu yatırımı neredeyse yedi yıldır süregelen bir proje olarak tanımlıyor. “İnce eleyip sık dokuduk. Birçok fuar ve üretim atölyeyi gezdik. Nihai kararımız RICOH Pro VC 60000 oldu. Ricoh’un kendisinin Türkiye’de olması ve makinenin teknolojik altyapısının tamamen oturmuş ve kendini ispat etmiş olması bu kararı vermemizde etkili oldu.”

 

“Yüksek üretim kapasitesi bizi etkiledi.”

“Makine bobinden basıyor, 150 metre hızda üretim yapabiliyor. Step Repro olarak 8 yıldır Step Dijital markasıyla yayıncılara hizmet vermekteyiz. Bu segmentte oluşmuş bir yayıncı portföyümüz var. Tabaka beslemeli makinelerde ne yaparsanız yapın üretim hızınız belli. Yayın segmentinde üretim hızını artırmak, kalitemizi yükseltmek ve müşteri portföyümüzü geliştirmek için bu yatırımızı gerçekleştirdik. Makinemiz hem yayıncılar hem ajanslara hem de değişken data basımına ihtiyaç duyan kurumlara hizmet verecek üretim kalitesine sahip. RICOH Pro VC60000, bu üretim kapasitesini destekleyen teknolojisi ile bizi etkiledi.”

 

Kuşeden Birinci Hamura tüm kitap kâğıtları

“Makinamız tüm geleneksel matbaa kâğıtlarına baskı yapabilir. 60 – 250 gram kuşe kâğıtlar, 60 gram birinci hamur kâğıttan kitap kâğıtlarına tüm baskı altı malzemelere son derece kaliteli ve hızlı baskı yapabilmekte. Özellikle kuşe kâğıda kusursuz baskı yapabilmesi sayesinde birçok Tıp Yayıncısının kitap üretimini yapıyoruz. Yıllardır tabaka beslemeli makinelerimizde kitap üretimlerini yaptığımız yayıncılarımız makinemizin baskı kalitesini ve hızını yerinde gördükten sonra tabakaya göre daha yüksek tirajlı işleri için de bizi tercih etmeye başladılar. Hedefimiz de buydu zaten.” RICOH tercihini değerlendiren Bakır, burada başarıyı Esin Mocu’ya adresliyor ve bize de Mocu’ya sorma fırsatını sunuyor:

 

“Üç yıl önce Ricoh tabaka besleme makinelerini kullanmaya başladık. Bu sayede firmayı tanıma şansımız oldu. Aldığımız teknik servis kalitesi ve firmanın genel tarzından memnun kaldık. Hem makinanın tamamen oturmuş olması hem maliyet etkin konumu hem de kalitesinin üst seviyede olması ve en önemlisi bize makinanın tanıtımını yapan tüm sorularımızı samimiyetle cevap veren ve yılmadan bize destek olan sayın Esin Mocu Hanımefendinin de hakkını teslim etmemiz gerekir.” Mocu ise Bakır’ın açıklamalarını şöyle cevaplıyor:

 

“Ricoh ProVC60000 yüksek hızlı inkjet teknolojisinin gelişiminde bir kilometre taşıdır.”

“Step dijital’in hedefleri aslında yıllardır üzerinde konuştuğumuz ve başaracaklarına inandığımız ortak hedeflerimizdir. Bu hedeflere ulaşmasında Ricoh Türkiye ve hatta Avrupa Ricoh olarak bizler elimizden gelen desteği Step Dijital’e vereceğiz. Biz sektöre fayda ve katkı sağlayacak bir  yatırımcıyla birlikte yola çıktık çok daha başarılı farklı işler yapacağımıza ve sektörü olumlu yönde etkileyeceğimize inanıyoruz.”

 

“Ricoh ProVC60000 yüksek hızlı inkjet teknolojisinin gelişiminde bir kilometre taşıdır. Zengin sürekli araştırma, geliştirme ve yenilik mirasımız üzerine kurulu olan Ricoh Pro ™ VC60000, Ricoh’un teknolojisinden üretilen gelecek nesil rulo  dijital baskı makinesidir. Ürün, kalite, verimlilik, verimlilik ve çok yönlülük için yeni bir ölçüt oluşturuyor. Aylık kapasitesi 40 milyon A4 imaj olan   Ricoh Pro ™ VC60000 yüksek hızlı rulo inkjet baskı makinesi, canlı baskı kalitesi ile  kitaplar, kılavuzlar, broşürler, kişiselleştirilmiş teminatlar, doğrudan pazarlama ve hassas pazarlama içeren medya esnekliği gerektiren veri odaklı iş akışlarına odaklanan ticari yazıcılar için ofsetten dijitale daha hızlı bir geçiş sağlar.”

 

Mocu’nun da altını çizdiği gibi inkjet, ofsetin dijitale evrilmesi sürecinde hızlandırıcı görevini görüyor. Önemli görülen sınırları aşmakta yardımcı olan inkjet, hız problemini çözerken baskı kalitesine ilişkin sorulara da cevap veriyor. Son dönemde artan inkjet üretim baskı makineleri ilgisi ile bu yatırımın da evrilme sürecinin kilometre taşı olduğunu haberin başında yazmıştık ve Step Dijital ile Ricoh Türkiye’yi bu kilometre taşlarının oluşturulmasında gösterdikleri cesaret ve gayret için tekrar tebrik ediyoruz. Hayırlı ve bereketli olması dileğiyle…

 

 

#stepdjital #printondemand #baski #makina #ofset #dijital #dijitalbaski #matbaa #bobin

İnceleyin

Fogra, Ricoh Pro™ VC70000’in en yüksek endüstri standartlarına göre olduğunu onayladı.

Ricoh Pro VC70000, prestijli Fogra Validation Printing System (VPS) (Baskı Sistemleri Validasyonu) sertifikasına sahip olan, ...