Anasayfa / OLDEST POSTS / Suni Deri Dijital Baskı

Suni Deri Dijital Baskı

suni_deriSize özel koleksiyonlarla müşteri portföyünüzü genişletebilir, pazarda yeni müşterilere ulaşabilir ve rakiplerinize ciddi üstünlük sağlayabilirsiniz

Dijital Baskı

Dijital baskı, çeşitli pixel ya da vektör tabanlı grafik programları ile hazırlanan görsellerin (desen, grafik, renk, yazı, resim) yardımcı yazılımlar ile dijital ortamda matematiksel verilere dönüştürüldükten sonra dijital baskı makinesinde micro piezo teknolojisi ile noktasal hizalama metodu kullanılarak suni deriye direkt aktarım işlemidir. Dijital baskı ile hiçbir şablon ve renk-laboratuar çalışmasına ihtiyaç olmadan bilgisayar ortamında hazırlanan her görsel (desen, yazı, resim vb.) suni deri üzerine direkt olarak uygulanabilir. Kullanılacak olan dijital baskı makinasının modeline bağlı olarak saatte 50 ila 650 metre tül ( 1 metre tül -140 cm x 100 cm olarak hesaplanmıştır) hızlarda baskı yapmak mümkündür. Baskı yapılacak desenlerde boyut ve renk hiçbir ölçüye bağlı değildir. İstenilen her boyutta görsel, milyonlarca renk ile hiçbir şablon kullanılmadan suni deri üzerine dakikalar içinde aktarılabilir.

Laminasyon

Laminasyon işlemi dijital baskı sonrası en önemli prosestir. Çünkü suni deri üretiminde çok çeşitli PVC ve PU formülasyonları kullanılmaktadır. Bu formülasyonlarla hazırlanan hamurlar her işletmede işletme şartlarına göre değişkenlik gösterebilmekte ve kumaş üzerinde oluşturulan deri katmanın kimyasal ve fiziksel özelliklerini doğ- rudan etkilemektedir. Bu sebeple dijital baskı esnasında kullanılan boya ve sonrasında uygulanan kaplama kimyasalı birbirine uyumlu ve tüm PVC ve PU sistemlere bağlanabilir olmalıdır. Dijital baskı endüstrisinde kullanılan su ya da solvent esaslı hiçbir boya suni deri üzerinde tam bağlanma sağlayamaz. Bunun sebebi suni derinin yüzeyinin tam hidrofob ve sentetik olmasıdır. Dijital baskı sonrası bağlanma olmadığı için suni deri üzerindeki boya sadece yüzeye tutunur ve en düşük mekanik ya da ısıl etkide yüzeyden ayrılır ya da hidroliz olarak renklerin solması ve zamanla baskının tamamen kaybolması gözlemlenebilir. Uzun yıllardır yapılan çalışmalar neticesinde bu tür riskleri ortadan kaldırarak suni deriye dijital baskıyı yapılabilir hale getiren kimyasallar pazardaki yerini almıştır. Bu kimyasallar içinde en iyilerinden biri olan tüm PU ve PVC suni derilere tam bağlanma sağlayarak, altındaki baskıyı deriye bağlamakta ve üstünde çok ince bir film tabakası oluşturarak, baskılı final ürüne çok yüksek sürtme ve kimyasal haslığı sağlamaktadır. Bu koruyucu kimyasal ile geliştirilen dijital baskı sisteminde kullanılan boyalarda, kaplama kimyasalına göre formüle edilmiştir. Bu sayede suni deri üzerinde yüzeysel olarak tutunan boya moleküller, kaplama sonrası kimyasalın suni deri ile oluşturduğu kimyasal bağa katılmakta ve sonuçta baskı ve kimyasal suni deri ile bütün hale gelmektedir. Nihai olarak ortaya kusursuz bir baskılı ürün çıkmaktadır. Baskı sonrası ürün, yüksek sürtme direncine sahip olmakta ve alkol ihtiva edenler de dahil tüm kimyasallara dayanıklı hale gelmektedir.

Baskı aşamaları

– Baskı yapılacak suni derinin yüzeyi önemli değildir. PVC \ PU ya da türevi başka yapılarda olabilir.

-Baskı yapılacak suni derinin zemini koyu renklerde olmamalıdır. Çünkü dijital baskı sistemleri açık renkli materyaller üzerine baskı yapan sistemlerdir. Yani kısaca baskı yapılacak zemin rengi, baskı yapılacak desen renginden açık olmalıdır.(Beyaz/ Krem/Ekru/Açık Sarı vb..)

-Baskı yapılacak suni deri dijital baskı makinesine takılır.

-Bilgisayar ortamındaki desen baskı makinesine gönderilir ve baskı işlemi başlar. -Baskı işlemi biten suni deri laminasyon makinesine takılır. Burada baskı üzerine otomatik robot ile belirlenen mikronda bağlanma ve koruma sağlayan kimyasal uygulaması yapılır ve işlem tamamlanır.

Dijital baskının avantajları

Esneklik ve Maliyet;

-İstediğiniz her deseni milyonlarca renk ile 0,5 metreden den sonsuz metre ye kadar istediğiniz kadar basabilirsiniz. Üstelik hiçbir şablona ya da renk çalışmasına ihtiyaç duymadan.

-Dakikalar içinde onlarca desenden oluşan kartelalar hazırlayabilirsiniz.

-Minumum miktarlarda baskı altı suni deri stoğu oluşturabilir ve müşterinizin talep ettiği 10-20-30 metre gibi kısa metrajları bile aynı üretim maliyeti ile basabilirsiniz.

-Tüm baskı sistemini sadece 2 personel ile yönetebilirsiniz.

Teknoloji; Rotagravür makinalarıyla kıyaslandığında dijital baskı litrenin trilyonda biri olan pikolitre değerinde boya damlacıkları kullanır ve ortaya çıkan kalite ve detaylar rotagravürle kıyaslanamayacak kadar muhteşemdir.

Farklılık; Size özel koleksiyonlarla müşteri portföyünüzü genişletebilir, pazarda yeni müşterilere ulaşabilir ve rakiplerinize ciddi üstünlük sağlayabilirsiniz.

Sabit Yatırım Maliyetleri; Geleneksel baskıya kıyasla dijital baskının sabit yatırım maliyetleri neredeyse % 70 daha ucuzdur.

Çevre; Sistemde nerdeyse hiçbir atık yoktur. Dijital baskı dünyanın çevreye en duyarlı baskı sistemidir.

Hakan Umar

İnceleyin

KÜRESEL BASKI ENDÜSTRİSİ EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZORLUKLARLA KARŞI KARŞIYA 7. drupa Küresel Eğilimler Raporu

7.drupa Küresel Eğilimler Raporu Nisan ayında yayınlandı. Korona virüsünün patlak vermesinden ve drupa’nın Nisan 2021’e ...