Anasayfa / ETİKET / Xeikon Sunar: Xeikon CX300

Xeikon Sunar: Xeikon CX300

Cheetah 2.0 teknolojisine dayanan Xeikon CX300, çok-yönlülük, verimlilik ve kalitesiyle etiket piyasasındaki ihtiyaçları karşılamayı amaçlıyor

Dijital baskı alanında 30 yıldan fazla yenilik ve deneyim liderliğine sahip Xeikon, yeni nesil Cheetah 2.0 teknolojisine dayanan, yeni dijital etiket baskı makinesinin lansmanını duyurdu. Yeni Xeikon CX300 dijital etiket baskı makinesi, özelleştirme, daha kısa yüklenme süreleri ve daha fazla ürün çeşitliliğine yönelik talebin arttığı günümüzde hem etiket üreticilerini hem de marka sahibi müşterilerini rekabetin önünde tutan yenilikçi bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Pazarlama Başkan Yardımcısı Filip Weymans, lansman konuşmasında şu bilgilere yer veriyor: “Xeikon CX300, uygulamalarda üstün çok-yönlülük sağlıyor, mümkün olan en yüksek OEE’yi (Genel Ekipman Verimliliği) sağlamak üzere dizayn edildi ve Cheetah baskı makinelerinin çok başarılı olan ilk neslinden bile daha verimli. Bugünün yatırımlarının bir sonuç getirmesi gerekiyor. Baskı hızı önemli bir faktör ama sadece yüksek hız varsa ve OEE düşük olursa, matbaa ve etiket üreticilerine istediklerini verememiş oluruz. Cheetah 2.0 teknolojisiyle yüksek üretim hızlarını yüksek OEE ile birleştirmeye odaklandık ve bunun sonucunda maksimum satılabilir çıktı miktarı elde etmeyi başardık.”

Cheetah 2.0 teknolojisi: detaylar

Cheetah 2.0 teknolojisi, beş baskı istasyonu ve değişken tekrar uzunluklu tam bir bobin baskı üretim sürecine sahip, etkisi kanıtlanmış, ölçeklendirilebilir Xeikon mimarisine dayanıyor. Diğer özellikleri arasında şunlar var:

Baskı istasyonu

Dakikada 30 m hızda kuru tonerli baskı süreci Web genişliği 220mm ve 512mm arasında değişiyor ve 1200×3600 dpi’de LED görüntüleme kafası kullanıyor ve ofset ya da gravür görüntü kalitesinde baskı yapıyor.  Cheetah toneriyle çalışan Cheetah developer istasyonu daha yüksek renk tutarlılığı sağlarken bobinde fireyi azaltıyor ve satılabilir çıktı hacmini arttırıyor.

Yeni nesil arayüzler

Man-Machine arayüzü, operatörün makinenin durumunu uzaktan değerlendirebileceği şekilde tasarlandı. Arayüz ayrıca operatörün gerçekleştirmesi gereken spesifik işlemleri de gösteriyor. Machine-Machine arayüzü önce ve sonra ekipmanın, ister inline ister offline olarak entegrasyonuna da imkân tanıyor. Bu arayüz üzerinden işler hakkındaki bilgiler dijital olarak uygun bireysel modüle gönderiliyor, bu sayede insan hataları ortadan kaldırılıyor ve bilgi üretim süreci boyunca sorunsuz bir şekilde akıyor ve bu da genel OEE’yi arttırıyor.

Cloud bağlantılı

Teknoloji, performans, müsaitlik durumu vb gibi bilgileri eş zamanlı olarak sunuyor ve verilere dayalı karar vermeyi mümkün kılacak şekilde önemli bilgi akışını sağlıyor.

Tasarımdaki yenilikler

Cheetah 2.0 platformunun tasarlanmasında hem servis mühendisleri hem de operatörlerin ergonomisi düşünüldü. Ayrıca bakım ve tamir zamanlarını azaltma hedefiyle uzun süre dayanacak bileşenler kullanıldı. Entegre kalite yönetim sistemleri pres operasyonlarını izliyor ve otomatik olarak ayarlamalar yapıyor. Buna process renginin yoğunluğu ve ton eğrisi yanında belirtilen marka renklerinin yoğunluğu ve registrasyon da dahil.

Xeikon CX300: detaylar

Xeikon CX300, tek bir vardiya operasyonuyla ayda 50 bin m2 üzerinde üretim kapasitesi sunabilen 330 mm’lik bir etiket baskı makinesi. Tam-renkli makinede, CMYK ve tek-geçişli opak beyaz dahil beş baskı istasyonu var, ama aynı zamanda gam genişlemesini, özel ya da güvenlik renklerini de destekliyor.

Xeikon CX300, Cheetah 2.0 teknolojisi sayesinde kolayca üç vardiya operasyonla çalışabiliyor ve buna rağmen yüksek değerli işler üretebiliyor. Gıda, ilaç ve kendinden yapışkanlı etiketleri kullanan diğer benzeri güçlü piyasalar, Xeikon CX300 için son derece uygun pazarlar. Kuru toner teknolojisi, gıda güvenliğinde de diğer dijital baskı teknolojilerinin önüne geçiyor. Cheetah tonerinde ayrıca yakın zamanda duyurusu yapılan QB toner teknolojisi de var, bu da geleceğin düzenlemelerine ve şartlarına şimdiden hazır olduğu anlamına geliyor.

Xeikon CX300’ün ideal olacağı diğer piyasalar ise doğal yapılı kâğıtlar gibi zorlu baskı altı malzemeleri kullananlar. İçecekler, lüks gıda bunların arasında sayılabilir. Sağlık ve güzellik ürünleri etiketleri de yüksek kaliteli, tam renkli baskıdan ve tek-geçişli opak beyaz tonerden faydalanıyor. Bunlar, Xeikon CX300’ü çok-yönlü bir çözüm yapan son-kullanım piyasa uygulamalarının sadece birkaç tanesi. Ayrıca termal transfer etiketler, in-mould etiketler, ıslak, sarmal etiketler ve kartonların üretiminde de kullanılması mümkün.

Xeikon’ın fleXflow süreci sayesinde Xeikon CX300 esnek ambalaj poşetleri üretebiliyor ve kuru toner bakısını termal laminasyonla birleştirerek laminated bir yapı sunuyor. Ayrıca iş dönüşsüreleri daha kısalıyor ve baskı ya da laminatlama sırasında solvent kullanılmadığından çevreye zarar da minimuma indirilmiş oluyor. Xeikon fleXflow’un arkasında endüstri-lideri Xeikon X-800 dijital front end var. Ayrıca yenilikçi bir inline termal laminasyon sürecine sahip.

Weymans’ın son yorumu şöyle: “Xeikon CX300, etiket üretimini dijitalleştirmede bir kilometre taşı olabilir. İçine yerleşik teknolojileri sayesinde etiket üreticileri sektörün bugünkü ve ileride çıkacak taleplerini karşılayabilir, yani: bağlantı yapılabilirlik, hızlı yanıt imkânı, esneklik ve ölçeklendirilebilirlik.  Xeikon CX300’ın her türlü etiket üreticisine değerli bir katkı olacağına ve endüstride görülmemiş bir dijitalleştirmenin yolunu açacağına inanıyoruz.”  Xeikon CX300 ticari olarak satışa sunulmuş durumda.

#Xeikon #CX300 #Cheetah #fleXflow #dijitaletiket #toner #kurutoner @filipWeymans #dijitalbaskı #matbaa #Printondemand

İnceleyin

ALON BAR-SHANY: “HP, Dijital Baskıda Yeni Bir Çağ Başlatıyor”

Hızlı büyüme fırsatları sunmak için tasarlanan yeni beşinci ve altıncı nesil HP Indigo dijital baskı ...