Anasayfa / AKTÜEL / Xerox’un Esnek İşyeri Gereksinimlerini Destekleyen Yeni Team Availability Uygulaması

Xerox’un Esnek İşyeri Gereksinimlerini Destekleyen Yeni Team Availability Uygulaması

Xerox Future of Work Anketi, katılımcılardan %58’inin uzaktan çalışma politikalarında değişiklik yapmayı planladıklarını gösterdi.

Xerox, çalışanların ulaşılabilirliğini ve konumunu öğrenmesi gereken kuruluşlar için hızlı, gerçek zamanlı bir çözüm olan Team Availability Uygulamasını piyasaya sürdü. Uygulama, çalışanların nerede çalıştığını ve çalışıp çalışmadığını bilmek,  ev ve iş yeri arasında zaman paylaşımı yapan çalışanların yüzdesinin arttığı esnek çalışma ortamlarını yönetmek için kritik bir önem taşıyor.

Xerox tarafından  yakın bir zamanda gerçekleştirilen küresel iş anketi katılımcıların %58’inin önümüzdeki yıl içinde evden çalışma politikalarında değişiklik yapmayı planladıklarını gösteriyor. Yeni olarak kabul edilen bu karma işgücü, şirketlerin uzaktan teknoloji kaynaklarına (%55) veya karma şekilde uzaktan ve ofis içi kaynaklara (%40) yatırım yapmayı artırmalarıyla teknoloji boşluklarını ortaya çıkardı.

Xerox KOBİ ve kanal sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı ve Ticari Müdür Joanne Collins Smee, “Devam eden bir salgın sırasında dağılmış bir işgücünü yönetmek, hiçbir kuruluşun daha önce yaşamadığı benzersiz zorlukları ortaya çıkarıyor. Kuruluşların kaynakları ve işleri paylaştırma aşamasında daha iyi kararlar alabilmeleri için kimin müsait olduğunu ve nerede olduğunu bilmeleri gerekiyor. Bu araç, çalışan nüfusu dağılmış olan yöneticilere gerçek zamanlı bilgi sağlıyor” ifadesinde bulundu.

BT altyapısına bağlanması ve uygulaması haftalar süren diğer katılım yönetimi araçlarının aksine, Team Availability Uygulaması birkaç saat içinde hazır hale getiriliyor. Uygulama yerleştirildikten sonra, kullanıcılara stratejik karar alma için özelleştirilebilir ve gizlilik korumalı veriler sağlıyor. Xerox, maruz kalınan COVID-19 ile ilgili günlük sağlık kontrolleri yapmak üzere uygulamayı kendi çalışanları için kullanmaya başladı.

İngiltere’nin prestijli Imperial NHS Trust firması, salgının zirve yaptığı dönemde Trust genelindeki ve çalışanların konumlarına erişmek için Xerox Team Availability Uygulamasını pilot uygulama olarak kullanan ilk kuruluş oldu.

Imperial College Healthcare NHS Trust Sağlık Kayıtları Başkanı, Imperial NHS Trust & Chelsea & Westminster NHS Foundation Trust ortak klinik sistemler program yöneticisi Linda Watts, “Bir sağlık kuruluşu için hangi tıbbi görevlinin hastaları ne zaman desteklediği hakkında bilgi edinmesi önemlidir ve bu bir salgın döneminde daha da kritiktir. Xerox Team Availability Uygulaması çok hızlı bir şekilde uygulandı ve çalışanlardan gerçek zamanlı olarak ulaşılabilirlikleri hakkında güncellemeler aldık. Sonuç olarak, hastalarımızın her zaman koruma altında olduğundan emin olabiliriz” ifadesinde bulundu.

Xerox Team Availability Uygulaması, müşterilerin gerektiği kadar uzun süre üye olmalarını sağlayan abonelik tabanlı bir modele sahip GDPR uyumlu bir SaaS uygulamasıdır. Şimdi artık App Store ve Google Play Store ‘da.

Xerox Future of Work çalışması hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ilave sonuçlara ulaşmak için www.Xerox.com/MakeNowWork adresini ziyaret edin.

 

 

 

#Xerox #FutureofWorkAnketi #KOBİ #TeamAvailability

İnceleyin

Lidya Grup Grafik Sanatlar Satış Direktörü Adem Öz, “Rakipsiz ürünlerimiz ve servis standardımızla, pazardaki kalite algımız çok yüksek”

Dijital baskı sektöründe temsil ettikleri Xerox, Epson, Efi, Sutec markaları ile rakipsiz olduklarını anlatan Lidya ...