Anasayfa / AKTÜEL / Bir İtalyan Hikâyesi Energiapura

Bir İtalyan Hikâyesi Energiapura

“Sublime baskı COVID-19’a daha parlak bir yüz verebilmemizi sağlıyor. Mesajımız, tam da bu zor zamanlarda renk ve biraz iyimserlik katmak.”

İtalyan kayak yarışları ve snowboard için giyim ve aksesuar üreticisi Energiapura, çok kısa bir sürede koruyucu tıbbî ihtiyaçları karşılayan bir maske tasarlamak ve geliştirmek için teknik bilgi ve teknolojiden yararlandı. Hava filtreleme ve nefes alabilirlik için optimize edilmiş EP PA 2020 (Energiapura Pure Air) yüz maskesi, çalışırken uzun saatler boyunca koruma sağlıyor ve tekrar kullanılabilir. Ancak Energiapura, maskeleri süblimasyon baskısıyla markalaştırıp özelleştirerek daha da ileri gitti. Energiapura’nın kurucusu ve CEO’su Alberto Olivetto, “Cesur renklendirme, Energiapura markasını her zaman ayırt etti ve bunu krizin ortasında bile değil, terk etmek istemedik” diye açıklıyor: “Sublime baskı COVID-19’a daha parlak bir yüz verebilmemizi sağlıyor. Mesajımız, tam da bu zor zamanlarda renk ve biraz iyimserlik katmak.”

93/42 EEC Tıbbi Cihazlar – Sınıf I yıkanabilir ile uyumlu EP PA 2020 maskesi, UNI EN 14683: 2019’un temel gereksinimlerini karşılıyor. Üretim sürecini yeniden yönlendiren Energiapura, şimdi hastanelerden, eczanelerden, kimyagerlerden, şirketlerden ve hatta tüketicilerden gelen artan talebi karşılamak için üretim seviyelerini artırıyor.


Kazanan bir marka

Energiapura, Tezze sul Brenta’daki genel merkezinde 25 personel istihdam etmektedir. Üretimin bir kısmının yönetildiği Tunus’ta ise 80 çalışan daha çalışıyor.

Energiapura’nın hikayesi, Alberto Olivetto’nun Vicenza, Treviso ve Montebelluna eyaletlerinin kavşağında Veneto tekstil bölgesinin kalbinde faaliyet gösterdiği 1990 yılında başladı. En başından beri araştırma ve inovasyona odaklanan şirket, fonksiyonel spor giyim niş pazarında yer aldı.

1994 yılında, şirket kendi adına spor giyim üretiminin başladığını gösteren temel bir adım olan Energiapura markasını tescil etti. Alp ve kros kayağı için okullar ve kulüpler artık ana hedef gruplarıydı. “Bu pazarı ele almanın daha zor yolunu açıkça seçmiştik. Ama sonra tekrar, rekabetten daha fazlasını sunabileceğimizi biliyorduk ”diyor Olivetto. “Fark edilmemize yardımcı olan bir katma değer olan kapsamlı renk kullanımımız sayesinde, her özel durum için ısmarlama ürünler sunabildik.”

Mimaki süblimasyon baskısı sayesinde renk ve kişiselleştirme her zaman Energiapura’nın üretim sürecinin merkezinde yer aldı. “Yıllarca süren araştırma, geliştirme ve testlerle desteklenen, fark oluşturmamızı sağlayan şey süblimasyonun uzman kullanımıydı. Tek renkli gelenekten koparak, beyazın egemen olduğu Alplere ait renk ekledik ve bu basit fikir inanılmaz imkânlar açtı.”

Bunu en iyi performans gösteren kumaşlarla yapılan araştırmalarla birleştiren Energiapura, hızla uluslararası alanda da yer aldı. Avrupa, Rusya, Japonya ve ABD’nin önde gelen tedarikçilerinden biri olan şirket, dünyanın dört bir yanından kayak şampiyonlarıyla ortaklıklar kuruyor. Kayakçılar, “Energiapura iyi şanslar getiriyor”, diyorlar.  Olivetto ise ekliyor: “Gerçekten, markamızı kim giyerse kazanmaya başlar. Ama bu aslında bir şans meselesi değil. Her şey kumaşlarımızın teknik özellikleri ve performansı ile ilgili.”

Sublime baskı fark kazandırır

Şirket bu yolculukta, yaklaşık 12 yıl önce Mimaki ile karşılaşması ile Mimaki rulodan ruloya süblimasyon yazıcıların kurulumu ile başlayan ve şu anda bir JV5 ve iki JV300s de dahil olmak üzere dört makine kurulumu ile kalitede bir sıçrama daha yaptı. “Her şeyin merkezinde süblimasyon baskısı var. Neredeyse sınırsız tasarım özgürlüğü ile müşterilerimize gerçekten benzersiz tasarımlar sunabiliyoruz. Mimaki sayesinde uygulamalarımızı genişletirken kalitemizi sürekli geliştiriyoruz. Bu noktada, kaval kemiği ve kol korumaları dahil aksesuarlarımızı bile özelleştiriyoruz. Renkli kaval kemiği korumaları sunan ilk kişiydik ve kayak yarışları için kol korumaları aslında bizim buluşumuz. ”

Ama Energiapura daha da ileri gidiyor. Şirket, transfer kâğıdında biriken mürekkep miktarlarını yönetmeye odaklanarak renk aktarım yöntemlerini denemeye devam ediyor. “Öncelikle iki veya üç kat kumaştan oluşan kompozit malzemelerle çalışıyoruz. Akılda tutulması gereken en önemli faktörlerden biri hava akışıdır ve bu konuda birçok iç test yapıyoruz. Süblime baskı, hava akışını optimize etmeye yardımcı olur, kumaşa ve dolayısıyla bir giyim parçasına – amaçlanan kullanım için ideal teknik özellikler ve aerodinamikler verir ”diye açıklıyor Olivetto. “Kullanılan pigmentler ve bunların kumaşların aerodinamik performansı üzerindeki etkileri ile oynayarak ‘kazanan formüller’ yaratmayı başardık.”

Pure Air, Energiapura’nın maskesi

Energiapura, fonksiyonel bir konsepte dayanan etkili bir koruyucu maske olan EP PA 2020’yi bu şekilde tasarladı ve üretti. “Her şey kendi personelimizi Coronavirüs’ten koruma ihtiyacı ile başladı. Her zamanki tarz operasyonumuza dayanarak, laboratuvarlarımıza cihazlarımıza verilecek üç ana özelliği tanımlamak için bir çalışma aşaması başlattık: koruma, nefes alabilirlik ve tekrar kullanılabilirlik.” EP PA 2020, üç kumaş katmanından oluşur: birincisi, dış katman, DWR ile işlenmiş polyester, ikincisi, bir filtreleme fonksiyonu sağlayan TNT polyester ve yüz ile temas eden üçüncü, polyesterdir coolmax ve karbon gibi özel lifler içerir. Bu şekilde, maske sadece gerekli korumayı garanti etmekle kalmaz, aynı zamanda nefes alabilir olduğundan, çalışma sırasında saatlerce takılabilir. Ayrıca sterilize eden vianormal yıkama ve buharlı ütüleme tekrar kullanılabilir. ”

Mevcut krizin ötesinde, Energiapura projesi de geleceğe bakıyor. “Maskelerimizi hastane imajından ayırmak istedik. Nasıl? Özelleştirme yoluyla, onları şirket markası ve müşteriler tarafından sağlanan tasarımlarla süsleyerek.” Burada devreye Mimaki JV300 geniş formatlı yazıcı giriyor. Hızlı iş değişiklikleri için son derece üretken ve optimize edilmiş, artan talep zamanlarında gereken hızlı geri dönüşleri sağlıyor.

“İnovasyon DNA’mızın bir parçası. EP PA 2000 laboratuvarlarımızda yapılan çok sayıda araştırmanın meyvesi. Sadece maskeden daha fazlası, tam teşekküllü bir yüz koruyucu cihaz. Bu projeyi tasarlarken, gelecek hakkında çok düşündük çünkü Coronavirüs sonrası dünyanın farklı olacağına ve yeni sosyalleşme yollarını içereceğine inanıyoruz. Yüz koruması önümüzdeki aylarda kritik bir rol oynayacak, bu yüzden gerçekten eğlenceli bir ürün oluşturmak istedik – kişisel bir dokunuş ve biraz neşe katmak. Bir moda aksesuarı gibi. ”

Olivetto, “Sonuncu ama en önemlisi, maskenin yeniden kullanılabilirliği, bertaraf ile ilgili sorunlardan kaçınmak ve çevremizin yararına sıfır atık kültürü üzerinde çalışmak” dedi.

 

 

#Mimaki #Energiapura #Sublimebaskı #maske #süblimasyon #rulo #inovasyon #Coronavirüs # #EPPA2020

İnceleyin

Lidya Grup, FESPA Eurasia 2021’de son teknoloji dijital baskı makinelerini sergiliyor

Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, 2 – 5 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar ...