Anasayfa / OLDEST POSTS / Endüstrinin 3.Devrimi

Endüstrinin 3.Devrimi

zaxe3D yazıcılar teknoloji dünyasının en popüler konuları arasına girmeye başladı. MIT’nin (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) yeni dünyanın top 5 teknolojik gelişmesi arasında gösterilen 3D yazıcı teknolojisi, Barack Obama tarafından da Amerika Birleşik Devletler’nin gelişmesinde önemli rol alan 5 teknoloji kapsamında gösterildi.

Üretimi ev boyutuna indirgemesi ve plastik mamulleri üretimde ki alışılagelmiş kalıp ve kalıpçılık maliyetlerini sıfırlamasından dolayı 3.endüstri devrimi olarak da görülmektedir. Her ivmeli olarak yaklaşık %15 kadar büyümesi beklenen 3D yazıcı sektörü, ticari yaşamda da köklü değişiklikler yapması öngörülüyor. Şirketlerin tedarik zinciri yönetimini temelinden değiştirmesi beklide ilk akla gelen ticari değişiklik olacaktır. Özellikle stok tutmak yerinde istenildiği zaman istenilen parçanın basılarak son tüketiciye gönderilmesi şirketlerin stok maliyetlerini minimuma indireceği gözüküyor. Ayrıca 3D yazıcılar, prototip üretmenin ve hobi amaçlı çalışmaların çok daha ötesinde bir alan yaratacak. 3D yazıcılar ile basılan ürünler sayesinde, her firma müşterilerine kişiye özel ürünler sunup, kendi sektörlerinde fark yaratabilecekler.

Türkiye’nin 3D Yazıcısı Zaxe

2013 yılından beri 3D baskı teknolojileri üzerine Ar&Ge ve Ür&Ge yapan Zaxe, yeni ürünü Discover ile Haziran ayında piyasa çıktı. Discover ile uluslararası ölçekte dünya standartlarının üzerinde bir 3D yazıcı geliştiren Zaxe, kullanıcı deneyimini, tasarımı ve teknolojik alt yapıyı ön planda tuttu. Kablosuz ağ bağlantısı, dokunmatik renkli ekranı ve güçlü Arm işlemcisi ile sağlam, kaliteli ve hızlı 3D baskılar alabilmek mümkün. En önemli özelliği kendilerine ait yazılım ile kontrol edilebilen ve internete bağlı olarak kullanılan Discover, 2016 Ocak ayında gelecek olan güncelleme ile bulut sistemlere de bağlanabilecek. Böylece baskı merkezleri, eğitim kurumları ve Ar&Ge ofisleri gibi birden fazla 3D yazıcı kullanan alanlarda, tek bir yazılım üzerinden tüm 3D yazıcılar kontrol edilebilinecek.

Zaxe’nin Discover için geliştirdiği yazılım XDesktop, ev kullanıcılarının kullanabileceği basitlikte bir 3D yazıcı yazılımı olarak tasarladı. 3D modelleri sadece 3 adımda kablosuz internet bağlantısından baskıya gönderip, çıktı alabiliyorsunuz. Türkçe ve İngilizce kullanım dili mevcut olan yazılım, Zaxe Discover’ın yanında ücretsiz olarak veriliyor.

Eğitimde 3D Yazıcı Devrimi, Zaxe Lab

Öncelikli hedef kitlesinde endüstriyel tasarım ofisleri, mimari ofisler, eğitim kurumları ve Ar&Ge merkezleri olan Zaxe, Zaxe Lab projesi ile eğitim zaxe-discoverkurumlarına özelleşmiş bir proje sunuyor. Zaxe Lab, anaokulundan-üniversite seviyesine kadar çocukların eğitim ve öğretim hayatlarında nesneleri görerek, dokunarak ve hissederek öğrenmelerini amaçlıyor. Ulaşamadıkları veya her zaman resimlerden gördükleri her türlü objeyi Zaxe Lab’lar sayesinde, çocukların ulaşabileceği ve hatta sahip olabileceği bir seviyeye indiriyor. Fizik dersinde geçen deneyleri, kimyasal reaksiyonları, matematik formülleri, biyoloji için kemik, kas, doku sistemleri, hücre modellerini, tarihsel mekanları ve hatta tarihi eselerin replikalarını 3d olarak basılabilme imkanı veren Zaxe Lab’lar, dünyada ki diğer eğitim kurumlarında da 3D yazıcıların bu denli aktif kullanımı için örnek teşkil ediyor. Ayrıca her yaş gurubu çocukların dönemsel yaratıcılık gelişimleri içinde çeşitli aktivite ve ders içeriği sağlayan Zaxe Lab’lar, çocukları daha mezun olmadan kendi tasarladıkları ve ürettikleri nesnelere ulaşabilmesini sağlıyor. Çocuklar basit 3d modelleme programları sayesinde kendilerine ait hava, kara ve deniz araçlarını basıp, kendi tasarımları üzerinden aerodinamiği, hidrodinamiği, mekanik sistemleri ve tasarımı öğrenebiliyorlar. Öğrencilerin küçük yaştan tasarlama, üretme ve başarma duygularını da geliştiren Zaxe Lab, dersleri daya iyi anlama becerilerinin yanı sıra, özgüven gelişiminde yardımcı oluyor.

Uzman Maker kadrosu, danışman eğitimcileri ve mühendisleri ile geliştirilen Zaxe Lab üniversiteler ve özel eğitim kurumlarına kurulum için destek vermektedir.

Türkiye çapında yetkili satış ve teknik servis ağı yapılandırmasını yıl sonuna kadar bitirecek olan Zaxe, 3D yazıcılarda Türkiye’nin öncü markası ve uluslararası alanda 3D yazıcılarda dışarıya açılan yüzü olma yolunda ilerliyor.

Hedefleri arasında öncelikli olarak MENA bölgesi olan Zaxe, Ortadoğu ve Rusya pazarına 2015’in son çeyreğinde hızlı bir giriş yapmayı planlıyor. Türkiye’de 3D yazıcı sektörü şu an endüstri seviyesinde olduğunu belirten Zaxe, 2 yıllık süre içinde masaüstü 3D yazıcıların tüm evlere gireceğini öngörüyor.

İnceleyin

KÜRESEL BASKI ENDÜSTRİSİ EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZORLUKLARLA KARŞI KARŞIYA 7. drupa Küresel Eğilimler Raporu

7.drupa Küresel Eğilimler Raporu Nisan ayında yayınlandı. Korona virüsünün patlak vermesinden ve drupa’nın Nisan 2021’e ...