Anasayfa / OLDEST POSTS / Esko Başarısını FESPA’da da Gösterdi
Esko

Esko Başarısını FESPA’da da Gösterdi

FESPA Hamburg 2017’de yenilikleri ile tüm dikkatlerini üzerine çeken Esko, EDP’den aldığı iki ödül ile başarısını gözler önüne serdi. Sektörde 50. yılını yakın zamanda kutlayan Esko, yenilikçi ve kabiliyetli çözümler ile sektörde devrim yapmaya devam ediyor.

EskoFESPA Hamburg 2017 fuarına ciddi önem vererek hazırlanan Esko, piyasanın dijital kesim sistemlerindeki otomasyon beklentisine paralel olarak sektörün en hızlı ve profesyonel çözümü olan Kongsberg C64 kesim sistemiyle otomatik besleme ve otomatik istifleme çözümünü tanıttı. Esko ayrıca Kongsberg’in kalite ve sağlamlıktan ödün vermeyen X serisini de fuarda sergiledi. Esko Türkiye Genel Müdürü Mustafa Salur, fuar hakkındaki izlenimlerini, tavsiyelerini ve sergilenen ürünlerin avantajlarını bizlerle paylaştı.

Sektörün en hızlı ve profesyonel çözümü; Kongsberg C64

Esko Türkiye Genel Müdürü Mustafa Salur FESPA Hamburg 2017 fuarı hakkındaki izlenimlerini şöyle anlattı: “Genel olarak olumlu bir fuar geçirdik ancak daha önceki FESPA fuarlarına göre Türkiye’den gelen ziyaretçi sayısında düşüş olduğu kanaatindeyim.

Fuarda piyasanın dijital kesim sistemlerindeki otomasyon beklentisine paralel olarak sektörün en hızlı ve profesyonel çözümü olan Kongsberg C64 Kesim sistemiyle otomatik besleme ve otomatik istifleme çözümünü tanıttık. Bununla birlikte işlerini ilerletmek, Kongsberg’in kalite ve sağlamlıktan ödün vermeyen X serisini de alternatif bir çözüm olarak sektöre sunduk.”

Salur, FESPA Hamburg 2017 fuarına Türkiye’den 14 firmanın katılmasını şöyle değerlendirdi: “Sektörün yurtdışı piyasalara ve ihracata dayalı bir modele yönelmesi ülkemiz adına da son derece olumlu bir durum. Bu konuda atılım yapan firmaların desteklenmeli ve yeni pazarlarda karşılanabilecek zorluklar konusunda da yol gösterici olunmalı. Buradaki bilgi paylaşımı sektör firmalarının gelişiminde çok büyük rol oynamaktadır. Belli bir standart ve kaliteyi ancak doğru bilgiyi sektörle paylaşırsak elde edebiliriz. Bir anlamda bizim de hedefimiz müşterilerimizle tecrübelerimizi paylaşmak.”

Tam donanımlı teknik destek

Salur, Esko’nun FESPA’da sergilediği çözümleri anlattı. “Baskı öncesinde işe hazırlık, tasarım, 3D modelleme ve otomasyon yazılımlarımız ‘Automation Engine, Stuido, ArtiosCAD, Webcenter, Artpro+, Deskpack’ da firmaların baskı öncesi süreçlerini optimize etme yolunda çok ciddi katma değer sağlamakta. Firmaların baskı öncesi süreçlerini modernize etmeye başlamaları ve belli bir standartta iş süreçlerini yönetmeleri kazançlarını ve üretilen iş kalitesini uzun yıllar koruyabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu noktada Türkiye içinde tam donanımlı teknik desteği vermekteyiz. Müşterilerimizle birebir çalıştığımız çözüm odaklı büyümeye giden yolda partnerlik görevini tam anlamıyla üstelendik. Makina almış veya başka marka kesim çözümleri kullanan firmaların dahi en önemli açığı ‘baskı öncesi ve iş hazırlığındaki iyileştirmeler’ diyebiliriz. Umut ediyorum bu konuda ileriki günlerde daha fazla yol alacağız ve baskı öncesi yazılım yatırımına ülkemiz sektör mensuplarını biraz daha fazla ikna edeceğiz.

“EDP tarafından iki ödüle layık görüldü.”

Salur, Esko’nun FESPA’daki sergilediği yeniliklerden bahsetti: “ArtiosCAD Display Store sertifikalı ve üretime hazır POP stand tasarımlarının barındırıldığı dijital bir kaynak olmakla beraber açık hava reklam sektörü ve stand üretimi yapan firmalara çok büyük kolaylık sağlamıştır. Bu dijital kütüphane sayesinde artık bir stand çözümünü anında sunabilir ve aynı gün üretime girebilirsiniz. Bu kütüphane dinamik olarak her geçen gün büyümektedir ve sektöre katma değer sağlamaktadır. Sektöre kattığımız bu yeni çözüm ile başarıyı yakalamamız uzun sürmedi ve EDP, European Digital Press tarafından iki ödüle layık görüldü.

Ayrıca Otomatik istifleme ve besleme sistemi ilk defa bu fuarda tanıtıldı. Bu sistemler dijital sonlandırma otomasyonu için geliştirilen yazılımlar dışında donanımsal olarakta çok büyük bir dönüm noktası diyebiliriz. Yeni donanım ile operatörlerin zamanlarını çok daha verimli kullanabildiği bir iş alanı oluşturuyoruz. Sadece zamandan verim almakla kalmayıp vakit israfını da minimize etmiş oluyoruz.”

“Üretilen her 3 makinadan yaklaşık 2 tanesi dijital sektör ile bağlantılı.”

EskoSalur, dijital kesim sistemlerinin sektördeki konumunu değerlendirdi: “Şu an global piyasalara baktığımızda hemen hemen her sektörde dijitalleşmenin ve kişiselleştirlmiş ürünlerin kaçınılmaz olduğunu görmekteyiz. Tirajlar giderek düştüğü gibi özel şekil ve malzeme talepleri ile doğrudan hız kazanmakta. Bu noktada UV baskı çözümü de giderek büyümekte. Üretilen her 3 makinadan yaklaşık 2 tanesi dijital sektör ile bağlantılı olarak piyasada yerini bulmakta. Esko olarak müşterilerimize sunduğumuz bu avantaj dijitalle entegre edilmiş ve herzaman müşterilerimizle büyüyen sistemler olmuştur. Bunu da zaten yeniliklerimiz ve sektöre kattığımız başarı hikâyeleriyle kanıtlamaktayız.”

Analiz, referans, verim, dayanıklılık, kâr…

Salur, dijital kesim sistemi yatırımında firmaların dikkat etmesi gereken noktaları ve yatırımda hangi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. “Piyasada var olan sistemleri çok iyi analiz edip doğru karşılaştırmaların yapılmalı. Üretim teknikleri, iş kabiliyetleri, sarf ve yedek parça ihtiyaçları, makina dışında işlerini verimli ve karlı hale getirebilecekleri yazılım çözümlerinin olup olmadığı, üretici firmanın Türkiye’de yerleşik olup olmadığı hakkında bilgi toplanmalı. Zira distribütörlük artık kolayca el değiştirebiliyor. Ayrıca satılan sarf malzemelerin piyasadan temin edilip edilmediği, rekabetçi olup olmadığı ve dayanıklılık süresi sorgulanmalı. Yatırım yaparken sektöre yön veren büyük baskı makinalarının referanslarına da kulak vermek ve araştırmak faydalı olacaktır. Firmaların beyanları ve altına imza attıkları teknik veriler çok önemlidir. Bu noktada makinanın performansının ve teknik verilerinin gerek broşür gerekse üretici web sayfasından temin edilebiliyor olması önemli bir noktadır. Aksi takdirde sektörde yanlış yönlerdirme yapabilen, kolayca yalan söyleyebilen ve bunu alışkanlık haline getiren kişi ve firmaların eline düşmeleri kaçınılmaz olacaktır.”

Esko, sektörde devrim yapmaya devam edecek

Salur, son olarak:  “Ürünü alıp kullanmaya başlarken kazanmak önemlidir. Ancak kazanmanın önemli olduğu kadar ürünün ikinci el piyasa değeri ve ne kadar uzun ömürlü olduğu da çok önemlidir ve dikkat edilmelidir. CNC Router, Plotter ve Lazer gibi birden fazla ürünle çalışmak yerine tek ve profesyonel bir kesim sistemi ürün ile çalışmak firma adına büyük avantaj oluşturacaktır. Burada sadece donanımsal olarak değil yazılımsal olarak da iş süreçlerinin modernize edilmesini, hızla ilerleyen teknolojilere ve dijital çağa daha kolay adapte olunmasını sağlayacaktır.  Bu işte 50. yılını yakın zamanda kutlamış bir firma olarak sektörde yenilikçi ve kabiliyetli çözümlerimizle var olmaya ve sektörde devrim yapmaya devam edeceğiz” dedi.

#Esko #KongsbergC64 #EDP #FESPAHamburg #MustafaSalur #Fuar

İnceleyin

KÜRESEL BASKI ENDÜSTRİSİ EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZORLUKLARLA KARŞI KARŞIYA 7. drupa Küresel Eğilimler Raporu

7.drupa Küresel Eğilimler Raporu Nisan ayında yayınlandı. Korona virüsünün patlak vermesinden ve drupa’nın Nisan 2021’e ...