Anasayfa / OLDEST POSTS / FESPA Eurasia Üçüncü Senesinde Hız Kesmeden Büyüdü

FESPA Eurasia Üçüncü Senesinde Hız Kesmeden Büyüdü

IMG_0414-(640x480)

 

ARED’in %50 ortağı olduğu FESPA Eurasia, 2015’te sektörün fuarı olarak yerini sağlamlaştırdı.

Kuruluşunun 15. yılında, ortağı FESPA ile FESPA Eurasia’yı üçüncü kez düzenleyen ARED, 10-13 Aralık’ta CNR Expo’da gerçekleşen fuarda geniş format baskı, endüstriyel reklam ve dijital tekstil profesyonellerini başarılı bir organizasyonla dört gün boyunca misafir etti.

 

 

Sektörün Fuarı Sektörü Desteklemeye Devam Ediyor

FESPA, 50 yıllık uluslararası fuar organizasyonu deneyimi ile vardığı noktada, üyesi olan 37 ulusal derneği ve bölgesel sektörleri desteklemeye FESPA Eurasia ile devam etti. Misyonunun odağında baskı profesyonelleri arasında bağlar kurmak ve bu kapsamda küresel anlamda baskı, endüstriyel reklam ve dijital tekstil sektörlerine destek vermek olan FESPA, bu hedefini “Amaç İçin Kazanç” felsefesi doğrultusunda, dünya genelinde düzenlediği fuar ve etkinliklerden elde ettiği yaklaşık dört milyon Euro’luk kazanç fazlasını baskı sektörüne geri yatırarak gerçekleştiriyor.

Türkiye’deki açıkhava reklamcılarını bir çatı altında toplayan ve kar amacı gütmeyen tek resmi kuruluş olan ARED, FESPA ile kurduğu ortaklıkla hayata geçirilen FESPA Eurasia’yı, sektöre sadece ürünlerin sergilendiği bir fuardan fazlasını sunabilmek amacıyla düzenliyor.

senesinde FESPA Eurasia’nın katılımcı ve ziyaretçilerden gördüğü yoğun ilgi, fuarın sektörün fuarı olarak yerini sağlamlaştırdığına ve FESPA Eurasia’ya verilen desteğin sektöre verilen destek olduğu bilincinin pekiştiğine işaret ediyor.

FESPA Eurasia Kapılarını 3. Kez CNR Expo’da Açtı

ARED ve Genç Aredliler Yönetim Kurulları, FESPA Başkanı Yaşar Güvenen ve FESPA CEO’su Neil Felton’un katılımıyla gerçekleşen kurdela kesme töreniyle 10 Aralık Perşembe günü kapılarını açan FESPA Eurasia 2015, dört gün boyunca yaklaşık 9.200 ziyaretçiyi ağırladı.

ARED Başkanı Halil Eligür, açılış konuşmasında 2015’te hem ARED’in 15. yaşını kutlamaktan hem de FESPA Eurasia’yı üçüncü kez gerçekleştiriyor olmaktan dernek olarak büyük gurur duyduklarını belirtti. 2013’te ilk defa düzenlenen fuarın katılımcı ve ziyaretçi grafiğini her sene yükseltebilmesini fuarın özenli ve kaliteli organizasyonunun yanı sıra sektörün FESPA Eurasia’yı kendi fuarı olarak benimseme isteğine bağlayan Eligür, sözlerini herkese başarılı bir fuar dileyerek sonlandırdı.

Sektörün Gelecekteki Profesyonelleri FESPA Eurasia’daydı

ARED’in sektöre nitelikli ve eğitimli iş gücü kazandırmak amacıyla FESPA desteği ile İstanbul, Ankara ve İzmir’deki üç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açtığı “ARED Endüstriyel Reklam Ürünleri Teknik Öğretim Programı” öğrencileri FESPA Eurasia 2015’i ziyaret ederek sektörün sunduğu istihdam potansiyelini ve teknolojik yenilikleri ilk elden gözlemleme şansı buldular.

Fuarı, ARED’in iş birliği içinde olduğu İstanbul İnönü, Ankara Balgat ve İzmir Mersinli M.T.A.L.’lerin yanı sıra Ataşehir İbrahim Müteferrika Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Haydarpaşa ve Zeytinburnu İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nden toplam 255 öğrenci ve öğretmen ziyaret etti. Öğrenciler, ARED’in desteğiyle FESPA Eurasia’yı gezme ve eğitimini aldıkları endüstriyel reklamcılığa dair somut fikirler elde etme imkanı buldular.

 

Sektör Profesyonelleri ARED-FESPA Standında Bir Araya Geldi

ARED’in geniş yerel ağları sayesinde günden güne gelişen sektörel ilişkiler fuar süresince ARED-FESPA standında gerçekleşen görüşme, toplantı ve sohbetlerle güçlendi. Dört gün boyunca standda bulunan ARED Yönetim Kurulu Üyeleri, standı ziyaret eden misafirlerle bir araya gelerek fuara dair ilk yorum ve izlenimleri sıcağı sıcağına edindiler.

Ayrıca, İMEDDER (İlk Matbaacılar Eğitimi Destekleme Derneği), Adana SMTC, ATO (Ankara Ticaret ve Sanayi Odası), İZTO (İzmir Ticaret Odası), Antalya Reklamcılar Matbaacılar Odası, BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası) ve ETO’dan (Eskişehir Ticaret Odası) toplam 300 sektör temsilcisi ARED’in davetlisi olarak FESPA Eurasia’yı gezdiler ve standda farklı illerden meslektaşlarıyla buluşma fırsatı yakaladılar.

ARED’in güçlü sektörel bağları ve eğitim kurumlarıyla süregelen aktif ilişkileri sayesinde FESPA Eurasia 2015, sektör temsilcilerinin tanışma ve yüz yüze görüşme imkanı bulduğu, çeşitli oda ve derneklerin karşılıklı farkındalıklarının ve iletişim kanallarının arttırıldığı ve sektörün geleceği olan bölüm öğrencilerinin ilk elden profesyonel dünyayı gözlemleyebildiği bir etkinlik olma başarısına erişti.

“Açıkhavada Dünden Bugüne Ustalarımız” Kitabının Lansmanı FESPA Eurasia Katılımcı Partisi’nde Yapıldı

FESPA Eurasia 2015 katılımcıları için WoW Hotel’de 11 Aralık Cuma günü gerçekleştirilen partiye ARED ve FESPA Yönetim Kurulları’ndan ve fuar katılımcılarından 180’i aşkın kişi katıldı. Katılımcı partisinde misafirleri selamlayan FESPA CEO’su Neil Felton ve FESPA Başkanı Yaşar Güvenen fuarı destekleyen katılımcılara ve ARED ve FESPA ekiplerine teşekkür ederek Türkiye’de sektöre verilen desteğin sürdüreleceğinin sözünü verdiler.

Katılımcı partisinde ayrıca ARED’in dört yıldır çalışmalarını sürdürdüğü “Açıkhavada Dünden Bugüne Ustalarımız” kitabının lansmanı gerçekleştirildi. Açıkhava reklamcılığı mesleğinin tarihini korumak, sektörün bugünlere gelmesini mümkün kılan ustaların geçmişine sahip çıkmak ve genç nesillere açıkhava reklamcılığının evrimini sunacak bir kaynak oluşturmak amacıyla hayata getirilen proje, Türkiye’de benzeri olmayan bir çalışma olma özelliğini taşıyor.

Projenin ilk adımları başkanlığı döneminde atılan ARED V. ve VI. Dönem Başkanı Birol Fedai lansmanda yaptığı konuşmasında sektörden aldığını yine sektöre yatıran duyarlı meslektaşlarına teşekkür ederken ARED Başkanı Halil Eligür ise ederek “Açıkhavada Dünden Bugüne Ustalarımız” kitabının tüm sektör için anlam taşıyacağını ve açıkhava reklamcılığının geçmişine dair önemli bir kaynak olacağını umut ettiğini belirtti.

FESPA Eurasia’nın Eğitim Etkinlikleri Yoğun İlgi Gördü

FESPA Eurasia 2015 ziyaretçileri fuar süresince sektördeki gelişmeleri uluslararası kapsamda keşfetme, dünyadaki en güncel ürün, uygulama ve çözümleri kaynaklandırma ve yenilikçi teknolojilere dair fikir sahip olma açısından zengin bir etkinlik programı ile dört gün boyunca fuardaki eğitim aktivitelerine birebir dahil olma şansı yakaladılar.

Bu sene fuar alanında gerçekleştirilen Dijital Tekstil Konferansları fuar süresince ziyaretçilerin yoğun katılımıyla düzenlendi. Renk yönetimi, serigrafi baskıya giriş ve dijital baskı uygulamaları gibi konuların işlendiği toplam 15 panelde, FESPA Eurasia ziyaretçileri tekstil baskı uzmanlarının sunduğu zengin içerikli konferans oturumlarına katılma imkanı buldular.

Her sene olduğu gibi bu sene de Endüstriyel Baskı Atölyesi sektörel ve teknik ipuçlarının ilk elden edinilmesini mümkün kılan renkli bir eğitim üssü olarak ziyaretçileri karşıladı. Tabela yazımı, pleksi kutu harf yapımı ve neon ve led uygulamalarının canlı olarak dört gün boyunca gerçekleştirildiği Endüstriyel Baskı Atölyesi ziyaretçiler için önemli bir artı değer kaynağı olmaya fuarın üçüncü senesinde de devam etti.

Fuarın en ilgi çeken etkinliklerinden biri her zamanki gibi araç kaplama alanı aktiviteleri oldu. Profesyonel araç kaplama uzmanı Ole Solskin Ravn fuarın her günü alanda temel ve profesyonel araç kaplama atölyeleri düzenleyerek ziyaretçilerin sorularını yanıtladı. Montaj, araç kaplamada 2016 trendleri ve en yeni malzeme ve teknikler üzerine oturumlar düzenleyen Ravn, özellikle fuarı ziyaret eden öğrencilerin yoğun ilgisiye karşılaştı.

Ole Solskin Ravn aynı zamanda araç kaplama yarışmasının da jüri üyeliğini üstlendi. World Wrap Master Eurasia unvanı için yarışan profesyonel araç kaplamacılar fuar boyunca hünerlerini sergiledi. Fuarın son günü açıklanan sonuçlara göre Romanya ve Türkiye’den katılan yarışmacılar 3. ve 2. olurken Bulgaristan’dan katılan yarışmacı birinci olarak 8-11 Mart 2016’da FESPA Digital Amsterdam’da gerçekleşecek World Wrap Masters’a katılmaya hak kazandı.

 

IMG_2749-(480x640)ARED Endüstriyel Reklam Yarışması’nın Kazananları FESPA Eurasia’da Belirlendi

Endüstriyel reklamcılığın açıkhava uygulamalarında dikkat çeken projelerin ödüllendirilmesi için hayata geçirilen ARED Endüstriyel Reklam Ödülleri’nin kazananları, 12 Aralık 2015 Cumartesi fuar kapanış saatine kadar yaklaşık 350 ziyaretçinin kullandığı oylar sonucunda belirlendi.

Yarışmanın 13 Aralık Pazar günü ARED-FESPA standında açıklanan sonuçlarına göre birinciliğin sahibi olarak FESPA Digital 2016 Fuarına 2 gün+1 gece konaklamalı çift kişilik ziyaret ödülünü Bursa’dan Çizgi Reklam kazandı. Yarışmanın ikinci ve üçüncüsü ise Adana’dan Pehlivan Reklam oldu.

ARED Başkanı Halil Eligür’ün takdim ettiği ödülleri, Çizgi Reklam Üretim Sorumlusu Mesut Çolakoğlu ve Pehlivan Reklam Genel Müdür Yardımcısı Fahri Pelit şirketleri adına kabul etti.

Geçen seneye göre %11,5 artış gösteren tekil ziyaretçi sayısı ve %7 büyüyen fuar alanıyla FESPA Eurasia, üçüncü yılında sektöre yine başarılı bir organizasyon sundu.

FESPA Eurasia 2016, 8-11 Aralık’ta CNR Expo’da!

İnceleyin

KÜRESEL BASKI ENDÜSTRİSİ EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZORLUKLARLA KARŞI KARŞIYA 7. drupa Küresel Eğilimler Raporu

7.drupa Küresel Eğilimler Raporu Nisan ayında yayınlandı. Korona virüsünün patlak vermesinden ve drupa’nın Nisan 2021’e ...