Anasayfa / AKTÜEL / KÜRESEL BASKI ENDÜSTRİSİ EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZORLUKLARLA KARŞI KARŞIYA 7. drupa Küresel Eğilimler Raporu

KÜRESEL BASKI ENDÜSTRİSİ EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZORLUKLARLA KARŞI KARŞIYA 7. drupa Küresel Eğilimler Raporu

7.drupa Küresel Eğilimler Raporu Nisan ayında yayınlandı. Korona virüsünün patlak vermesinden ve drupa’nın Nisan 2021’e ertelenmesinden önce yapılan bir anketten elde edilen sonuçlar, pozitif kalan ancak daha zorlu küresel ekonomik koşulları yansıtan küresel bir endüstriyi gösteriyor.

Ambalaj ve Fonksiyonel pazar sektörleri, Yayıncılık ve Ticari alanlara göre daha iyi durumda görünüyor. Kuzey Amerika hareketli görünmeye devam ediyor, ancak Avrupa’da ve diğer tüm bölgelerde güven azaldı. Gelişmekte olan bölgeler siyasi istikrarsızlık ve yozlaşma ile ilgili endişelerle geri çekilirken, gelişmiş bölgeler kaçınılmaz bir döngüsel ekonomik gerilemeden endişe duymaktadır. Kâr marjları üzerinde sürekli baskı vardır, ancak giderek daha iyi şirketler bunu sürekli yeniliklerle karşılamaktadır. Matbaacılar ve tedarikçiler rekabetçi kalmaya ihtiyaç duyduklarından yatırım planları güçlü olmaya devam ediyor.

Bulgular, geçen Kasım ayında yayınlanan 7. büyük yıllık anketten, drupa 2016’da matbaacı ve katılımcılardan alınan ve Printfuture (İngiltere) ve Wissler & Partner (CH) tarafından yönetilen üst düzey karar alıcıların drupa Uzman Paneline geldi. Tüm bölgelerden yaklaşık 600 matbaacı ve yaklaşık 200 tedarikçi katıldı.

Küresel olarak % 17 daha fazla matbaacı, şirketlerinin ekonomik durumunu “kötü” olarak bildirenlere kıyasla “iyi” olarak nitelendirdi. Tedarikçiler için net pozitif denge % + 32’de daha da güçlüydü. Bununla birlikte, 2007/8 durgunluğunu takiben uzun yavaş iyileşme ve o zamandan beri daha temkinli bir yaklaşımın ardından 2017’de güven zirvesi ile açık bir eğilim var.

Her zaman olduğu gibi koşullar pazarlar ve bölgeler arasında değişiklik gösteriyor. Sıralama ise Ambalaj, Fonksiyonel, Ticari ve Yayıncılık şeklinde ortaya çıkıyor (dipnot 1). Gerçekten de giderek artan sayıda Ticari ve Yayıncılık matbaası diğer iki pazarda çeşitlilik kazanmaya çalışıyor. Mali tedbirler, bu eğilimleri tüm piyasa sektörlerinde zorlanan marjlarla teyit ediyor, ancak yayıncılık, gelirlerdeki aktif düşüşün en açık kanıtlarını gösteriyor.

Kuzey Amerika, drupa Global Trends Reports’un yedi yılı boyunca canlı olarak hep öne çıkıyor. Avrupa, 2018 yılına kadar artan bir güven gösterdi, ancak o zamandan bu yana güven azalıyor. Diğer tüm bölgelerde de. Tedarikçilerin sermayeleri birçok durumda daha geniş bir pazar ve bölgeye hizmet etme avantajına sahip olmakla birlikte, bölgesel müşterileri ve pazarın tamamı tarafından takip ediliyor.

Matbaalar birkaç yıldır ciroyu artırarak ve maliyetleri asgaride tutarak marjlar üzerindeki sürekli baskıya yanıt verdi. drupa Direktörü ve Messe Düsseldorf Küresel Baskı Teknolojileri Bakanı Sabine Geldermann şunları söyledi: “Matbaaların mevcut pazarlarında yeni ürün ve hizmetler başlatarak veya yeni pazarlara girerek artan bir şekilde maliyet azaltma adımları atmayı sürdüklerini görüyoruz,” diyor.

Bu nedenle, yatırım planları gelecek yıllarda sermaye harcamalarını azaltacağını bildiren tüm bölgelerde daha fazla matbaacı ile güçlü olmaya devam etmektedir. Yine, pazara göre yatırımı artıranların dengesi herkes için olumluydu, ancak Ambalajlamadan sonra Fonksiyonel, Ticari ve nihayet Yayıncılıkta en güçlü idi.

Sonlandırma en popüler yatırım alanı olarak görülüyor. Onu baskı ve ardından Baskı Öncesi / İş Akışı / MIS takip ediyor. Sonlandırmaya ilişkin planlar herhangi bir öngörüye izin vermeyecek kadar çok değişse de, planlanan baskı teknolojisi yatırımları hakkında yorum yapabiliriz. Dijital toner tabaka besleme renkli baskı makineleri en popüler yatırım aracı. Onu tabaka ofset takip ediyor ama yine de farklı pazarlarda farklı eğilimler olduğunu da belirtmek gerekir.

Printfuture Operasyon Direktörü Richard Gray şunları söyledi: “İlk defa özellikle daha geniş sosyoekonomik baskılar hakkında sorular sorduk ve dünya genelinde iki açık örüntü bildirildi. Gelişmiş bölgeler için odak noktası, ülke ya da bölgedeki ekonomik durgunluk riski ya da gerçeği ile ilgili kaygı, ardından küresel ticaret savaşları ve küresel ısınma / çevresel baskıların etkisi ile ilgili kaygıydı. Gelişmekte olan bölgeler için egemen olan ekonomik durgunluk getiren yozlaşma ve siyasi istikrarsızlıktı. Açıkçası, korona virüsünün etkisini eklemeliyiz, ancak bu henüz rapor tarafından temsil edilmeyen herkes için bir endişe. ”

Endüstri son ciddi durgunlukla başa çıktı ve şimdi koronavirüsünün etkisi ile abartılı olsa da, küresel bir yavaşlama ile başa çıkabilecek gibi görünüyor. Önemli fark, çoğu pazarda endüstrinin iş modellerini dijital iletişim sorununa uyarlamasıdır. Yatırım, eğrinin önünde yer almanın anahtarıdır.

İngilizce tam rapor Nisan ayı sonuna kadar açıklanacak ve www.drupa.com adresinden satışa sunulacak. Diğer diller daha sonra yayınlanacak ama elbette raporun tamamı olmasa da ücretsiz sunulacak geniş bir özetine Türkçe olarak sadece MATBAA&TEKNİK ile ulaşabileceksiniz.

Dipnot

Ticari baskı direkt postalama, iş formları, güvenlik, geniş format, ticari işler için sonlandırma, transactional ve fotografik baskıları içermektedir.

Yayıncılık gazete, dergi, katalog, ticari kitap üretimi, düşük tirajlı dijital katipa baskısı, talep üzerine dijital kitap baskısı ve yayınlar için ticari sonlandırmayı içerir.

Ambalaj, etiket, karton kutular, esnek ambalaj, oluklu ve ikincil ambalaj, satış noktası sergileme üniteleri, standları içeriyor.

Fonksiyonel baskı (endüstriyel, dekor ve tekstil baskı) basılı elektronikler, 3D ürünler, seramik, tekstil, duvar kâğıdı ve diğer dekor baskılarını içeriyor.

 

 

 

#drupa #ambalaj #endüstri #küresel #baskı #matbaa #etiket

İnceleyin

Kongsberg Precision Cutting Systems, İlk Yılını Kutluyor

Kongsberg Precision Cutting Systems (Kongsberg PCS), bağımsız bir şirket olmanın birinci yıl dönümünü ve başarıyla ...