Anasayfa / OLDEST POSTS / Prova Baskı ve Dijital Üretimde CGS Oris Çözümleri
Dijital

Prova Baskı ve Dijital Üretimde CGS Oris Çözümleri

Sezgin Yeşil, Renk Yönetim Uzmanı

Sezgin-YeşilZamanın en kıymetli ve en pahalı olduğu dönemleri yaşadığımız konusunda sanırım hemfikiriz. Sektörümüze baktığımızda da aynı durum söz konusu ve bu durum bizleri hiç kuşkusuz hızlanmaya itiyor. Bu yüzden dijital baskıdan prova alıyoruz veya düşük tirajlı işlerimizi dijital baskı yöntemiyle üretiyoruz. Bu noktada CGS ORIS çözümleri bizlere çok yardımcı olacak.

CGS ORIS Press Matcher // WEB

Artık dijital baskılarınızda baskı sonuçlarını doğru ve tutarlı bir şekilde üretebilirsiniz. Şimdiye kadar birden çok baskı boyunca ve ofset baskı standartları ile eşleştirmeye çalışırken doğru ve tekrarlanabilir renk sonucu almak zorlu ve zaman alıcıydı. Bunun geçmişte kaldığını söyleyebiliriz. Farklı zamanlarda veya farklı operatörler tarafından tekrar işlerin basımında dahi renk tutarlılığını sağlamak çok kolay. Ayrıca farklı marka ve model dijital baskı makinalarınızın eşleşmesi noktasında da ORIS Press Matcher // WEB çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Makinaların tüm kartuşlarını kullanarak baskı yapar ve bize en geniş renk gamutu ile profil elde etme imkanı verir. Makinalar arasında renk gamutu daha dar olan makinanın parmak izi alınarak diğer makinaların aynı renk gamutu içerisinde baskı yapması sağlanır. Bu sayede makinalarınızda renk eşleştirmesi sağlayarak aynı PDF belgeyi farklı makinalarda basabilir, aynı sonucu elde edebilirsiniz.

CGS ORISORIS Press Matcher // Web GRACoL, SWOP, ISO coated v2 (FOGRA39) ve PSO Coated V3 (FOGRA51) vb. Baskı için endüstri standarlarına uygundur ve böylece kullanıcıların ölçülebilir kalitede en yüksek standartlara uygun baskı üretimi yapmasını sağlar. Aynı PDF belgedeki sRGB ve Adobe RGB gibi farklı profilleri ayırt eder ve doğru baskı sonucunu verir. Ayrıca spot renk kataloğu oluşturarak marka (kurumsal) renklerinizi ölçüm cihazı ile ekleyebilirsiniz. CxF/X-4 spot renk düzeltmesi desteği ile PDF belgeler içerisindeki spot renklerin ayırt edilip basılmasını sağlar.

Tüm baskı belgelerinin aynı şartlarda oluşturulmaları mümkün olmayabilir. Kullanıcı hataları, eski dosya biçimleri ve eski versiyon standart dışı yazılımlar gibi sebeplerden dolayı basılması pek mümkün olmayan belgeler elde edilebilir. Bunları manuel olarak kontrol etmek ve düzenlemek oldukça zaman alıcı bir süreçtir. ORIS Press Matcher // WEB bunları otomatik olarak kontrol eder ve gerekli düzenlemeleri yaparak sağlıklı bir baskı işlemini ortaya koyar. Bu sayede istikrarlı ve kesintisiz bir baskı sağlamış olursunuz.

Ortam şartlarından kaynaklı baskıdaki gri dengesinde kaymalar oldukça renk değişimleri olabilir. Bu yüzden CMY renklerden oluşan gri dengesi sürekli tutarlı olmalıdır. Bu dengeyi manuel olarak ayarlamak zorlu ve zaman alıcı olacaktır. CGS ORIS Press Matcher // WEB ise dijital baskıda renk kaymalarını otomatik tanıyan ve müdahale eden ilk çözümdür.

ORIS PRESS MATCHER // WEB tüm baskı öncesi dosya formatlarını destekler. PDF/X, PDF, PostScript, EPS, DCS, JPEG, TIFF, TIFF/IT-P1, 1-bit TIFF, Scitex Handshake CT/LW, Scitex NLW and NCT.

CGS ORIS Color Tuner // WEB

CGS ORIS Color Tuner WEB ve Epson Sure Color Pro serisi ile baskı öncesi prova alarak işinizde hız ve kaliteyi artırabilirsiniz. İster matbaa olun ister ajans olun ister fotoğrafçı olun kaliteli iş üreterek müşterilerinizi artırabilirsiniz. Üretimden prova almak ve müşterinize onaylatmak için harcadığınız uzun zaman ve maliyetlere son verebilirsiniz. FOGRA sertifikalı baskı almanızı sağlayan CGS ORIS Color Tuner WEB yazılımı müşteriden onay alma aşamasında ve üretim aşamasında elinizde somut geçerli bir belge olmasını sağlamaktadır.

CGS ORISCGS ORIS Color Tuner WEB, Epson Sure Color Pro serisinin sahip olduğu geniş renk gamutu sayesinde doğru renkler ile baskı yapmanızı sağlar ve desteklediği Epson SpectroProofer ölçümü ile anında onaylı baskı almanızı sağlar. Ayrıca Pantone renk kütüphaneleri dahil olmak üzere özel renk tanımlama imkanı ile özel renk provalarına olanak sağlar. ORIS’in fogra sertifikalı Glossy, Matte ve Semimatte kâğıtları üretimde kullanılan tüm baskı altı malzemelerinizi simüle edebilmenizi sağlar.

CGS ORISCGS ORIS

CGS ORIS Color Tuner WEB yazılımının yönettiği Roland Versa ve Lec serisi yazıcılarda üretim için mock-up (maket) almak mümkün hale geldi. Oris’in orjinal kartuş (CMYKOrGr, White-Metallic) ve baskı altı malzemeleri (metalize, opp, şeffaf film, transfer film) ile geniş renk gamutuna sahip bas-kes makinalarda mock-up hazırlayabilirsiniz. Oris’in sahip olduğu beyaz kartuş ile metalize ve şeffaf malzemeler üzerine bölgesel opaklık verebilirsiniz. Yine metalize kartuş sayesinde metalik pantone renklere tasarımlarınızda yer verebilirsiniz.

 

CGS ORISRoland’ın sahip olduğu bas-kes özelliğini destekleyen Oris, baskı sonrasında dokümanda bulunan kesim ve pilyaj çizgilerini tanıyarak kısa sürede maket üretebilmenizi sağlamaktadır. Oris’in transfer film malzemesi ile solvent yüzeye sahip olmayan üretim malzemelerinize transfer film aracılığı ile prova alabilirsiniz. Ayrıca üretim bandında baskısı yapılan profil test skalalarını CGS Oris içerisinden spektrofotometre ile ölçümleyerek sonuçları hedef profil olarak gösterebilirsiniz. Bu sayede birebir üretiminizle eşleşen renk provası alabilirsiniz. Üretilecek ürünü 3 boyutlu olarak kısa sürede hazırlayıp onaylama şansına sahip olabilirsiniz.

CGS ORISORIS Color Tuner WEB’in scatter-proof özelliği riplenen işin baskı altı malzemesinin ölçüsüne göre yatay-dikey döndürme, işin bir bölümünü kırparak bastırma ve bir kez riplenen işi istediğiniz adette çoğaltarak baskı yapma imkânı sağlamaktadır.

ORIS Color Tuner WEB tüm baskı öncesi dosya formatlarını destekler. PDF/X, PDF, PostScript, EPS, DCS, JPEG, TIFF, TIFF/IT-P1, 1-bit TIFF, Scitex Handshake CT/LW, Scitex NLW and NCT.

#CGSORIS #SezginYeşil #ORISColorTunerWEB #Epson #Roland #ProvaBaskı #Dijital

İnceleyin

KÜRESEL BASKI ENDÜSTRİSİ EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZORLUKLARLA KARŞI KARŞIYA 7. drupa Küresel Eğilimler Raporu

7.drupa Küresel Eğilimler Raporu Nisan ayında yayınlandı. Korona virüsünün patlak vermesinden ve drupa’nın Nisan 2021’e ...