Anasayfa / OLDEST POSTS / Yürüme engelliler için Robotik Mobilizasyon Cihazı

Yürüme engelliler için Robotik Mobilizasyon Cihazı

aracGirişimci zekâsı ve doğru teknolojik yatırım ile birleşerek büyüyen bir fikir,  bugün dünyanın dört bir yanında yürüme engellileri ayağa kaldırıyor. 3 Boyutlu baskı ile hayata geçen bu fikir için, tasarımdan ön seri üretime kadar her aşamada +90 3B Dijital Fabrika’nın farklı 3B üretim teknolojileri kullanıldı. 

Yürüme engelli bir hastanın hayatını kolaylaştırmak ve hastayı sosyalleştirmek amacını taşıyan TEK Robotik Mobilizasyon Cihazı, bir uzaktan kumanda sayesinde hastanın yanına kadar geliyor, belli kavrama noktalarından hastayı kavrayarak hastanın kalkmasına ve hareket etmesine yardımcı oluyor. Sahip olduğu kompakt yapı ve hareket kabiliyeti sayesinde cihaz, tekerlekli sandalyeye kıyasla daha fazla – ayağa kalkma, ayakta kalabilme ve hareket edebilme, oturma – hareket özgürlüğü kazandırmakta.

Farklı ünicersiteler tarafından desteklenen bu AR-GE projesini hayata geçirmek için ilk adımlar, Matia Robotics’in 2013 Mart ayında +90 3B Dijital Fabrika ile iletişime geçmesi ile atıldı. 2014 yılı sonuna kadar tasarımdan üretime kadar her aşamada (ürün geliştirme, prototipleme ve kalıplama) yapılan ortak çalışmaların neticesinde bugün artık TÜV, CE ve FDA gibi otoritelerin sertifikalarına hak kazanmış olan cihazın bugün pek çok ülkede kullanıcısı var.

Projenin hayata geçirilmesinde ilk etap olan prototipleme süreci, 9-10 aylık bir zaman dilimini kapsadı. Bu aşamada ürünün kompakt ve görsel yeterlilikle bir tasarıma sahip olması ve fonksiyonel beklentilerin karşılanması için, 3 boyutlu olarak tasarlanan parçaların prototipleri üretildi. Bu prototipler, hem tasarım ve kullanıcı rahatlığı hem de mekanik ve sertifika yeterlilikleri için ihtiyaç duyulan tüm testlerde kullanıldı. +90 3B Dijital Fabrika’daüretilen parçalarla TÜV gibi önemli kuruluşların testlerine giren cihaz, 3B baskının gerçek mühendislik malzemelerini kullanabilme avantajından faydalanmış oldu.

3B baskı parçalar, alev almazlık gibi, testlerde karşılanması beklenen belirli şartlara uygun, gerçek mühendislik malzemeleri ile aynı tepkileri veren malzemeler ile +90 3B Dijital Fabrika’daüretildi. Elde edilen test sonuçlarına göre yapılan revizyonlar sonucunda cihaz, belirtilen sertifikaları almaya hak kazandı. Bu, hem ürün geliştirmedeki tasarım revizyonları hem de zaman ve yatırım maliyetleri açısından 3B baskı avantajlarının net olarak deneyimlendiği bir süreçti.  Aynı aşamada geleneksel üretim yöntemleri kullanılmış olsaydı, görsel veya mekanik sebeplerle revize edilmesi gereken parçalar için hem yüksek kalıp maliyetleri hem de ciddi zaman kayıpları ile karşılaşılmış olacaktı. Özellikle tasarım ve ürün geliştirme aşamalarında yüksek fayda sağlayan 3B baskı, ekiplere deneme-yanılma özgürlüğünün yanı sıra hızlı ve düşük maliyetli revizyon şansı da sunarak ciddi bir baskıyı ortadan kaldırmış oldu.

Bugün kullanıcısı için artık daha da mükemmel!

Projenin ilerleyen aşaması ise ön seri imalattı. Fikrin nihai kullanıcıyla ticari olarak buluşması ve ilk kullanıcıların geri bildirimleri için ihtiyaç duyulan 20 adet son kullanıcı ürünündeki hazır ekipmanlar hariç görsel ve fonksiyonel modellerin neredeyse tamamı +90 3B Dijital Fabrika’daüretildi.. Yunanistan’dan Meksika’ya, Avusturalya’dan Danimarka’ya kadar farklı ülkelerdeki sahiplerine ulaştırılan bu cihazların sağladığı müşteri memnuniyeti ve geri bildirimlerle TEK Robotik Mobilizasyon Cihazı, bugün kullanıcısı için artık daha da mükemmel hale getirilmiş durumda.

+90 3B Dijital Fabrika’nın sahip olduğu FDM teknolojisinin ağırlıklı olarak kullanıldığı aşamalar diğer 3 boyutlu üretim çözümlerimiz ile de desteklenmiştir:

  • Üstün yüzey pürüzsüzlüğü ile görselliği mükemmelleştiren ve kumanda paneli gibi esnek-sert malzemelerin beraber üretimine olanak sağlayan PolyJet,
  • Tırnaklı-geçmeli ve hareketli parçaların rahatlıkla üretimini sağlayan SLS (Lazer Sinterleme),
  • Ön seri ve düşük adetli seri imalatta ekonomik ve kaliteli bir çözüm olan silikon kalıplama.

İnceleyin

KÜRESEL BASKI ENDÜSTRİSİ EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZORLUKLARLA KARŞI KARŞIYA 7. drupa Küresel Eğilimler Raporu

7.drupa Küresel Eğilimler Raporu Nisan ayında yayınlandı. Korona virüsünün patlak vermesinden ve drupa’nın Nisan 2021’e ...